My Sandero 2: 1.2-75Cp

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Spune-i asta unei posibile furtuni, grindini etc. Vezi cum rezolvi cu regres

    Comment


    • Aia este problema #2. Pe prima (regresul) o voi rezolva peste 6 luni când îmi expiră RCA-ul la Allianz (quality d-le) și când voi cumpăra și opțiune de decontare directă.

      În legătură cu problema #2, eu nu las niciodată mașina nesupravegheată sub un copac. În privința grindinei, am câteva idei care mă vor costa câteva sute de lei. Și gata!

      Comment


      • Fiecare le stie pe ale lui. Si eu evit sa parchez sub copaci, dar sunt situatii cand sunt nevoit sa fac asta. Rog sa nu mai prelungim discutia despre casco si rca. Mult, putin am platit si gata. Prefer sa fiu asigurat. Multumesc!

        Comment


        • Originally posted by gecmc94 View Post
          Aia este problema #2. Pe prima (regresul) o voi rezolva peste 6 luni când îmi expiră RCA-ul la Allianz (quality d-le) și când voi cumpăra și opțiune de decontare directă.

          În legătură cu problema #2, eu nu las niciodată mașina nesupravegheată sub un copac. În privința grindinei, am câteva idei care mă vor costa câteva sute de lei. Și gata!
          Sa ne spui si noua. Sunt foarte curios cum arata ideeile alea care, cu doar cateva sute de lei, te scapa de grindina cat mingea de golf ... sau chiar mai rau.
          Poate un bilet de avion ... doar dus
          sigpic
          This is My Ride!
          !Visit and enjoy!

          Comment


          • Să-i respectăm dorința lui Crs Sandel.
            Last edited by gecmc94; 28 September 2017, 22:27.

            Comment


            • RCA cu regres, trebuie sa mai platesti la polita inca 170 de lei/an, ceea ce nu mi se pare mult, insa nu acopera decat evenimentele din trafic.

              Comment


              • Efectuat astazi Itp (4 ani). Cum era de asteptat, la cei doar 26644 km, masina l-a trecut cu brio.
                Pret: 80 lei.

                Comment


                • Astazi, la 27170 km am schimbat bujiile. Aveti mai jos o poza cu diferenta dintre una uzata si una noua. Cea de fabrica este Ngk, pe cea cumparata scrie Renault. 60 lei toate 4, luate de la piesenet. Si tot astazi, am trecut la incaltarile de iarna, folosind astfel pentru prima data cricul si cheia pt roti.
                  Attached Files

                  Comment


                  • Crs Săndel, te-ai descurcat cu cricul foarfecă din dotarea Dacia? Există opinii cum că nu ar fi foarte stabil mai ales pe poziția maximă când se poate scoate roata pentru că nu mai face contact cu pământul.

                    Comment


                    • M-am descurcat foarte bine. Nu a fost nevoie sa il folosesc in pozitia maxima. Cand roata era la 2 cm deasupra solului, nu mai continuam ridicarea masinii.

                      Comment


                      • Eu imi schimb rotile de doi ani cu cricul din dotare si n-am avut nici un fel de problema! Confirm si eu ca nu ajungi la maxim cu cricul atunci cand roata este ridicata de pe sol.

                        Comment


                        • Salutare tutoror!

                          Cu scuzele de rigoare, din lipsa de timp, nu am mai postat pe aici.
                          Astazi a venit vremea placutelor sa fie schimbate.
                          Km:33065
                          Pret placute: 95 lei
                          Manopera: 126 lei

                          Primele 2 poze si setul complet sunt de la roata stanga. Restul, comparatii intre nou si vechi, dar si intre placutele de pe partile opuse.
                          Attached Files

                          Comment


                          • Timpul trece, se apropie revizia de 5 ani. Prin urmare, am purces la achiziția pieselor. Revizia am în plan să o efectuez tot la Vălenii de Munte unde trebuie să las mașina o noapte pentru că nu am avut timp (nu mă potriveam cu programul lor) să merg să rezolv sunetul produs atunci când iau viraj maxim stânga/dreapta la rece.
                            28 de kilometri mai am până ating pragul de 10 000 km parcurși de la revizia de anul trecut.
                            Avem așa:
                            - ulei Valvoline SynPower 5w40 - 100 lei (uleideulei.ro)
                            - filtru de ulei Filtron - 22 lei (epiesa.ro)
                            - filtru de aer de origine - 30 lei (piesenet.ro)
                            - filtru de polen Mann - 67 lei (epiesa.ro).

                            Am primit "oferta" de Rca și Casco. Bara față are o porțiune unde a fost luată vopseaua de către cei care taie iarba (mașina e parcată lângă trotuar asa-zis verde). Vreau să o rezolv pe actualul casco de la Țiriac pentru ca apoi să aleg varianta Omniasig, atât la Casco, cât și la Rca.
                            Attached Files

                            Comment


                            • Poti elabora putin care-i treaba cu acel sunet atunci cand virezi stanga/dreapta ?
                              Ce fel de sunet este ? huruit , scartait , se aude imediat ce rotesti de volan sau doar cand este la cursa maxima ? s-a schimbat pana acum lichidul de servo ?
                              Cand se percepe sunetul , difera in intensitate atunci cand accelerezi ?
                              Banuiesc ca la curele n-ai umblat .
                              Last edited by prometheus; 5 September 2018, 22:03.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • Sunetul este cel descris aici, posta in video-ul de aici.
                                Se manifesta cand sunt sub 25 de grade celsius afara si cand plec pentru prima data cu masina in ziua respectiva si sunt nevoit sa iau viraj maxim stanga sau dreapta. Se aude, deci, la cursa maxima.
                                Nu am schimbat lichidul de servo, am doar 35571 km.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google