Consum Logan GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cati litri are butelia? eu la Passat 1.6 103, 1.4 tone, instalatia stag 4 q box, scot in Bucuresti intre 12 si 14 %.

    Comment


    • Eu fac in Bucuresti,cam 420 km cu 40 litri gpl..Mentionez ca prind aglomeratie doar la ora 15:30 cand ma intorc acasa in Tunari..dimineata e liber si zburd pe sosea(6:20)

      Comment


      • Am avut si 1.6 16v de logan. Ce zici tu sunt ozn-uri!

        Comment


        • Serios?de ce crezi asta?Asta e consumul si astia sunt km facuti..resetez de fiecare data computerul de bord...asa ca...mai usor cu presupusul domnule Andyno

          Comment


          • Consum in ultima perioada, un pic sub 9%, gaz de la Mol(cel mai ieftin), media 37 kmh, mers legal, masina plina doar la dus, pondere 30% urban si 70% extraurban.

            Comment


            • Eu am un logan mcv cu 16 16V
              Am pe gpl 8% testat si pe distante mari ,la un drum de 1800km, tot consumul asta mi-a iesit
              -mers lejer 80-90 maxim in localitati si 120 maxim pe autostrazi
              -in oras cred ca ia 9-10%

              Comment


              • Salut,tocmai am primit un logan 1.6 din 2005 cu 70.000 km lam luat dela bunicul meu,fac naveta cu el la munca cam 90 km pe zi,se merita sa-l trec pe gpl??sau este prea vechi?se duce motorul?

                Comment


                • Ce treabă are sula cu prefectura?
                  Dacă semeni cu bunicul și ai să faci 70k in 12 ani nu se merita...
                  La motorul ala schimbi vreo 3 caroserii și o lași la nepoți...
                  Last edited by moog; 24 December 2017, 21:04.
                  Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                  Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                  Comment


                  • Originally posted by florin razvan View Post
                    Salut,tocmai am primit un logan 1.6 din 2005 cu 70.000 km lam luat dela bunicul meu,fac naveta cu el la munca cam 90 km pe zi,se merita sa-l trec pe gpl??sau este prea vechi?se duce motorul?
                    Părerea mea personala, ca pe orice mașină care este în stare buna merita pus GPL
                    Economia la consum este aproximativ 10 RON la 100 km mers pe GPL față de benzina.
                    Dacă fără sa vrem trebuie sa acceptam ca pierdem în timp din valoarea mașinii, putem adaugă și costul instalației la prețul mașinii.....
                    GPL-ul este rentabil de la primul km...
                    Consum mediu gpl lodgy 1.6 85cp este de 9.45 l/100km (dar mai trebuie adăugat și costul cat merge pe benzina care e aprox 2.5l/100km...media calculat pe 12.000km)
                    Consumul teoretic de benzina este de 0.5 pana la 1.5 l de benzina în funcție de anotimp....
                    Este recomandat și mersul pe benzina pt reglajul mașinii.....

                    Comment


                    • Instalare GPL

                      ”Se duce” motorul......offf.
                      Se duce mai repede, că de cât o să mergi cu el după, o să se uzeze mai mult.
                      Iar prostia cu ”nu merită dacă nu faci X mii pe an”....e tot din categoria ”vax populi”.
                      Să fie clar, în funcție de mai mulți factori, de la 15.000, maxim 20.000 de km parcurși, investiția se amortizează. Și da, motorul are de suferit......arde combustibil mai curat.....

                      Comment


                      • Sunt gpl-ist din 2014 si singurul meu regret este ca nu am devenit gpl-ist si mai devreme. Asa ca Florin Razvan nu mai astepta!

                        Comment


                        • Originally posted by animax20000 View Post
                          Eu fac in Bucuresti,cam 420 km cu 40 litri gpl..Mentionez ca prind aglomeratie doar la ora 15:30 cand ma intorc acasa in Tunari..dimineata e liber si zburd(ma tarasc/moscai) pe sosea(6:20)
                          Am corectat eu in paranteza, acolo

                          Sub 12litri/100 km nu scad nicicum, desi parcursul meu zilnic nu presupune decat un semafor la dus si unul la intors, ceva centura, 3 km de autostrada .
                          Totusi, nu dorm la volan (ca altii), nu ma misc in reluare (ca altii care nu vor sa verse cafeaua pe ei), ci merg in ritmul traficului iar unde e liber la limita legii.

                          Totusi, una e sa ajungi la 90km/h in juma de ora (cum fac altii, ca doar e liber, fara sa-si dea seama ca ii tin pe altii in spate) si alta e sa ajungi la aceeasi viteza in 10-12 sec sa zicem.

                          In propozitiile de mai sus nu m-am referit direct la tine, ci m-am referit la situatiile intalnite de mine in trafic.
                          _
                          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                          sigpic

                          Comment


                          • Totusi, una e sa ajungi la 90km/h in juma de ora (cum fac altii, ca doar e liber, fara sa-si dea seama ca ii tin pe altii in spate) si alta e sa ajungi la aceeasi viteza in 10-12 sec sa zicem.
                            Intre cele doua moduri de accelerare sunt foarte multe alte moduri intermediare. Nici sa ajungi la 90km/h in jumatate de ora, dar nici in 10-12 secunde nu mi se pare normal. O masina de familie mediocra face 10-12 secunde pana la 100km/h daca schimbi in 6000-6500 rpm. Pai scuza-ma, cati soferi fac asa doar de dragul de a ajunge la viteza de croaziera cat mai repede? Nici nu cred ca e normal, ar insemna sa accelerezi cu pedala la 90% de fiecare data cand te misti de pe loc.
                            Tu practic ai consum de urban la trafic de extraurban.

                            Comment


                            • Am montat de curând o instalatie gpl tomasetto stag 200.
                              Curios este coincidenta consumului de pe cb cu cel facut prin metoda plinului, la aceeasi pompa si aproximativ aceeasi ora. 8,2% dupa cb mers mai mult extraurban, mai exact am alimentat 21,4 litri si am mers 260 km.

                              Comment


                              • Bună dragi colegi. Am un Logan 1.4 mpi din 2007 Pana în noiembrie anul trecut am circulat pe benzina. Apoi am pus o instalație GPL BRC la 3000 RON. Rezultatele vi le descriu în continuare iar concluzia v-o spun din start. Am fost cel mai mare prost din lume!
                                După 20 000 de km am făcut o comparație de costuri
                                Pe benzina la un consum mediu de 7-7,5 la suta se cheltuia în jur de 7000-7800 RON
                                Pe gaz, la un consum mediu de 8,5 și aici va garantez ca am avut consum și de 6,5-6,8 pe gaz, verificat la km cu rezervor plin, ies în jur de 4000 RON. Diferența calculați-o singuri
                                Aici scad schimbarea filtrelor la 15000 km cost 150 RON.
                                Așadar merita negreșit gpl
                                Apoi am un sfat, poate mulți dintre voi știu asta. Cel mai bun consum pe GPL, sub 7 l la suta e atunci când circul la drum întins cu viteza cuprinsa între 110-120km/ora. Asta am văzut la mine.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google