Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, am gresit poza cu rn-tech. Ala știam ca e pt euro 6, eu am euro5. A
    Am întrebat și pe un grup dedicat motorului meu, 1.5 110 CP DPF și am primit un răspuns foarte la obiect pro motul, are dreptate omul?

    ''.. nu recomand ELF ...mie sincer mi a mâncat 1L la 10.000 plus că a trebuit schimbat conform senzorului de calitate m a trecut pe service direct la 10.500 ,Motul 400gr la 15.000 😏 și mergea 30.000 ca în carte conform senzorului de calitate al uleiului 👍

    Comment


    • Nu conteaza ca ai E5, iar RN Tech-ul e pentru E6; ce conteaza e ca asta de care ti-am vorbit are un continut mai redus de cenusa decat Full Tech-ul, ceea ce nu poate fi decat benefic pentru filtrul de particule.
      E foarte relativa treaba cu mancatul uleiului; daca tipului ala ia consumat 1l la 10mii ar trebui sa stie daca nu cumva cantitatea aia a pierdut-o, pe la lagarele turbinei.
      Senzor de calitate ulei? Ce frumos. E pretentios spus; e un oil control sistem (OCS), care tine cont de specificul rulajului, dar nu spune nimic de calitate, asta sa stii. Si cu dacia oil si cu motul, tot atat va scadea din intervalul de service.
      In aceiasi ordine pot spune ca la megane am 4 schimburi (la 10-11 mii)cu Full Tech; o singura data am avut o biluta in minus la nivel( oil level), in rest toate cele 6 au fost prezente pe tabloul de bord la interogare, cu ocazia reviziei anuale. Deci?
      Tocmai am spus ca motul e superior elf ului; motul e un full sintetic iar elful e un rezultat al tehnologiei de sinteza.
      Grija mare insa din ce sursa ei acel motul; daca gasesti un made in france, ar fi ideal.
      In rest, nu's ce sa zic.
      Eu continui cu RN Tech, la megane.
      Last edited by IancuMIC; 6 February 2018, 21:54.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Originally posted by filip3 View Post
        ... am primit un rspuns foarte la obiect pro motul, are dreptate omul?

        ''.. nu recomand ELF ...mie sincer mi a mâncat 1L la 10.000 plus c a trebuit schimbat conform senzorului...
        1. Si aici o sa gasesti pro "anumit ulei minune". Toti au dreptate.
        2. Depinde in ce conditii de mers. Alt ulei nu ti-a mancat la fel in aceleasi conditii de mers?

        Comment


        • pana la urma am comandat motul, de la epiesa. sper sa nu fie facut la noi ))

          va multumesc pentru raspunsuri

          Comment


          • Am ridicat azi comanda, vesti bune:

            Motul ul este made în France 17.10.2017
            Filtrul de motorina este made în Austria
            Filtrul de ulei tot made în France

            Elful Evolution 900 SXR pt Logan made in E.C.adica îmbuteliat la noi dar nu îmi fac griji, știu ca este ok.

            P.S.
            Loganul l-a cumpărat un prieten și l-a dus cu taică-său la mecanicul familiei lor la Târgoviște și bineînțeles ca boșorogul ala nu auzise de Mobil1 New Life și le-a zis ca am folosit pana acum un ulei nepotrivit ) și de asta a trebuit sa ii iau elf, după 4 schimburi de M1, asta e

            Comment


            • Bucurie de copil
              Attached Files

              Comment


              • Salutare!
                Am o intrebare: socru-meu are un Logan cu motor 1.4, a pus 3 litri Elf Evo 5w40 900SXR, acum are remuscari si ar vrea sa mai adauge 100-200 ml. Eu am de rezerva Elf, dar e EVO Rn Tech 5w40, are aceleasi norme Renault, se intampla ceva daca adauga 200 ml de Rn tech peste cei 3 litri de Evo 900SXR? Pentru a evita sa desfaca alt bidon.
                Multumesc.

                Comment


                • Nu se intampla nimic rau, dar nu e cazul sa mai adaugi; sunt suficienti 3 litri.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • "P.S.
                    Loganul l-a cumpărat un prieten și l-a dus cu taică-său la mecanicul familiei lor la Târgoviște și bineînțeles ca boșorogul ala nu auzise de Mobil1 New Life și le-a zis ca am folosit pana acum un ulei nepotrivit ) și de asta a trebuit sa ii iau elf, după 4 schimburi de M1, asta e"
                    Domnul respectiv a citit eticheta si nu a vazut nicaieri certificari Renault, deci a auzit cu siguranta de Mobil1. Ca ii recomanda sa puna uleiul agreat de constructor este alta discutie. Eu personal, fara laborator de analize sau alte motive stiintifice, il consider muult peste ELF. La o alta marca de masina am vrut sa pun M1 si, cu toate ca indeplineste Opel GM-LL-A-025/GM-LL-B-025, nu are Dexos2, asa ca mi-au recomandat sa pun acest ulei dupa ce expira garantia daca doresc, sau sa imi asum consecintele. Cinci ani de garantie nu sunt chiar de aruncat, asa ca alegerea nu este grea in cazul meu.

                    Comment


                    • Multumesc, nenea Iancu.
                      PS: motorul nu a consumat niciodata ulei, asa l-am sfatuit si eu sa puna doar 3 litri, a facut intocmai, dar acum are mustrari, ca in carte scrie 3.4 litri..

                      Comment


                      • Originally posted by vali2008 View Post
                        ....in carte scrie 3.4 litri..
                        Niciodata n-o sa-ti intre maxim cat scrie-n carte, chiar si daca lasi uleiul 24h sa se scurga din baie.
                        Intotdeauna mai raman prin motor minim 100-150ml din ala vechi, cum bine ti-a zis si nen-tu Iancu, 3L sunt ok, vei avea dimineata la rece uleiul masurat pe joja aproape de maxim.

                        Comment


                        • Multumesc de sfaturi, asa stuam si eu, doar ca al meu socru mergea mereu cu bidonul de 4 l, ii facea schimbul si restul ramanea la mecanic, cu bidon cu tot..eu cred ca tot 3l ii punea..

                          Comment


                          • „Odiseea” Ravenol SSL 0W40 a ajuns la episodul „5000 km” (de fapt e 5130 km, dar ieri când s-au făcut 5000 eram în trafic (filmam accidente în direct, printre altele)20180211_143120.jpg
                            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                            Comment


                            • Odiseea Ravenol vs. Mobil1 "prima'ntai", castiga Elf. E si "mai" recomandat si mai ieftin. Deja nu mai sunt multumit de Ravenol dupa ce am schimbat benzina. Am scapat de "obligatia" de la rompetrol si am bagat unde am gasit "mai ieftin". De cand bag benzina de " unde e mai ieftin", nu mai sunt multumit de ulei. Cred ca Mobil1 ar fi rezolvat apa din benzina.

                              Comment


                              • Pentru cei cumpatati cu banii, exista si ulei Motrio, 51 lei/ 4 litri

                                Norme: ACEA: A3/B4API: SL/CF RN 0700
                                Last edited by mr.K; 11 February 2018, 22:51.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google