Este Reală Legea Conform Căreia Dacă Nu îți Faci RCA, Trebuie Să Predai Numerele?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Este Reală Legea Conform Căreia Dacă Nu îți Faci RCA, Trebuie Să Predai Numerele?

    Vă rog să mă iertațî dacă s-a mai pus aceasta întrebare sau si dacă întreb în locul nepotrivit!
    Eu nu circul cu Loganul pe timp de iarnă, așa că în perioada noiembrie-martie nu i-am făcut RCA.
    Am înțeles că s-a dat recent o lege prin care dacă nu îți faci RCA, chiar dacă ții mașina în garaj, trebuie să predai numerele de înmatriculare la poliție, altfel pierzi dreptul de a circula cu acel autoturism pe drumurile publice.
    Este reală treaba? La ce lege se referă?
    Mulțumesc!

  • #2
    Este reala si in vigoare din 12.07.2017 ("Noua lege RCA")

    Aici gasesti un articol cu explicatii.
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • #3
      O mica corectare, pentru ca observ o mica confuzie.
      Doar in cazul suspendarii contractului RCA (plecare din tara, permis suspendat, samd), se predau placutele de inmatriculare autoritatii care le-a eliberat; in situatia cand nu-ti inchei o noua asigurare si esti prins circuland pe drumirile publice, suporti rigorile legii (circulatiei fara asigurare RCA valabil)
      Contractul RCA se incheie pe o perioada cuprinsa intre o luna si 12 luni, multiplu de o luna, in functie de optiunea asiguratului.
      Contractul RCA poate fi suspendat la cererea asiguratului, cu obligatia depunerii placutelor de inmatriculare/inregistrare la autoritatea care le-a eliberat.
      Suspendarea contractului RCA la cerere se face cu depunerea placutelor de inmatriculare.
      Last edited by IancuMIC; 1 November 2017, 11:44.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google