Scartaie volanul !!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Problema a fost de la capatul de bara stanga . Le am schimbat ambele si zgomotul a disparut. Problema rezolvata.
    sigpic

    Comment


    • #47
      Si asa am ''reinviat'' un thread mai vechi: masina mea are servodirectie, ieri cand am luat un viraj, dintr-o data volanul a mers mai greu (ca si cum agata in ceva), m-am uitat la uleiul de la servo si este ok, pompa functioneaza la fel ca si in prima zi , dar volanul tot greu merge.
      Astazi cand am plecat spre serviciu, am luat din nou un viraj si am constatat ca au inceput sa ''cada bilele conice'' de la unul din rulmentii de pe coloana de directie. O gramada de ''bile'' au cazut pe pres, directia si-a revenit , merge din nou usor, dar volanu si-a facut un joc ''cat istoria''.
      Intrebarile mele sunt : a mai patit cineva asa ceva, se poate remedia problema fara sa schimb coloana de directie ( care cred ca are un cost de te sparge)?
      Astept raspunsuri doar de la cei care au patit, vazut, remediat aceasta problema.
      Multumesc.
      sigpic

      Comment


      • #48
        Scartietura Volan

        Salut tuturor.
        Am si eu o problema si sper sa ii gasesc rezolvare. De vreo 2 zile, atunci cand misc de volan , cand virez in special spre dreapta, se aude un scartiit de la volan. Stie cineva care ar putea fi problema si cum se rezolva?

        Comment


        • #49
          Scartait metalic sau un gen fasait?partea de sus a volanului sau mai jos?

          Comment


          • #50
            Cred ca e sub volan...cand misc volanul se aude, nu cred ca e metalic, mai degraba, ceva de cauciuc...sau plastic....

            Comment


            • #51
              Pentru un fâşâit asemănător (gen cauciuc pe plastic) mâine mi-am propus să dau o fugă până la Service!
              Maşina se comportă altfel normal, nu bate, nu troncăne, nu trage dreapta sau stânga, nu se aude niciun fel de zgomot la direcţie, totul până când încep să mişc de volan, nu contează dacă trag dreapta sau stânga, practic fâşâitul se aude la fel.

              M-am pricopsit cu acest zgomot enervant de vreo 2 zile şi din ce am mai întrebat se pare că ar fi panglica de la Airbag, dar să vedem mâine ce aflu de la reprezentanţa Dacia!
              Revin mâine seară cu informaţii!

              Comment


              • #52
                Asa face si la mine Ampt,si tot panglica o suspectez !
                As incerca sa dau volanul jos si dau cu wd40 pe ea
                sigpic
                "BRABUS" STYLE

                Comment


                • #53
                  Revin cu impresii după vizita de astăzi din Service, unde am schimbat într-o primă fază volanul pe garanţie (era jupuit în mai multe locuri).
                  Maşina a fost urcată pe elevator şi în urma verificărilor efectuate nu s-a constatat niciun fel de joc sau zgomot suspect la articulaţii.

                  Ce pot spune este că zgomotele au dispărut după schimbarea volanului, fără să se intervină altfel asupra axului volan, panglică Airbag, bloc lumini, bloc ştergătoare de parbriz şi ce mai este înghesuit pe acolo!
                  Acum rămâne să mă conving şi pe viitor de remedierea acestei probleme!
                  Attached Files

                  Comment


                  • #54
                    Care-i treaba cu panglica asta? Daca nu se inlocuieste, se intampla, ce?
                    In afara de zgomotu' ala de frecare la rotirea volanului?

                    Comment


                    • #55
                      Eu nu am înlocuit panglica, ci doar volanul!

                      De la frecare panglica se rupe şi se aprinde în bord martorul de airbag, martor care te avertizează că sistemul este nefuncţional!
                      În rest nu se întâmplă nimic, cu condiţia să nu fii pretenţios la zgomote sau mai bine zis fâşiiturile care apar la rotirea volanului!

                      Comment


                      • #56
                        Am inteles.
                        Am si io o fashaiala (nu scartait!) d-asta la rotire de volan...da' ce sa zic, e de cativa ani buni, nu de acu'.
                        Si becu'-n bord vad ca e cuminte deocamdata.

                        Comment


                        • #57
                          Am pe cuneva cu un logan caruia ii scartaie volanul la rotirea lui si s-a diagnosticat cu coloana defecta. Am gasit la demzmebrari coloana buna teoretic, iar cel care se ocupa de dezmembrari mi-a zis ca poate schimba coloana de directie in 15 minute, fara sa dea bordul jos. Am ramas uimit si de pretul pentru manopera (50 lei) si de posibilitatea montajului fara demontare bord. Exista posibilitatea asta fara nici un risc?

                          Comment


                          • #58
                            daca e baiat destept merge fara dat bordul jos... se desface doar cochilia sus si pe jos nimic eu as mai pune inca 15 min

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google