Consum Logan 1,0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Acum depinde, daca nu costa prea mult si totul e deja acolo cred ca ar merita incercat. Macar sa vad cum e.

    Comment


    • @bolovan 37.7 km/h , dar sigur cand am facut celelalte poze era peste 40 , imi aduc aminte ca incepea cu 4... oricum pe acolo
      Attached Files

      Comment


      • eu acum doua saptamani am avut o viteza medie in oras de 16.3Km/h
        Acum ca am resetat la intrare in TM...am o viteza medie mult mai mare: 17.4km/h
        iar ca viteza medie de cand am masina este undeva pe la 40km/h
        Shot storry: am condus masina 758 ore. In care am parcurs 32300 km (tot ce filmez salvez...deci daca este ceva pierdut...nu este mai mult de 3-4 ore)...adica o viteza medie de 42 km/h. Iar eu circul cam 70% in exterior.

        P.S. Nu ma intelege gresit...ai un sconsum excelent. Eu am de 6.09% in conditiile in care am condus mai mult decat tine in exterior.
        Last edited by bolovan; 16 November 2017, 18:43.

        Comment


        • Si eu zic ca e consumul bun, sunt multumit si la 7% in conditiile in care merg mult si in Bucuresti.

          Comment


          • Sincer sa fiu am si uitat de butonul eco. De doi ani nu l-am mai folosit.La 0,9 nu am observat nimic shimbat la consum si masina era mult mai puturoasa mai ales daca ai AC on.

            Comment


            • In oras am verificat eu de vo 3 ori...si iesea cu aprox 0.5-1 l mai putin. Afara, 0 diferenta. Dar asta depinde si de traseu

              Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

              Comment


              • Salutare si bine v-am gasit!

                Ca fost posesor de mai multe marci, inclusiv "sora" mai mare Renault, incepand de astazi (sau hai, cel tarziu de maine daca nu ne loveste vreo cometa), voi deveni loganist cu motorizare 1.0!

                In prezent detin un Opel Astra Clasic 2008 cu motor de 1400, care va "zbura" zilele urmatoare din familie dar si un Hyundai i10 cu motor de 1,1. Ce masini au fost in trecut sau ce am condus pe la firmele la care am lucrat, nu conteaza, astfel ca ma opresc aici ca sa n-o dau in off topic.

                Revenind la Logan...

                Desi stiu ca nu intereseaza pe mai nimeni acest aspect, dar pentru statisticieni este ok, cred... alegerea a fost facuta pe criterii economice (45%), usor sentimentale ca fost posesor de Dacia 1300, desi nu are vreo legatura cu ce produce Mioveni-ul acum (5%), dar si pe baza review-urilor pozitive citite pe internet, in special pe acest forum (50%).

                Cum am trecut de varsta la care sa trag concluzii pripite spre catastrofale dupa doar doua-trei vorbe si 5-6 randuri citite, am sapat adanc de tot, iar la final am facut o medie, niste calcule si am hotarat ca cel putin acum, in prezent, Loganul este cea mai buna varianta in raport cu echipare / motorizare / pret / costuri de intretinere.

                Am mai condus in trecut si cumva sporadic un Logan de 1,2 din 2014 al cuiva din familie, dar cred ca acest aspect este prea putin relevant din cate am inteles de la voi sau de la altii, in raport cu motorul de 1.0.

                Asadar, cum vorba lunga-i saracia omului, cat de curand promit ca voi reveni cu pareri proaspete si pertinente, la inceput pe segmentul "urban".

                Va multumesc pentru postari! Mi-au fost de mare ajutor!
                http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                Comment


                • Bine ai venit si s-o stapanesti sanatos, fara evenimente nedorite.

                  E important ca iti satisface nevoiele si ca ai luat-o in cunostinta de cauza.

                  Comment


                  • S-o stapanesti sanatos.

                    Comment


                    • Se merita 1.0SCe? O sa o folosesc pentru deplasarea la munca ~20km doar dus @ 110km pe autostrada si in rest prin oras. Dupa calcule undeva la 20.000km pe an.
                      Sau sa ma orientez catre 0.9TCE GPL?

                      Comment


                      • Dci pentru 20000km si mers destul de des pe autostrada.

                        Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk

                        Comment


                        • @Catalin S. Sa o stapanesti sanatos! Cati mai multi kilometrii fara niciun incident! Asteptam (cu nerabdare) primele impresii (si urmatoarele)!

                          @al3xlove Dintre cele doua motorizari la care face referire si tinand cont de conditiile de utilizare eu as alege 1.0.
                          Last edited by abc; 18 February 2018, 13:48. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Originally posted by al3xlove View Post
                            Se merita 1.0SCe? O sa o folosesc pentru deplasarea la munca ~20km doar dus @ 110km pe autostrada si in rest prin oras. Dupa calcule undeva la 20.000km pe an.
                            Sau sa ma orientez catre 0.9TCE GPL?
                            Logan SL Plus 0.9 TCe 90 CP GPL la 9.430 € este best buy.
                            Chiar daca 1.0 Sce consuma putin, 0.9 GPL consuma si mai putin in bani.
                            Si pe autostrada nu va fi asa turat ca 1.0 sce.
                            Logan GPL 1.4

                            Comment


                            • Originally posted by al3xlove View Post
                              Se merita 1.0SCe? O sa o folosesc pentru deplasarea la munca ~20km doar dus @ 110km pe autostrada si in rest prin oras. Dupa calcule undeva la 20.000km pe an.
                              Sau sa ma orientez catre 0.9TCE GPL?
                              Cel mai economic este din start 0.9 cu gpl(fabrica). Am avut 1.2 cu gpl(fabrica) si stiu ce zic. O sa simti diferenta la peco.

                              Comment


                              • Asta e topic despre consumul la 1,0 SCe; evitati sa-l faceti varza si pe asta.
                                Va rog
                                .
                                Primul post din acest topic, spune asa:
                                Postati asadar consumurile inregistrate cu aceasta motorizare.
                                Pentru o imagine cat mai fidela a realitatii, corect este sa aratati conditiile in care au fost realizate aceste consumuri.
                                Voi despre ce vorbiti?
                                Last edited by IancuMIC; 18 February 2018, 16:06.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google