Curea Si Rola Distributie - La Cat Timp Schimbati?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by Kojak View Post
    OEM din surse de încredere.
    de exemplu, piesenet.ro

    Comment


    • #32
      Am gsit pe eMag ceva. Cika sunt de origine Dacia. E destul de atrgtor pachetul în sensul c nu trebuie sa alergi dup fiecare pies în parte. Dar la o verificare mai atent cureaua r chinezrie,nu tiu celelalte dar bnuiesc c la fel.

      Trimis de pe al meu ASUS_X00BD folosind Tapatalk

      Dayco? Merita cumparata?

      Trimis de pe al meu ASUS_X00BD folosind Tapatalk
      Last edited by basalte; 21 October 2017, 09:32. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #33
        Ultimul kit de distributie si pompa de apa le-am comandat tot la piesenet.ro.
        Am parcurs 40 000 km pana acum si mi se par O.K.

        Comment


        • #34
          Distributie schimbata si pompa de apa la 80k si 5,5 ani.

          Comment


          • #35
            Originally posted by basalte View Post
            Am gsit pe eMag ceva. Cika sunt de origine Dacia. E destul de atrgtor pachetul în sensul c nu trebuie sa alergi dup fiecare pies în parte. Dar la o verificare mai atent cureaua r chinezrie,nu tiu celelalte dar bnuiesc c la fel.

            Trimis de pe al meu ASUS_X00BD folosind Tapatalk

            Dayco? Merita cumparata?

            Trimis de pe al meu ASUS_X00BD folosind Tapatalk
            Se merita Dayco, mai ales modelul cu teflon (high tenacity). Este mult mai groasa si mult mai bine fabricata fata de gates si conti, eu o am montata pe masina de vreo 30.000 km.

            Se potriveste pe 1.4/1.6 indiferent de an, cu codul 941059

            Comment


            • #36
              de ce sa fac experienta cand folosesc gates fara probleme ?am 50.000 acuma cu ultima si 4 ani si jumatate.o schimb la anul tot cu gates,cumpar de la dacia shop pentru ca nu a avut nimeni nici o problema cu piese de la ei

              Comment


              • #37
                Pai Gates sunt curelele puse si pe modelele de fabrica. Sper sa nu gresesc. Eu tot Gates am pus.

                Comment


                • #38
                  asa este,treaba e sa nu fie contrafacute.si cum Sorin(dacia shop)se pricepe ce sa aduca si de unde, nu-mi fac probleme de provenienta,acuma stau fara frica cu toate ca am depasit cei 4 ani,o sa o schimb la 5 ani

                  Comment


                  • #39
                    Ajuta-ti-ma va rog i pe mine cu un rspuns. De nici o sptmân mi-am schimbat kitul de distribuie i pompa de apa. Piesele le-am cumprat identice cu cele ce au fost montate în fabrica. Problema e c dup ce le-am schimbat motorul nu mai sun ca înainte în sensul c acum nu-mi prea place. La ralanti in zona pe unde se pune uleiul se aude un sunet ciudat ca i un scârâit mai gros. M-am gândit c poate cureaua e prea întins sau instalaia de rcire înc nu sa aerisit. Deci nu tiu ce are. Mi-e groaz s m duc înapoi la mecanic i s-i spun c poate o face i mai lat. S o las aa,sau s m duc în reprezentanta Dacia c pur i simplu mi-e frica de toi ciocnarii tia care nu tiu decât s ia banii la om. Un lucru e clar, maina nu mai merge c înainte, motorul trage dar ceva sun acolo i sigur nu-i a bun.

                    Trimis de pe al meu ASUS_X00BD folosind Tapatalk

                    Dac tiam ce m ateapt nici nu ma apucam sa schimb distribuia . La 40 000 de km parcuri piesele artau foarte bine ca noi le mai puteam folosi înc câiva ani

                    Trimis de pe al meu ASUS_X00BD folosind Tapatalk
                    Last edited by basalte; 21 November 2017, 09:57. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #40
                      Diagnosticele pe forum sunt ca tratamentul unei boli umane prin telefon.

                      Comment


                      • #41
                        distributie schimbata dupa 4 ani, la 80000km, curea skf, pompa skf, rola skf. fara probleme, nici pana atunci, nici de-atunci incoace. acum masina are 8-9 ani, 130000km.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by mr.K View Post
                          Diagnosticele pe forum sunt ca tratamentul unei boli umane prin telefon.
                          Mda...i atunci rostul forumului...???

                          Trimis de pe al meu ASUS_X00BD folosind Tapatalk

                          Originally posted by basalte View Post
                          Mda...i atunci rostul forumului...???

                          Trimis de pe al meu ASUS_X00BD folosind Tapatalk
                          Am cerut un sfat nu diagnostic. E o diferena. Prerea mea

                          Trimis de pe al meu ASUS_X00BD folosind Tapatalk
                          Last edited by basalte; 21 November 2017, 17:30. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • #43
                            Si rostul service-ului care mai e, daca exista forum, nu?
                            Nimeni nu o sa-ti identifice de la distata un sunet pe care ai impresia ca-l auzi intr-o anumita zona a motorului.

                            Comment


                            • #44
                              N-am impresia,ci sigur îl aud i sigur e de la pompa de apa. Vroiam doar sa tiu dac e musai s m duc înapoi în service dar...

                              Trimis de pe al meu ASUS_X00BD folosind Tapatalk

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by Seba View Post
                                distributie schimbata dupa 4 ani, la 80000km, curea skf, pompa skf, rola skf. fara probleme, nici pana atunci, nici de-atunci incoace. acum masina are 8-9 ani, 130000km.
                                La 1.6_16v?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google