Spuma in busonul de la ulei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ochestrat din care umbra si de catre cine omule ??

    Iti repet a n oara cu toate ca-n trecut m-am decis sa nu mai scriu pe acest forum .

    Sunt IMPARTIAL ! Vad ca matale tot incerci sa ma provoci , poate poate ma banezi ca asta-i obiectivul tau final.

    Ti-am scris pe privat ce m-a deranjat la matale in legatura cu Ravenol SSL.

    Ce fac cu masina mea si ce uleiuri aleg sa testez este fix alegerea mea.
    Faptul ca postez impresiile legate de fiecare ulei il consider un lucru bun si pentru ceilalti , daca vor sa ma creada bine daca nu iar bine , nu influentez pe nimeni si nu laud in gura mare x luni la rand un anumit ulei cum fac altii fara sa-l fi folosit macar.

    Accepta si alte experiente cu acest ulei in alte masini , la mine nu a functionat cum am vrut eu , cum de altfel vad ca nu functioneaza nici cu M1 FS. Am acceptat ideea ca atat Mobil 1 FS cat si Ravenol SSL nu sunt potrivite pentru mine. Nu incerca sa ma convingi de x motive
    cum ca nu uleiul este de vina ci motorul .

    Pe celalalt forum de ce nu-ti expui aceasta opnie ? de cine iti este frica ?
    Si scrie-mi si mie de cine este orchestrat din umbra acest scandal ca sunt tare curios !! crezi ca este Hirayama ? sau altii ?

    Am scris ceva urat de acel ravenol si ai sarit in sus , asta-i adevarul este ? nu-ti convine cand altii posteaza ceva negativ (probat pe bune) de acel ulei ? nu poti accepta ca in unele motoare da rateu la greu ? cum fac si alte uleiuri ?
    Last edited by prometheus; 8 December 2017, 18:54.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • In timp ce unii abereaza la greu incriminand un anume ulei fara nici cel mai mic argument tehnic si bulversand discutiile, basca declansand un atac impotriva unei persoane, pe care acuza ca a mintit in legatura cu utilizarea unui anume ulei, eu am sa fac un rezumat al unor posturi, pe care le-am postat pe un alt forum; asta ca sa vorbim la subiect, despre emulsia aia de pe busonul de umplere.
      Unii nu pot intelege acest lucru; in loc sa evite pe cat posibil cauzele care produc condens in cantitati mari, prefera cel mai prost argument; uleiul.
      Toate uleiurile cand sunt contaminate cu apa, produc acea emulsie, pentru simplul fapt ca cele doua lichide nu sunt miscibile. Cine doreste, poate sa amestece cel mai bun ulei din lume(daca exista asa ceva) cu apa si sa ne spuna si noua ce se intampla.
      Din ce observ se tot bate moneda pe faptul ca un ulei care face acea emulsie cand este contaminat cu vapori de apa, este un ulei prost. Conform acestei teorii, ultimul ulei declarat prost tocmai este Mobil1 FS, ceea ce evident e o mare prostie, iar din ce mai citesc si eu, mai urmeaza uleiurile utilizate la reno, VW, Opel, Citroen, Skoda. Pe un forum al unei marci auto, un user spune despre Mobil 1 new life, ca i-a facut cea emulsie. Omul a fost fair si a recunoscut ca a mers in conditii propice formarii condensului in motor.
      Parerea mea e ca antispumantii de care tot se vorbeste si care contin silicon, au printre altele, rolul de a impiedica spumarea uleiului care apare în momentul în care în ulei se acumulează cantități mari de aer sub forma unor bule, ceea ce evident dauneaza grav pieselor pe care trebuie sa le lubrifieze. Poate gresesc, nu zic, nu. Totusi...
      ...


      Am evitat sa spun...spuma, pentru ca aia nu e spuma.
      Emulsia este amestecul dispers din două lichide insolubile unul în celălalt.; uleiul si apa in cazul nostru.
      Parerea mea, legata de acei aditivi minune, care sa elimine apa din ulei.
      Aditivii antispumanti din uleiurile auto, au rolul de a reduce intr-adevar spuma, care formeaza cand bule de aer intra in sistemul de ungere.
      Emulsia, adica acel amestec dispers, e rezultatul unui accident; apa in ulei.
      Asta se intampla cand spuma unui ulei auto, e confundata cu o emulsie.
      Inca odata spun; reduceti conditiile de formare a condensului, incercati sa duceti cat mai repede motorul la temperatura de regim pe timp rece si n-o sa contaminati uleiul[...] niciun ulei nu poate elimina umezeala fara sa ajunga la temperaturi ridicate, poate doar daca are tamaie in el. Posted Image
      Prin urmare, ideea ca antispumantii prezenti in ulei impiedica formarea acelei emulsii este una eronata; ca sa fiu elegant. Asta ca sa nu mai indemnam oamenii sa schimbe uleiul ca pe ciorapi.
      Mai clar de atat nu se poate.
      Last edited by IancuMIC; 8 December 2017, 19:36.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Iancule, acu' pe bune, esti singurul care cauta flame!

        Pe softpedia esti "pisic", aici esti "tatuc", te certi singur.

        In continuare tii cu dintii sa platesti polite...pacat.

        Comment


        • Lasa-l in pace ca dupa iar afirma ca altii au ceva cu el.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • Cred ca Dacia vinde motoare cu detergent in ele.

            Comment


            • Originally posted by Kojak View Post
              Iancule, acu' pe bune, esti singurul care cauta flame!

              Pe softpedia esti "pisic", aici esti "tatuc", te certi singur.

              In continuare tii cu dintii sa platesti polite...pacat.
              Contributia dumitale la acest topic si la acest forum in general, fiind? In afara de flame si mistocareli, vanzari, ca alea le-am remarcat.
              ...
              Nu, monser, nu fac flame; flame ati facut voi care v-ati luat de mine, cand nea prometeu, a dat gres cu uleiul pe care eu il utilizez de parca eu i-as fi recomandat acel ulei. Flame/scandal e sa contrazici prosteste pe cineva, fara sa ai un argument sau sa il eviti atunci cand acesta iti este cerut.
              Sa mai amintesc ce scandal ati facut atunci, fara sa argumentati?

              Originally posted by Kojak View Post
              Io nu va înțeleg pe voi astia care ați experimentat Rivanolul în detrimentul lui M1 0w40.

              Doar ptr ca vine aici un moderator (chiar așa credibilitate are?) care l lauda într un mod insistent, ca sa nu zic dubios?!
              ...
              Oare cine a facut flame? Voi ca m-ati atacat sau eu acum ca v-am amintit ce am sustinut; cauza acelei emulsii se datoreaza conditiilor de trafic, stilului de conducere si in ultima instanta particularitatilor motorului.
              Cate din acuzatiile alea mai stau acum in picioare cand vorbeati ba de baza slaba, ba de aditivi prosti etc. Acum si Mobil FS e prost?
              ...
              Originally posted by prometheus View Post
              Repet , unele uleiuri nu se impaca cu unele tipuri de motoare , daca la nenea Iancu zice el ca-i merge foarte bine , in alte motoare acel ulei nu este ce trebuie.
              Asta cred ca e singurul post a alui nea prometeu, cand s-a apropiat de adevar.
              ...
              Nu v-am raspuns atunci, pentru ca nu am dorit scandal, am asteptat ca timpul sa arate cum sta treaba cu emulsia pe 1,2 16v. Acum va raspund, civilizat si mai ales cu dovezi. Unde-i flamele?
              Inteleg ca va deranjeaza, dar acceptati realitatea, asta e....
              Posturi ca cele de mai sus, nu arata decat lipsa unei minime culturi privind comportamentul pe un forum; chestiunea cu pisicul si tatucul, o trec la "iarta-i Doamne ca nu stiu ce spun".
              ...
              Bun, acum sa auzim si alte pareri despre cauzele formarii acelei emulsii si cum o putem preveni.
              Last edited by IancuMIC; 10 December 2017, 17:14.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google