Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Azi am făcut revizia la Dacoserv Militari.
    1.5 dci, 90cp, 2017, 12.274km în 8 luni ( prima revizie )
    Am venit eu cu uleiul Valvoline 5w30 C4 ( 200lei ), filtru polen knecht carbon ( 75 lei ).
    Total 620lei.
    Mult puțin nu știu ce să spun, dacă mergeam pe un Valvoline C3 și toate filtrele cumpărate de mine cred ca mai economiseam 100-150lei.
    Data viitoare o să mă duc eu cu toate, las doar manopera pt Dacia .
    Attached Files

    Comment


    • Aveti idee sunt originale piesele pe e piesa?
      Ca în scurt timp trebuie să fac revizie de 4 ani si 60000 km

      Pe lângă ulei si filtre, trebuie să schimb bujiile, placutele sa le schimb - sunt încă cele de fabrica-Sa igienizez instalația de ac., sa desprafuiesc tamburii spate, kitul de accesorii si kitul de distributie, sa vad de antigel etc.
      La service am văzut că costă exagerat de mult kiturile acestea, dar am inca garantie, am de 5 ani si as vrea sa nu o pierd , sper sa nu fie probleme cu curelele
      Ma gândeam sa cumpăr ce piese mai am de cumpărat de pe episa, dar nu stiu daca sunt cu adevărat de origine.

      Comment


      • Poti lua de pe piesenet.ro, unde ai garantia pieselor de origine(am cumparat si fiecare piesa a venit insotita de un certificat de garantie dacia).
        Vad ca au si un discount, daca montezi piesele in servisul indicat de acestia.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Piesenet.ro au piese de origine? Ei asa zic.mai ales daca au acele certificate
          Bujiile cu cati electrozi trebuie să le cumpăr? Ca nu le schimbasem nici la loganul vechi si nu am habar.

          Comment


          • Eu si nu numai eu, spun ca e un sait de incredere; nu vreau sa le fac reclama, dar eu am fost foarte multumit de servicii si am luat inclusiv kit distributie, accesorii.
            Eu cred ca nu ofera la intamplare certificatele alea de garantie pentru piese de origine dacia.
            Alegerea e doar a dumitale; aici noi doar dam un sfat, o parere...
            Nu vad de ce ai pune bujii cu 2 electrozi.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Originally posted by panselin4 View Post
              ....
              Bujiile cu cati electrozi trebuie să le cumpăr?
              daca este vorba de acel 1.2 16v, bujiile sunt cu un electrod.
              pe piesenet erau 15 lei la care trebuia sa platesc transportul..., astfel ca aceleasi bujii pe epiesa de unde am comandat erau 12 lei fara transport pt ca m-am dus direct la noul magazin deschis in bv.
              Probabil si cu piesele pt distributie voi proceda la fel (aici oscilez intre kit distrib OE sau unul SKF).
              ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

              Comment


              • Vineri fac revizia , asa ca am cumparat cele necesare

                Am cumparat ulei elf 5w40, filtru aer, filtru ulei, bujii, placute de frana, lichid de frana dot 4, toate de origine la 335 lei
                plus 60 de lei pt filtru de habitaclu cu carbon si 25 lei sprayul pt ac
                total 420 lei

                Comment


                • Am făcut revizia de 4 ani cu cost total piese plus manopera 687 lei cu piese de origine si manoperă la dacia
                  Am schimbat uleiul, filtrul de ulei, de aer, de polen, bujiile, placutele de frana, desprafuit tamburii spate, igienizare ac

                  Placutele acum la 54987 km deja erau la limita, erau duse, dar au ținut foarte bine ca si km, având în vedere că am mers destul de mult în bucuresti
                  Last edited by panselin4; 5 January 2018, 14:40.

                  Comment


                  • Revizie la 65820 km:
                    Piese cumparate de mine: ulei M1 0w40 FS, filtru de aer si ulei OEM si de habitaclu Denso cu carbon activ + manopera = 410,15 lei
                    Bujii + manopera = 99,51 lei.

                    Comment


                    • Salut,
                      Unde ai facut revizia ?

                      Comment


                      • Aveti idee cat poate sa fie manoperă la distributie si accesorii în reprezentanta?
                        Ca materialele le voi cumpara cu 470 de lei

                        Comment


                        • 300-400lei

                          Comment


                          • Inseamna ca 687 lei plus 470 plus 300 lei
                            adica 687 plus 770 adica in jur de 1500 de lei va fi toata revizia de 4 ani cu distributie ,accesorii, ulei, filtre, bujii si placute frana. Destul de ok fata de alte preturi din reprezentante

                            Comment


                            • Originally posted by nooxy View Post
                              Salut,
                              Unde ai facut revizia ?
                              Am fost azi la Automarcus cu colegul panselin.

                              Ma declar mulțumit, am pus 3,6 litri în baie și am verificat nivelul și este aproape de maxim, semn ca nu s-a scurs chiar tot, a stat mașina afara, s-a răcit pana a întrat în service.
                              Last edited by aris86; 5 January 2018, 21:33. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Panselin 4 te rog daca ai timp, de pe factura, transcrie codul de la bujii. Multumesc mult și dacă le mai ai arata-ne o poză cu vechile bujii( cer cam mult dar repet în limita timpului tău disponibil).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google