Intretinere Si Mentenanta Vopsea Logan II Bleu Navy

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intretinere Si Mentenanta Vopsea Logan II Bleu Navy

    Salutari,

    cateva intrebari in privinta defectelor ce apar pe vopsea sau lac in urma depunerilor de rasina.

    S-a intamplat sa las masina parcata o vreme sub copaci, s-a depus pe capota, plafon si pe portbagaj rasini, pe care in necunostinta de cauza, le-am desprins folosindu-ma de niste servetele umede, ca apoi sa observ ca au desprins si o parte din lacul masinii. Ulterior, am descoperit ca exista solutii speciale care le indeparteaza fara sa atace, neaparat, si lacul de la vopsea. Ghinion.

    A doua chestiune, e ca m-am trezit cu masina zgariata pe partea dreapta, probabil cineva a parcat sau a plecat din parcare prost, trecand aproape de masina mea si mi-a zgariat-o. O parte din zgarieturi sunt pana la grund (se vede gri), cateva sunt superficiale adica pe lacul masinii, iar altele sunt mai adanci, cred, deoarece sub ele se vede negru si nu gri. Am sa anexez poze sa se inteleaga mai bine despre ce vorbesc.

    Nu avea rost sa ma apuc sa caut vinovatul, caci unde locuiesc eu sunt zeci de masini parcate in zona, si fiecare parcheaza pe unde apuca. E o problema de luni de zile, dar dat fiind ca se apropie momentul reviziei, voiam sa intreb daca garantia acopera astfel de defecte sau daca trebuie sa platesc eu pentru a le remedia.

    Si in contextul asta, in care s-ar retusa atat defectele alea de la rasini cat si zgarieturile, vopseaua sau lacul care se folosesc la retus e la fel de rezistenta pe termen lung ca si cea originala, din fabrica ? Se vor observa diferente intre vopseaua originala si zonele de retus ?



    Image Lac decolat capota fata hosted in ImgBB

    Image Lac decolat portbagaj spate hosted in ImgBB


    Multumesc.

  • #2
    Salutare. Am și eu o problema similara. Nu aveți nici o idee cum se pot repara? Cu soluție de polish?

    Comment


    • #3
      Exista o solutie. Le lasi asa. Vor mai aparea inca 10-20 zgarieturi pe durata vietii masinii. Spor.

      Comment


      • #4
        Primul pas - polișare / vopsire sau orice altceva care să aducă la loc vopseaua sau măcar culoarea originală.

        Al doilea pas - ca să nu reapară zgârieturile, deoarece vorba lui Archangel80 te vei întâlni destul de des cu asta, încearcă aplicare de autocolant transparent, doar că "operațiunea" este cam costisitoare.

        Succes!
        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

        Comment


        • #5
          Polisharea nu ajuta odata ce zgarietura se simte cand dai cu unghia.
          Revopsirea e singura solutie viabila.

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google