Recomandare Bujii Logan 1,5 Dci

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Am inlocuit de 1 saptamana bujiile incandescente 129000 km. la 1.5 dci

    Am avut pe masina BERU, la 60.000 KM am inlocuit tot BERU 3 buc. (la 90000 km. am ilocuit alte doua tot cu BERU)
    A-4-a BERU (nu a putut fi inlocita la 60000 km., deoarece era rupta in chiuloasa, a fost inlocuita ulterior pe la 80000 km cu 1 buc. FALKE)

    Acum la 125000, am pus BOSCH,

    BOSCH - 33-38 lei/buc. (daca stiam ca cea de a-4-a era FALKE, 55000 rulat cu ea si inca era buna!!!)

    FALKE - 49 lei/set de 4 buc.

    Concluzie nu recomand BERU !

    Comment


    • #62
      Scuza-ma dar esti contra curentului; beru, sunt printre bujiile de top.
      Asa ca chestie, Beru sunt bujiile de origine.
      Last edited by IancuMIC; 17 January 2018, 23:28.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • #63
        Am schimbat ceva bujii la cele 2 auto din familie, de fiecare data doar Beru, aplicata pasta cu aport de Cu (dedicata acestor filete in chiulasa, la bujii), stranse exact la cuplul prescris de producator, demontate cu motorul cald, dupa o cursa normala (nu incalzit pe loc).
        S-au desfacut firesc, nici foarte usor, nici sa am teama ca mi se rup.
        Unii insista pe demontarea la rece, daca veti cauta indicatiilor acelor producatori, veti observa recomandarea motorului cald, demontarea se efectueaza tot cu cheie dinamometrica, setata pe pragul de rupere al bujiei (daca nu se desface, sunt alte solutii, picaturi de ulei, rulaj etc...)
        Curatat anticipat locasul biiiine, sulfat etc.
        Bosch are "prestigiul" ruperii la demontare
        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

        Comment


        • #64
          OFF
          Astazi au venit pentru masina de servici, 4 buc bujii incandescente(doua arse, doua pe duca); lungi cat o zi de post (160mm)
          Eu am cerut de origine (am dat VIN ul masinii) si am primit...Beru. La megane am beru, la asta de la munca nu stiu de care sunt alea de origine; aflu maine.
          Prin urmare, beru...peste tot.

          LE.
          Beru erau bujiile de origine.
          Last edited by IancuMIC; 18 January 2018, 15:42.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google