Cat Tine Ambreiajul De La Logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Kojak View Post
    Intrebare: ca sa schimbi kitul de ambreiaj, dai cutia jos. Asta inseamana ca dai cadrul motor inainte jos. Daca umbli la cadrul motor, din cate stiu, la final se impune refacerea geometriei. Asa e, sau nu e musai sa-i (re)faci geometria?
    Se desfac multe cand schimbi kitul de ambreiaj (cadrul motor, caseta de directie, capatul de bara - tragi fuzeta stanga pentru a scoate planetara). Eu am facut geometria dupa ce am plecat din service. In principiu, fac geometria dupa orice interventie la directie/suspensie si in fiecare an ma duc pentru verificare. Am un nene care mi-o face cat mai aproape de perfectiunie, nu doar sa se incadreze in tolerante.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Asa mi se pare si corect. Dai cutia jos de pe masina si lucrezi curat la inlocuirea kitului, eventual si mici reglaje ale timoneriei daca e nevoie.

      Comment


      • Da si la mine la fel s-a realizat inlocuire, atat la 1.4 tatalui, cat si la dci-ul meu. Se desface cadru motorului, caseta se slabeste, se da cutia jos, uleiul din cutie, sa fie mai usor cu planetara. adica e ceva de munca. Cam 4-5 ore...

        Comment


        • Deci dureaza mai mult ca o distributie completa (accesorii, distrib, pompa apa, etc).

          Comment


          • Nu neaparat. Se poate schimba si fara sa demontezi un sfert de masina dar acum depinde si de "meserias" si de manopera (taxata la ora). Nu este obligatoriu sa demontezi toate alea si sa dai cutia jos de pe masina. Ca timp, poate dura mai putin decat schimbarea distributiei.

            Comment


            • Eu am fost la doi mecanici diferiti, adica cu a mea la unu, si cu cealalta la altul, avea garajul lui, ideea este urmatoarea: Si eu am fost prima data revolt, de ce desface totul, si mi.a raspuns, ca face si cum vreau eu, dar daca se rupe vreun suport de la radiator sau mai stiu eu altceva a zis ca nu raspunde, asa ca i.am lasat sa faca cum vor ei si totul este in regula si m.a costa 200de lei de fiecare data.

              Comment


              • Salut, am 162500km și ambreiajul da semne serioase de oboseala, va trebui sa l înlocuiesc, am cumpărat deja un set complet cu 152 de lei, marca luk și sper sa ma țină mai mulți km decât cel original.
                Sâmbătă dacă vremea ma ajuta și nu ploua ma apuc de meșterit și vreau sa mulțumesc colegilor de forum pentru toate informațiile pe care le am găsit pe acest forum pentru înlocuirea ambreiajului in regie proprie.
                Prefer sa fac eu operația întrucât îmi place tare mult sa meșteresc.
                Last edited by 77sky; 11 January 2018, 15:37.

                Comment


                • cu 152 de lei setul o sa te tina de trei ori cat cel de origine. normal s-o faci singur, e o operatiune banala ca schimbarea unui bec. de cate ori ai mai facut-o ?
                  Last edited by B997NDL; 11 January 2018, 00:09.

                  Comment


                  • Originally posted by B997NDL View Post
                    cu 152 de lei setul o sa te tina de trei ori cat cel de origine....
                    Foarte posibil. Cu 150 lei setul m-a tinut (si mai tinea) 80.000 de km fata de 40kkm cel din fabrica.

                    Comment


                    • Si l-ai schimbat singur?

                      Comment


                      • La lăsarea puțin mai rapidă a pedalei de ambreiaj se transmite o trepidație destul de mare în toată mașina. Dacă las foarte lent , incomod dealtfel, trepidația se simte dar mult mai puțin. A fost reglat cablul de ambreiaj și s-a redus mult trepidația, face doar uneori. De la ce să fie asta și cât credeți că mai merge ? Știu că mi s-a spus să-l mai las cât merge , dar aș vrea să pricep dacă e chiar momentul să-l schimb sau nu.

                        Comment


                        • Cand nu il mai poti folosi, atunci e momentul sa-l schimbi.
                          Daca nu patineaza si nu trepideaza tare, si nici banii nu te dau afara din casa, de ce sa-l schimbi?

                          Comment


                          • Regleaza cursa pedalei, astfel incat ambreierea sa se faca ceva mai jos; sincronizeaza ambreierea cu acceleratia si amana schimbarea ca nu e cazul deocamdata.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Originally posted by IancuMIC View Post
                              Regleaza cursa pedalei, astfel incat....
                              E buna ideea daca n-ai ambreiaj hidraulic. La 1.4 mpi este usor de reglat...

                              Originally posted by mr.K View Post
                              Si l-ai schimbat singur?
                              Nu. M-a ajutat un prieten.

                              Comment


                              • Există vreun tutorial bun de reglat cablul de ambreiaj ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google