Consum Logan II 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • sa stii ca si eu merg tot seara mai mult, iar in drum spre servici si inapoi nu intalnesc niciun mare ambuteiaj. Lucrez in zona industriala de sud si am avut noroc din punctul acesta de vedere ca traseul meu e mai gol

    Comment


    • Nu's la 1.2...dar ce am observat la 0.9 (si la 1.4 mpi)...nu viteza mica-l omoara...ci acceleratul si franatul.
      Am patit sa am 20Km/h viteza medie...si consum mai mare decat la 18Km/h. Daca in primul caz opream la semafor din 200 in 200 m....si era relativ liber drumul. In al doilea caz...s-a mers mult in coloana...si mers lent...(si fara unda verde).
      Una peste alta, 8.5% la viteza aia medie...eu zic ca-i ok

      Comment


      • Mers exclusiv în oraș, a mai condus și soția (începătoare)





        Comment


        • Am un prieten, cu opel zafira diesel...el are consumul asta mixt (sta la 5 km de TM),
          Excelent consumul.
          Cam asta inseamna diferenta intre un trafic ok (chiar daca-i lent)...si TM...unde te opresti la 20 semafoare pe 5 km (exagerez...5.5km). Eu cu 0.9 am 8 (17.1Km/h viteza medie).

          Comment


          • Aici nu avem atâtea semafoare, pe 5 km, am 8 semafoare, dar nu le prin mereu roșii pe toate, de dimineață am prins 5 semafoare, la restul am trecut pe verde, se mai întâmplă să mai stau câteodată și 2-3. La întoarcere am doar 5 semafoare, deobicei sunt 3-4 la care stau, merg prin pasajul Unirii, fiind mai liber și apoi o iau pe lângă Carol și mai am un semafor pana acasă. Am observat ca în zonele nesemaforizate, circulația este mai rapida, decât în zonele cu semafor.

            Comment


            • Pai si @bolovan exagereaza ca nu le prinde pe toate pe rosu oricat s-ar chinui el. :-)
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • Pai nu le prind pe toate pe rosu, in medie prind intre 7 si 10 semafoare pe rosu. Iar alte 3-4 doar cand franez (aproape de oprire)...si iar accelerez
                Acum am numarat, am 17 semafoare, din care prind pe verde maxim 5

                Comment


                • Ala e consumul de oras adevarat la acest motorici de 1.2 16V, 75CP.
                  Iarna mai punem ceva sau daca o calci aiurea si ai talpa grea ...

                  Comment


                  • daca o calci...distanta intre benzinarii este limita...si nu doar la motorul asta...la ori ce motor (imi povestea un coleg de skoda octavia 1.6 benzina...consumuri de 18-19% in oras)
                    7.8% chiar foarte economic trebuie sa mergi sa scoti consumul asta...si este un consum excelent.

                    Comment


                    • Luati in calcul si temp. de afara !! conteaza enorm pe ce valori circulati.
                      O data ce s-a incalzit afara si consumurile scad considerabil , la orice motor.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Si asta-i foarte adevarat...dar si asa...tot este bun consumul (mai ales pentru orase foarte aglomerate...cu circulatie foarte proasta)

                        Comment


                        • Eu am consum mediu 9.4/100 pe ultimii 670 de km (aproximativ) parcursi in Bucuresti.

                          Comment


                          • tot 9% aprox aveam si eu asta-iarna exclusiv oras. Cand stai mai mult cu piciorul pe frana, in coloana cu 15-20km/h ce pretentii aveti mai oameni buni, sincer acuma ?

                            Comment


                            • Consum urban prin capitala, 80% cu AC

                              Comment


                              • La consumurile acestea merita cu varf si indesat o instalatie GPL
                                Logan GPL 1.4

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google