Feed-back Din Experienta Posesorilor De Logan 1.6 16V Euro5 (+/-)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    ITP la 6 ani. Un joc la capat de bara pe dreapta. O sa le schimb in curand pe amandoua si fac si geometria.
    In rest....asteptam programul rabla. Inca 4 ani.
    Attached Files

    Comment


    • #62
      6 ani, aproximativ 75 000 km, cumparata acum 3 ani la 11 000 km

      Impresie : o mizerie, un gunoi, nu are nimic a face cu anul fabricatiei. Trecerea la euro 5 a facut din acest motor un rahat penibil.

      Raspunsul la apasarea pedalei de acceleratie este mult intarziat.
      Consumul de carburant este cu mult mai mare decat la E4 - cine spune ca in oras mizeria asta consuma mai putin de 10%, ori se misca numai noaptea prin oras, ori merge cu 15km/h in a4a, ori maninca pe-ala urat mirositor cu ambele maini

      Mersul la rece este ceva ce nu am inteles nici pana acum, desi am in familie 3 astfel de masini : Duster 1.6 16v, Renault Clio 1.4 16v (cu acceleratie electrica) si acest Logan 2011.

      Deranjat fiind de comportamentul motorului, initial am vrut sa trec la setarea de Euro 4 : admisie cu clapeta mecanica, instalatie electrica, computer, etc. Am cautat o admisie mai dichisita si am ajuns sa montez - asa cum probabil unii stiti deja - un motor RS133 K4M854, pe care l-am si omologat.
      Am modificat admisia de 133 in asa fel incat sa am clapeta mecanica. Am montat cutia de RS133, cu planetare de Logan diesel E4-E5, si ambreiaj cu actionare hidraulica, de 215mm.

      Fara software specific masina merge satisfacator, raspunsul la acceleratie este instantaneu, consumul este 9-10 mediu GPL, sau 12 exclusiv urban.

      Drumuri bune si uscate va doresc tuturor
      _
      B 48 C U P - Ligheanul Agitat

      sigpic

      Comment


      • #63
        Colegu' de mai sus zicea ceva de-un 9,5% urban pe topicul dedicat, si cred ca are euro 5.

        Comment


        • #64
          Da. 9-9.5 toamna si primavara. 10.5-11 iarna. 9.5-10.5 vara. Urban Galati. In Bucuresti probabil mai adaugi 1 litru. Destul de mare. Schimb cam la 2800-3000.

          Comment


          • #65
            Furtunasele alea de plastic s-au facut casante. Am atins putin pe cel chel, s-a facut bucatele. De la caldura probabil. Se pot inlocui? Cum se numesc? Afecteaza cablurile daca nu-s protejate de acel furtunas?
            Attached Files

            Comment


            • #66
              Tub riflat
              Se casează de la căldură. Au rol de protecție. Deci da, ajută.

              Comment


              • #67
                10x. De cat e? 13 sau 16?

                Comment


                • #68
                  Tub copex de 9mm; merge si de 11 da' cred ca arata mai grosolan.
                  Nu e mare bai, daca nu le schimbi; n-o sa ai niciodata acolo pe tubulatura de admisie o asa temperatura incat sa-ti topeasca izolatia cablurilor.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #69
                    Vreau totusi sa pun pe zonele alea cifulite ce stau lipite de blocul motor. Nu desfac tot, pun doar acolo.

                    Comment


                    • #70
                      Am inteles.
                      Vezi ca tubul trebuie sa-l tai tu pe lungime; nu-l cumperi asa cum e montat acolo pe masina.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • #71
                        Cam asa au inceput sa se faca si la mine, daca pun mana pe ele praf se fac. Dar inca nu am purces la schimbarea lor.
                        Attached Files

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by IancuMIC View Post
                          Am inteles.
                          Vezi ca tubul trebuie sa-l tai tu pe lungime; nu-l cumperi asa cum e montat acolo pe masina.
                          Stiu...si se vinde numai la role de 20-50 de metri in Dedeman si Praktiker.
                          Problema e ca nu au de 9 mm si nici nu gasesc de 9 mm. Am fost si la Dioda, se uitau mirate femeile la mine. De 13 mm avem, cea mai mica.
                          Sa vad online, poate.... sau la dezmembrari.
                          Last edited by Archangel80; 6 July 2018, 10:46.

                          Comment


                          • #73
                            Exista bineinteles, da' e utilizat mai rar, iar pentru cativa cm. cat iti trebuie tie, nu se merita sa ei o lungime mai mare.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • #74
                              Culoarea nu face casa buna cu restul....
                              O sa imi fac timp pe la demembrari.

                              Comment


                              • #75
                                Copex vine de la firma Kopex și este din gama substantivelor "xerox" sau "rigips".

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google