Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stii cum se zice, "mergem inainte ca inainte era mai bine".

    Comment


    • Originally posted by Fanez View Post
      Din punctul meu de vedere totul tine de educatie.
      corect. educatia inseamna sa ti se dea informatia, sa o intelegei si sa o aplici, mai mult, sa cauti singur. cu asta, facem oarecum legatura cu punctul 2...
      Originally posted by Fanez View Post
      Daca lu' bunicu' i-a mers masina 20 de ani cu uleiul schimbat de el din 3 in 3 ani si cu un set de cauciucuri, de ce masinile astea mai noi si cauciucurile astea mai noi ar fi mai proaste?
      pai tocmai ca nu I-a mers... daca vrei sa-mi spui ca mooskvitsch, skoda, lada sau dacia 1300 au mers 30000km cu un schimb de ulei si ai facut 400000km cu ea fara sa o schimbi de vreo 3-4 ori complet, cu exceptia caroseriei, cred ca nu ti-ai gasit persoana potrivita. si-n caietul de service de dacia scria inlocuire ulei la 5000km (recte de 3-4 ori/an) si cu toata astea, pe la 80000km buia uleiul pe la toate incheieturile. plus ca zilnic te lasa o platina, un pivot, o bucsa, o planetara, frane aveai cand avea chef masina. bunicul nu avea idee ca o guma de iarna franeaza cu 30% mai bine decat una de vara, iarna, mergea cu gume din ebonita, facute sa tina mult, nu sa aibe aderenta, masinile nu erau deloc asa complicate ca astea de azi. si masinile au ajuns asa pt ca noi, utilizatorii, am vrut tot felul de avioane pe masina si-acu, cand se strica, nu ne mai place. pai ori incalzire in pardoseala, ori inapoi la pestera, ca aia nu se strica. drept ca nici prea cald nu tine, mai pute si a fum si a caca, dar na, n-ai probleme cu tevi sparte si nici sigurantele nu ti se ard
      Originally posted by Fanez View Post
      Pai te duci la service sa le dai bani la hotii aia? Te invata aia pe tine?
      daca nu esti in stare sa repair singur, da, te duci la aia care cel putin teoretic stiu ce sa faca. in cele mai multe cazuri, chiar stiu ce sa faca. si, da, te invata, ca nu toti sunt electronisti, mecanici sau combinatie de elctronist si mecanic. sau n-ai scule, n-ai unde, n-ai timp, chit ca-ti place si stii ce sa faci . atunci, mergi la service. la doctor de ce te duci, ca organismul nu ni s-a schimbat ca masinile; ce, nu-ti cunosti propriul corp?
      Originally posted by Fanez View Post
      Stii cum se zice, "mergem inainte ca inainte era mai bine".
      vezi ca "inainte" traiam in pesteri. cat de "inainte" vrem oare sa mergem? eu zic ca trebuie sa ne hotaram ce vrem si sa vedem daca ne convine asumarea unor riscuri in favoarea unor performante, confort, fiabilitate, etc. nu poti avea un lucru bun, intr-un timp scurt si la pret mic. triunghiul separarii proprietatilor/atributelor inca e valabil, ne place sau nu.
      Last edited by Seba; 7 December 2017, 23:04. Reason: Automerged Doublepost
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • @Seba
        Eu inclin totusi sa cred ca Fane a facut un sarcasm fin in postul pe care l-ai citat.
        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

        Comment


        • Originally posted by Cherubino View Post
          @Seba... Fane a facut un sarcasm fin...
          Exact asta era. Sau ironie.

          Comment


          • Originally posted by Fanez View Post
            Exact asta era. Sau ironie.
            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

            Comment


            • numa' ca mai sunt si de-aia care nu pricep... pt aia tre' sa dai explicatii. Fane ba ii usor subtil, ba ii extrem de subtil, ca un tanc rusesc intr-un magazin de portelanuri...
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Data viitoare o sa scriu clar ca vorbesc serios sau "la misto". Dar atunci nu va mai avea acelasi farmec.

                Comment


                • eu ma tem doar c-ai putea declansa vreun flame...sunteti cativa de-o ironie fina, greu de descris dar cad vi se intoarce foaia, ripostati, uneori de-mi vine sa va banez pe toti
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Recunosc ca am avut niste postari de-mi venea sa ma banez singur dar intre timp am constatat ca n-are rost sa ma cobor la nivelul in care m-as oftica pentru ca unii sunt obtuzi si nu vad decat "intr-o dunga". E treaba lor, alegerea lor.
                    Prin urmare, mai râdem, glumim, fara motive de inflam(e)are.

                    Comment


                    • Cum dracu numai altii sunt obtuzi, darFane e deschis tuturor ideilor. Atat timp cat ideile coincid cu ale lui

                      Subscriu aplicarii spuselor lui Confucius: Nu folosi tunul ca sa omori tantari!

                      E nevoie doar de un plici.

                      Comment


                      • Lovitură după ce dosarul Hexi a devenit public: 5 laboratoare demonstrează că dezinfectanții erau falsificați și ineficienți. Au picat chiar și testele de la laboratorul lui Condrea!
                        Deci totul era real, nu conspiratie.
                        Se folosea apa de ploaie ambalata, cumparata la preturi mari.

                        Comment


                        • Exact ca apa de ploaie folosita anti "gripa aviara".
                          Hexi asta cica ar fi firma nu stiu carui sri.

                          SrL am vrut sa scriu.
                          Last edited by Fanez; 14 December 2017, 21:56. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • pai Condrea era actionar, administrator, deci al lui. dupa zvonistica si teldrum ar fi firma nu stiu carui mustacios condamnat penal, de prin teleorman. dovezi, canci. o fi sri-ul si in spatele teldrum? probabil. si in spatele firmelor lui cocos, tot sri. in spatele frmelor lui videanu, tot sri. hm...
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Eh, .... sa nu exageram...

                              Comment


                              • Dupa Funeraliile Nationale ale Regelui Mihai, s-a asternut linistea; sper sa nu mai avem parte de acest tip de eveniment, nu pentru ca moartea a fost invinsa ci pentru simplul fapt ca in acest moment nu stiu vreo personalitate care sa merite efortul.
                                Decenta cu care poporul roman, bine sa spunem o parte a acestuia, a tratat evenimentul, a fost poate semnul ca istoria nu poate fi trucata si toate mizeriile predate de comunisti, la orele de istorie, copiilor de ieri, astazi sunt spulberate.
                                ...
                                Ploua peste Romania; e semn bun.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google