Jante,model Si Brand

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cauciucul nu are cum sa "preia" pe atit pe cit iti doresti tu fiindca este excentric fatza de janta (dar, deja, stiai asta).
    cauciucul este un "elastic".
    ai pe traseu: gropi, apa in gropi, vint prin gropi, vint prin gropi cu apa, apa, vint, deviatii de la planetitate. plus viraje cu aceleasi "desinente".
    cita vreme stai pe loc nu ai cum sa te confrunti cu situatiile anterioare.
    daca "elasticul" e supra-umflat o sa-ti atace articulatiile si-o sa sa pocneasca cu medianavu`-n cap; daca e sub-umflat o sa-ti atace aderenta si-o sa te traga printr-o balta intr-un cap de pod.
    eu le-as da in retur.
    acuma, na, iau de bun faptul ca aparatul care a facut masuratoarea aia e "pus la punct" cu toate alea: avize, amplasare, tensiune de alimentare... si astea pot fi, uneori, niste variabile dubioase.

    Comment


    • Pe grafic se vede ca ajunge si la 1.1mm abaterea ceea ce nu e bine (stiu ca nu poate cauciucul sa preia prea mult dar nu stiam cat e limita maxima). M-am mai documentat putin si se pare 0.6 e limita de siguranta (asa era setat si aparatul) iar 0.8 limita maxima.

      Deci jantele sunt "proaste" dar cum spui doar daca aparatul de masurat e in perfecta stare de functionare. Service-ul acesta de roti (ei doar asta fac) este unul foarte cunoscut si profi in TM. Am sa mai merg la un altul sa obtin si o a doua opinie.

      Jantele sunt Alcar produse in Elvetia (se pare ca nu mai conteaza originea lor) :-)

      Din motive de siguranta nu le-am mai montat pe masina ci am preferat jantele din aliaj + gumele de iarna pentru anul asta.

      PS

      Aviz si celorlalti colegi cand cumparati jante noi sa SH sa le verificati inainte de montaj pentru ca la ochi nu pare sa fie descentrata in schimb pe tester apar "problemele"
      Last edited by Silviu; 9 November 2017, 09:58.
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.

        Poate interesează pe cineva pare un pret bun.
        PS când o să găsesc un anunț interesant ( daca nu am eu nevoie ) o să îl postez în secțiunea la care trebuie.

        Comment


        • Nici nu stiam ca au facut jante de aliaj pentru Dacia...nici macar nu am gasit ca optiune cand am cumparat masina.
          Eu m-am ales cu cele din tabla spitate si capac din plastic....ma jur ca am zis ca sunt de aliaj, pana am pus mana pe ele si nu stiam de ce sunt asa moi.

          Comment


          • Originally posted by dl_dr25 View Post
            Poate interesează pe cineva pare un pret bun.
            E pretul pietii.
            "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

            Comment


            • Păi de aceea suntem aici, căutători de prețuri si altele .
              Eu am aliaj si vară si iarnă, asa ca nu am săpat. Mie mi-a parut ok fiindcă pe ale mele am dat 1.160 Alutec de 15, 6j et 37.

              Comment


              • Au ET42



                EXTRA

                Atenție la data postării
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • Am un Mcv 2017 cu jante aliaj et 40 din fabrica,as vrea sa achizitionez jante aliaj de origine cu et 43... intrebarea mea este daca va fi o problema daca nu cumpar jante cu ET exact de 40?multumesc!

                  Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk

                  Comment


                  • Poate intereseaza pe cineva
                    2018 Tyre Tread Depth Gauge Caliper Car Motorcycle Caravan Trailer Wheel Measure
                    http://s.aliexpress.com/6bM7zu2Y?fromSns=Copy to Clipboard
                    se pare ca sunt dependent Aliexpress

                    Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                    Comment


                    • Mai e valabilă treaba cu aliaj ușor?

                      E ușor aliajul ăla față de ce? Față de un capac din fontă gen de canal?
                      Că îngreunează mașina în draci. Sunt de vreo două ori mai grele decât cele de tablă.

                      Design, aspect și cam atât. Am dreptate?
                      Last edited by Catalin S.; 28 April 2018, 06:52.
                      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                      Comment


                      • Eu le am schimbat pe cele de vara de la tabla la aliaj, fiindca unde le depozitez ruginesc si m am saturat sa le vopsesc, arata mai bine si m-au costat 3mil + jantele vechi.

                        Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                        Comment


                        • Poate are cineva nevoie
                          Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.


                          Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                          Comment


                          • https://www.olx.ro/oferta/prezoane-c...n-IDbdnHD.html [emoji39]

                            Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                            Comment


                            • Știe cineva cum se numesc?

                              Comment


                              • Sunt capace nu jante.
                                Am verificat personal la o masina de prezentare la Autocobalcescu.
                                Mi-au zis ca inca nu le au ca reper la vanzare...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google