Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cel mai destept cedeaza, dom'le maresal...
    Last edited by liviunvl; 12 December 2017, 18:30.

    Comment


    • lumea vrea moca ca pe timpul lu' nea Nicu... dar in schimb ies la protest pentru democratie si capitalism... asa ar trebui sa nu se mai plateasca multe chestii de care nu prea beneficiem sau beneficiem la standarde scazute.

      Comment


      • Pentru ce se plateste rovineta? Taxa de drum e bagata in pretul carburantilor de basescu. "Acciza" din carburanti tot pentru drumuri se plateste. Pai de cate ori platim aceeasi taza si ce se intampla cu banii aia?

        Comment


        • pentru ce se platesc contributiile la sanatate? pentru ce se platesc taxe la electrica? de ce platim apa de ploaie? ce se intampla cu banii aia?
          si multe alte intrebari fara raspuns...si lumea se plange ca se modifica legile pe furis dar suntem furati pe fata

          Comment


          • Sorin1983, "gandirea liberala" este sa platesti pentru orice. De exemplu "taxa pe cosul de la casa". Prin asta ti se dadea dreptul sa-ti faci focul in soba. Pai vrei sa traiesti "pe gratis"? Ei din ce sa huzureasca?

            Comment


            • asta e norma europeana... poluezi platesti uite ca ue nu a venit numai cu miere si lapte...

              Comment


              • asta e norma europeana... poluezi platesti...
                ce se face anti poluare cu banii aia? Eu ziceam de pnl-ul bratienilor dar deja am gresit topicul.

                Comment


                • Pe principiul asta functiona si taxa pe "fumarit" acum 2-3 sute de ani, daca scoti fum pe cosul casei platesti, de atunci se ocupau guvernele de emisiile de CO2, ce viziune de viitor aveau atunci...

                  Trimis de pe al meu V2_Viper_X_plus folosind Tapatalk
                  Last edited by liviunvl; 12 December 2017, 20:39.

                  Comment


                  • Originally posted by liviunvl View Post
                    Pe principiul asta functiona si taxa pe "fumarit" acum 2-3 sute de ani...
                    la asta ma refeream cu "taxa pe horn". Ce contra masuri se luau de banii aia? Hai gata cu offtopicul!

                    Comment


                    • Hai că readuc topicul în actualitate ......

                      Mâine plec din oraș dar am numere provizorii. Printre altele, dealerul auto mi-a spus că autorizația provizorie de circulație plătită pe 3 luni include și vigneta auto. Bine, agentul de vânzări de la reprezentanță mi-a spus foarte multe pe motiv de făcut capul mare ca să vândă mașina, astfel că este posibil să mai fi confundat unele chestii.

                      Unde vreau să ajung?

                      Aveți idee dacă pot circula în afara orașului fără să plătesc vigneta?

                      Am căutat pe net dar nu m-am lămurit pe deplin. Legile se anulează una pe alta... Mai mult, din păcate m-am trezit prea târziu să sun dealerul deoarece programul de lucru se incheiase.

                      Important!
                      Nu mă doare să dau 15-20 lei pentru 7 zile, dar nici n-aș vrea să o plătesc degeaba să umflu altora buzunarele.

                      Mulțumesc.
                      Last edited by 77sky; 8 March 2018, 23:55.
                      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                      Comment


                      • cat timp ai numere rosii nu ai nevoie de rovignieta.

                        Comment


                        • Mulțumesc.

                          Dar cât de sigur ești de asta?

                          Pe un forum de consultanță, avocatură etc. la un topic similar, părerile erau împărțite în sensul că avocații dădeau citate cu extrase din legi, care culmea, se anulau una pe alta, lăsând loc interpretărilor.

                          Să risc sau nu?
                          Parcă nu m-aș "băga" la o amendă...
                          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                          Comment



                          • Nici pentru cele "roșii", nici pentru vehiculele înregistrate. Răspunsul 10 de la "părinții" rovignetei.

                            Deci, da, băiatul de la vânzare ți-a vândut pielea ursului din pădure.

                            Comment


                            • NU, nu se plateste rovigneta cat ai numerele rosii! Eu stiu pt. ca sunt patit: cred ca sunt printre putinii dobitoci (daca nu singurul) din Romania care au platit degeaba rovigneta timp de trei luni!
                              Mai exact, am luat masina noua (cu numere rosii) si, obisnuit sa platesc rovigneta pe tot anul, m-am dus la POSTA si am cerut sa platesc rovigneta. Tantea de la ghiseu a vazut ea ca la numarul de inregistrare nu are ce sa scrie si ca nu poate inregistra numarul rosu si si-a chemat sefa. Iar sefa a zis ca se trece seria de sasiu si se face rovigneta. Zis si facut. Abia apoi am aflat ca nu trebuia sa fi platit si m-am dus la CNANDR sa recuperez banii. Iar aia (dupa ce au terminat cu rasul) mi-au zis ca nu inteleg cum mi-au eliberat aia de la posta rovigneta.
                              Ba chiar, culmea idioteniei, mi-au zis ca pot fi amendat pentru ca rovigneta mea, valabila pe un an, are seria de sasiu si nu numarul de inmatriculare (pe care il pusesem intre timp)!
                              Si a mai trebuit sa platesc 25 de lei ca sa se faca inregistrarea in nu stiu ce sistem si eliberarea unei dovezi ca rovigneta aia platita pe serie sasiu trece pe nr de inmatriculare, etc, etc...
                              Bine, m-am lungit la povesti dar...NU se plateste rovigneta la numere rosii.

                              Comment


                              • Catalin, rovigneta se plateste, conform legii, pentru masinile inmatriculate.
                                Masina ta nu e inmatriculata inn acceptiunea OG privind rovigneta, ai o imatriculare temporara in acceptiunea Codului rutier.
                                Asa cum ti-au zis colegii, cu numerele rosii nu poti achizitiona rovigneta.
                                Sistemul de eliberare a rovignetelor SIEGMCR lucreaza cu baza de date de la militie, unde masina ta nu figureaza inca.


                                Mâine plec din oraș dar am numere provizorii. Printre altele, dealerul auto mi-a spus că autorizația provizorie de circulație plătită pe 3 luni include și vigneta auto. Bine, agentul de vânzări de la reprezentanță mi-a spus foarte multe pe motiv de făcut capul mare ca să vândă mașina, astfel că este posibil să mai fi confundat unele chestii
                                vigneta auto nu e rovigneta.
                                Last edited by 77sky; 8 March 2018, 23:56.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google