Logan Cu Motor 1.0 Sce Pareri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am un prieten care are Ram ,,si la relanti merge jum de motor ,,maina e noua are vreo 8 luni.


    Sent from my iPad using Tapatalk

    Comment


    • Originally posted by sadicu View Post
      Cred c toate europenele trec cu brio normele lor de poluate. Am fost în Texas in 2015, numai Dodge RAM i Ford Silverado. Europene spre deloc. De fapt Berlinele spre deloc. Doar la cei ce închiriaz maini i la mexicani. Orice main nou care se vinde la momentul asta in Romania trece cu uurinta standardele americane de poluare


      Nu era cumva Chevrolet Silverado?Am condus unul!

      Comment


      • Da, ai dreptate.

        Comment


        • Bai câta dreptate ai avut ,,,ce mai împing la deal cu motorizarea asta de 1 .0 ..


          Sent from my iPad using Tapatalk

          Comment


          • Salut, stie cineva daca la motorul 1.0 SCE se poate regla jocul termic al supapelor? Am auzit ca daca jocul se regleaza inlocuind "pastilele" din capul supapelor, cu unele de dimensiuni diferite .....

            Comment


            • 1,0SCe are aceeași construcție ca 0,9 TCe jocul supapelor nu se poate regla manual.

              Tâmpenia cu schimbatul "pastilelor" nu ține, oficial ai doar 2 repere cu 2 valori admisie și evacuare, atât
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • bun, nu se poate regla manual, dar cum se regleaza? Uzura, imperfectiunile de fabricatie sau deformarea unor piese din lantul cinematic al mecanismului de distributie pot determina modificari ale jocului, toate acestea trebuiesc contracarate de undeva.

                Comment


                • În 2017 nu se mai folosesc tacheţii hidraulici ?

                  Comment


                  • in cazul de fata nu .....

                    Comment


                    • Ai VVT dublu la 1,0 SCe
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • La motocicleta am acelasi sistem cu pastile (fara posibilitatea reglarii jocului, doar schimbarea pastilei). Trebuie sa studiez un pic mai in detaliu sistemul VVT-lui sa vad cum
                        reuseste sa mentina/regleze jocul termic necesar.

                        Comment


                        • Halucinant, VVT şi jocul la supape ... sula şi prefectura ...

                          Comment


                          • Bogdan_cr, eu am intrebat cum se regleaza jocul la supape la 1.0 sce, neexistand "pastile" de grosimi diferite (torquemada a spus ca exista doua coduri pentru aceste pastile, evacuare si admisie) si ca este VVT dublu pe 1.0 sce.
                            Stiu ce e VVT si cum functioneaza,m am uitat un pic si peste sistemul VVT al motorului 1.0 sce, nu vad nici eu legatura, dar am zis ca stie torquemada ceva mai multe detalii fata de ceea ce am gasit eu.

                            Si pana la urma ..... cum reglezi jocul daca nu exista pastile de grosimi diferite? repet, la motocicleta, gaseam pastile cu grosimi diferite. Sau "reno" a reusit sa dezvolte un motor care are o lubrifiere perfecta si nu exista nici o uzura, arderea combustibilului la fel, neexistand nici un fel de depunere si atunci nici un element din lantul cinematic nu sufera modificari ....

                            Comment


                            • @oBED : nu mă refeream la ce ai spus tu, şi eu aştept aceleaşi răspunsuri ca şi tine ...
                              sunt chiar foarte curios să văd ce abureli se mai spun pe aici

                              Comment


                              • Din cate vad, intradevar nu se regleaza jocul. Mai mult ca sigur se vor gasii pastile de diferite grosimi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google