Problema Casetofon Blaupunkt

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Am pe masina Cd original cel fara fata detasabila si fara citire MP3...De ce va timp imi afiseaza la introducerea discului mesajul ERROR CD.Dupa ceva incercari reda muzica , dar se mai si opreste brusc si ejecteaza discul cu acelasi mesaj afisat.E oare nevoie de curatat ceva? E din 2006. Multam !

    Comment


    • #47
      Va salut!
      Aveti idee daca exista un dispozitiv de amplificare a semnalului radio sau ceva care sa ma ajute sa prind radio decent in afara localitatilor?
      Am observat ca, fata de alte masini, la loganul meu semnalul radio e mult mai slab si nu imi dau seama de ce.Aparatul nu este chiar varza: Pioneer DEH-1600.
      Antena pare ok, am incercat si cu alt aparat si se aude la fel de prost.
      Cand e vorba de bani, toti suntem de aceasi religie...

      Comment


      • #48
        Originally posted by derbedeu View Post
        Va salut!
        Aveti idee daca exista un dispozitiv de amplificare a semnalului radio sau ceva care sa ma ajute sa prind radio decent in afara localitatilor?
        Am observat ca, fata de alte masini, la loganul meu semnalul radio e mult mai slab si nu imi dau seama de ce.Aparatul nu este chiar varza: Pioneer DEH-1600.
        Antena pare ok, am incercat si cu alt aparat si se aude la fel de prost.
        deci : 2 aparate cu acelasi defect ..cam mici sansele . antena trebuie masurata daca e ok ,nu vizual . sunt si amplificatoare de cumparat.

        Comment


        • #49
          Din ce an este masina (vad ca este 1.4 mpi) ? La masinile mai vechi, dupa o perioada, cablul de antena sufera niste modificari in zonele de curbura - se "inmoaie" izolatia centrala, astfel ca firul central se apropie de tresa, modificand astfel impedanta cablului si generand pierderi.
          La "vechiul" meu Logan (din 2007) am schimbat playerul, antena, mufa de antena care intra in player, am curatat (cu un tarod) locasul in care se infileteaza antena, am curatat saiba pe care se prindea cablul de antena (aceea de sub capitonaj) ... DEGEABA !
          Solutia -care a rezolvat imediat problema receptiei slabe pe radio- a fost inlocuirea totala a cablului de antena !
          Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

          Comment


          • #50
            Asa este,loganu e din 2007 si pare plauzibila povestea cu deteriorarea cablului de la antena.Imi aduc aminte ca in anii lui de tinerete, prindea bine radio si in afara.
            Nu-mi ramane decat sa incerc alta antena si sa evaluez.
            Multumesc frumos ptr. raspunsuri.
            Cand e vorba de bani, toti suntem de aceasi religie...

            Comment


            • #51
              Pana la alta antena, proba se poate face cu o simpla sarma, de 2-3 metri, infipta in "centrul" mufei de antena, scoasa pe geam afara. Daca receptia este CLAR mai buna ...
              Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

              Comment


              • #52
                Pioneer-ul e cam varza la receptionarea semnalului radio comparativ cu blaupunkt-ul din echiparea standard. Am un pioneer 2600 ub de 3 ani. La partea de sunet nu am ce sa ii reprosez. Exista metode de imbunatatire a receptiei semnalului radio?

                Comment


                • #53
                  Eu am cumparat un amplificator de antena ( http://www.emidin.ro/de_antena.html) si intr-adevar s-a schimbat receptia ... Intre timp am vandut vechea masina, cu tot cu player, iar cu cel nou nu am probleme ... Daca e cineva amator, ii pot oferi acel amplificator (varianta 1).
                  Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                  Comment


                  • #54
                    La un moment dat am avut si eu semnal slab la radio la Logan.

                    Am scos playerul si am observat ca mufa cablului antenei se largise si nu mai statea fixa.

                    Mufa are un ax central, un cadru rotund exterior si 6 'petale' intre axul central si cercul exterior.

                    Am indoit usor cele 6 petale spre interior astfel incat mufa sa fie mai stransa si am pus un pic de vaselina pe axul central. Dupa aceasta operatiune am scapat de problemele cu receptia.

                    De exemplu pot sa merg intre Sibiu si Brasov aproape continuu pe posturi FM.

                    Cand aveam mufa slabita, pierdeam semnalul pe FM imediat ce depaseam 10-15 km distanta de orasul Sibiu.

                    Atasez si o poza cu mufa slabita. Nu stiu daca este exprimarea cea mai elevata dar sper sa fie de ajutor.
                    Attached Files
                    Logan GPL 1.4

                    Comment


                    • #55
                      inlocuire cablu antena

                      Stie cineva cum se inlocuieste cablul antenei? Se "mananca" cu dat bordul jos?
                      fara linkuri externe

                      Comment


                      • #56
                        Va salut stimati colegi,
                        Ar putea cineva sa-mi explice sau sa puna o poza cu semnificatia pinilor de la mufa
                        ISO 1DIN a radioului?.....

                        Comment


                        • #57
                          gasesti aici descrierea
                          si poza...
                          Last edited by Seba; 21 January 2018, 19:48.
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google