Stropitoare Luneta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    am repozitionat(pe bajbaite) furtunasul si vad ca acum merge bine.....

    Comment


    • #32
      Si eu am avut aceiasi problema .. dar s-a rezolvat .. nu e mare smekerie

      Comment


      • #33
        apropo de jet slab si eu la al2lea mcv am aceasi problema curge apa asa putina si asa incet incat se prelinge printre geam si tabla... deci cum rezolv problema?

        sigpic

        Comment


        • #34
          Pentru problema cu scaderea debitului de presiune la stropitorul luneta la mcv la stalpul din stanga spate pe la nivelul ultimei centuri la cele cu 7 locuri ( la cele cu 5 locuri nu are centura e doar gaura),trece instalatia impreuna cu furtunul de la stropitor luneta dar care are o duza de a scarea presiunea si care e de culoare verde ( e bagata ca o inbinare intre cele furtunul din usa si cel din masina ) se da centura jos cu o cheie de 17 si bagati mana si cautati furtunul si acea duza . Acea duza se infunda cu inpuritati din vasul de stropgel sai daca vreti sa cresteti debitul de apa se poate majora un pic cu un ac mai gros decit diametrul gaurii dar nu trebuie marit mult. (cei care sunteti in garantie cel mai bine va prezentati la un service dacia si le cereti sa verifice acea duza sa nu fie infundata) , pentru curata acea duza cel mai usor se sufla cu aer in sensul invers decat circula apa prin ea.

          acea supapa de sens cred ca cel mai bine o montati langa motorasul de stropgel ca sa tina apa pe un circuit cat mai lung si acea supapa o gasiti la piese auto si serveste la aeroterma de cn si este monteata langa servodirectie si care pe o laterala are o sageata mica alba care indica sensul.
          Last edited by ciprianeduard; 7 June 2009, 22:36. Reason: Automerged Doublepost
          sigpic

          Comment


          • #35
            Eu am folosit urmatoarea chestie "JBL ProFlora SafeStop -valva siguranta/unisens CO2
            JBL ProFlora SafeStop- Check valve for CO2. Prevents backflow of water. Protects systems and devices such as CO2 systems, pH controls and solenoid valves from backflow of aquarium water. For 4/6mm dia. CO2 hoses.
            pret 13.10RON"
            Am pus-o exact la bidonul de apa unde exista furtunul deja taiat pentru a fi montat asa ceva, dar probabil ca era prea scumpa sa o monteze din fabrica.
            Iar iarna nu a inghetat ca am folosit doar lichid de spalat de - 25C

            Comment


            • #36
              Uite si o poza cu valva
              Attached Files

              Comment


              • #37
                eu am facut cum a zis ciprian mai sus.acum merge foarte bine.

                Comment


                • #38
                  Nedumerire

                  Bogdan2000, de unde se poate cumpara acea valva ? Ma intereseaza si pe mine. Ms.

                  Comment


                  • #39
                    Ai gasit #BudaiMihai?
                    Te salut
                    MCV 1,5dci

                    Comment


                    • #40
                      va salut,
                      am un MCV 2 sau cum Laureate cum ii zice, cu o intrebare vin si eu: nu stropeste deloc pe spate, in fata merge perferct, cand dau pe spate se aude motorasul in sarcina dar nimic. Nu am gasit nici o balta pe sub, exista vreo imbinare pe traseu sa pot verifica acolo?

                      Comment


                      • #41
                        Asta e problemă de Logan II - secțiune dedicată.

                        Pompa se aude?

                        Singura îmbinare e în zona banchetei spate pe dreapta.
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • #42
                          multumesc pentru raspuns, da pompa se aude, o sa caut imbinarea si sectiunea de logan 2.

                          am rezolvat, Dorel cand a aplicat ornamentul interior de plastic de pe stalpul dreapta spate a strangulat furtunul(nu mergea de noua)
                          Last edited by siurian; 13 January 2016, 12:47. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • #43
                            Salut, in primul rand imi cer scuze daca am postat intrebarea mea aici dar sunt utilizator nou pe forum si ma bate 😁, am si eu o problema cu stropitoarea de pe spate la un Logan MCV 1.6 16v, ce cu 7 locuri. Pe parbriz imi stropeste dar pe luneta nu se mai aude nici macar pompa. Stergatorul functioneaza. Daca a mai patit cineva si ma poate ajuta cu o informatie... Multumesc anticipat

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google