Cum Ne Reglam Instalatia GPL?Cu Ce Softuri?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare ! Am uogan 1.0sce pe care am pus o inst. gpl tomasetto qbox plus."Meseriasii"au zis ca nu se pricep sa lege ecu la obd si ca ,calibrarea normala e suficienta .Au marit duzele dar nu stiu cu cat multiplicatoraul sta undeva la 1.8 si presiunea la 1.1 Am marit eu presiunea la 1.2 si multiplicatorul a scazut putin la 1.75.Am reusit aproape sa suprapun liniile din map dar dupa un timp nu mai corespund in totalitate.va rog sfaturi pentru conectarea la obd (din cate am citit prin obd se calibreaza permanent in functie de turatia motorului )multumesc.

    Comment


    • Ridica la 1.4 da autocalibrare și las o in pace...
      Nu ai nevoie de OBD la drujba de 1l...
      Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
      Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

      Comment


      • in oras imi consuma in jur de 10l gpl /100 si extraurban in jur de 7,5 -8 ,inca nu i-am facut un consum prea riguros ,dar mi se pare ca consuma cam mult . benzina consuma cam 5l extraurban si 7-8 urban (in regim de taxi). nu stiu de ce nu apar printscrinurile pe care le-am postat anterior. multumesc

        Comment


        • Vezi schema electrica iti spune acolo tot.La qbox plus ai si optiunea autoreglaj isa 3 care functioneaza conectata la sonda lambda sau prin valorile lambda luate din conexiunea la OBD.Am tot qbox plus pentru conectare am folosit asa ceva : https://m.okazii.ro/mufa-obd2-tata-obd-2-a170820999 am lipit un singur fir.La autoreglaj folosesc isa3 conectat direct la sonda lambda.De curiozitate cit a costat instalatia?

          Comment


          • instalatia gpl + releul de resetare nivel carburant m-a costat 26 mil. Releul acela sau ce e cred ca l-am platit degeaba deoarece ecu avea integrat asa ceva in el ,dar meseriasii au zis ca nu au mai facut asa ceva.

            Comment


            • Salutare. Am o dilema. Presupunand ca ai hartile GPL/benzina perfect suprapuse, cum e mai bine pentru un consum mai mic: presiune mai mare cu multiplicator mai mic ori presiune mai mica, cu multiplicator mai mare? Presupunerea mea e ca ar trebui sa fie acelasi consum, dar voi din experienta, ati observat altcumva?

              Comment


              • ce parere aveti despre aceasta calibrare (motor 1.0 sce ) ? multumesc.
                Attached Files

                Comment


                • Apasa pe sageti pentru a alinia graficele benzina gaz.
                  Incearca sa conectezi macar sonda lambda si activeaza isa-3,la instalatia gpl este firul mov la sonda lambda parca era firul negru.
                  Attached Files

                  Comment


                  • Va multumesc pentru promptitudine!
                    Deci daca am inteles bine pt a activa isa3 :
                    1.se leaga firul violet la firul negru lambda, sau
                    2.dintr-o mufa obd tata conectata la obd-ul masinii se ia un fir care se leaga cu firul violet de la ecu.
                    Intrebare mea este la ce pin se leaga firul in mufa obd tata ,cum se poate afla si daca difera in functie de modelul masinii?
                    multumesc!

                    Comment


                    • Nu.Firul violet se leaga numai la firul negru de la sonda lambda.Daca faci asta vei putea activa ISA3.Pentru conectarea la OBD trebuie sa vezi cum comunica masina ta.Iei un adaptor OBD2 chinezesc si te conectezi la masina.In meniu o sa iti apara protocolul de comunicare.Poate fi CAN sau K-LINE.Daca ai CAN ISO 15765 conectezi firele negru si galben-negru.Pentru KLINE ISO 14230 pui firul portocaliu-verde si cel portocaliu pe pinii de la OBD indicati in poza din postul anterior.Eu am K-LINE si am pus firul portocaliu-verde pe pinul 7 de la OBD-ul masinii.
                      Attached Files

                      Comment


                      • Multumesc mult rambo2000 pentru rabdare si timpul acordat !

                        Am apasat pe sageti asa cum ai zis si e mai bine acum. Singura problema e multiplicatorul care e cam mare cred eu. Din fericire aveam un adaptor OBD2 si azi l-am conectat la masina . Protocolul de comunicare e CAN ISO 15765 ,deci trebuie sa conectez firul negru la pinul 6 si firul galben -negru la pinul 14 folosind o mufa OBD tata.
                        Attached Files

                        Comment


                        • Are cineva soft cracuit de LR evo?

                          Comment


                          • ma puteti ajuta si pe mine cu un soft pentru o instalatie de gas marca cangas "saka"

                            ma puteti ajuta si pe mine cu un soft pentru o instalatie de gas marca cangas "saka". daca stie cineva

                            Comment


                            • logan 1.6 16V setari

                              setarile la logan 1.6 16V
                              sfaturi ceva de imbunatatire?
                              Attached Files

                              Comment


                              • Salut!

                                Sunt incepator in GPL. Am un Audi A4 cu motor 1,6, aspirat. Am montat GPL pe el acum un an. Tomasetto cu STAG 200 plus. Mergea foarte bine, dar consumul destul de mare. Un 12,7 mixt. Am hotarat sa fac reglajul singur. Am citit mai mult de jumatate din forum si am aplicat ce am inteles eu. Am facut update de firmware de la ultima varianta de soft de pe site-ul polonezilor. Atasez hartile si setarile. As dori o parere si un sfat, daca considerati ca mai trebuie modificat ceva. Multumesc anticipat.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google