Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu este pentru Logan, care apropo are cam 190.000km, pentru el doar Elf am luat , si doar Elf o sa ii iau, nici gand sa vada altceva .
    sigpic
    !

    Comment


    • Multi km inainte ! am crezut ca-i pentru Logan.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Am gasit in Selgros Galati Mobil 1 OW40 New Life la 36 lei litrul. Initial am bagat 4 litri in cos, dar m-am uitat apoi la data fabricatiei si era 2015, fiind 3 ani deja de stat in raft si l-am dus inapoi. Elful pe care-l bagam de obicei era proaspat fabricat de fiecare data, maxim 6 luni avea de la data fabricatiei. Nu am stiut ce sa fac si am renuntat pana la urma. Conteaza si cand e fabricat la ulei, e recomandat sa luam ulei cat mai proaspat fabricat, sau daca se incadreaza in termen nu mai conteaza cat de vechi e?

        Comment


        • Vezi ca si-au refacut stocul Carefura Braila , M1 FS 0w-40 data fabricatie Aug.2017 dar costa 50 lei/litru.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • Eu am luat de la astia CareFura M1 0w40 cu data productie 10.2016, 36 lei/litru acum 3 saptamani.

            Bineinteles, aveau bidoane si din 2014, si din 2015...
            Valabilitatea uleiului e de 5 ani, la pret bun nu ma deranjeaza sa fie nici din 2015.

            Comment


            • Va salut! As dori sa stiu daca uleiul Dacia Oil Plus Extra 10w40 este bun pt un logan 1.4 din 2007. Mi-a dat un amic sticla pe motiv ca lui ii este frica sa bage in logan uleiul asta deoarece pe eticheta scrie ca este pt supernova si solenza. Am pus si o poza cu sticla.
              Attached Files

              Comment


              • Da, se poate folosi la motoarele pe benzina (1,4, 1,6MPI) de pe Logan.
                Ca nu e cel mai performant ulei de la dacia, e alta discutie.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Originally posted by IancuMIC View Post
                  Da, se poate folosi la motoarele pe benzina (1,4, 1,6MPI) de pe Logan.
                  Ca nu e cel mai performant ulei de la dacia, e alta discutie.
                  Pai cel mai performant de la Dacia ar fi Dacia Oil 5w30 (cred), dar intrebarea este: merge 5w30 intr-un motor 1.4 mpi cu aprox 265 000 km? Intreb pt ca toti mecanicii din service, chiar cei de la Dacia (meridian) recomanda dupa 120.000 km ulei 10w40.

                  Comment


                  • Cred că singurul argument pe care îl folosesc este că cel mai puțin vâscos 5w30 va fi "mâncat" de motor. Și riști, dacă nu inspectezi joja, să rămâi fără și să creezi mari probleme.

                    Comment


                    • ce-i drept, pana la 220.000 km am mers cu 5w40 în motor și între schimburi mai completam, cantitate mică,dar, completam. După 220k m-au corupt la 10w40 o fi bine, o fi rau...

                      Comment


                      • Originally posted by cosmin_ionut View Post
                        Pai cel mai performant de la Dacia ar fi Dacia Oil 5w30 (cred), dar intrebarea este: merge 5w30 intr-un motor 1.4 mpi cu aprox 265 000 km? Intreb pt ca toti mecanicii din service, chiar cei de la Dacia (meridian) recomanda dupa 120.000 km ulei 10w40.
                        Merge 5w30, dar un A3/B4, cu un IV peste 170, nu A5/B5, fuel economy.
                        Poate dupa 265 de mii, sa pui 10w 40, dar nu la 120 de mii; eu am ~130 si pun 0w40, fara sa completez un ml, cu schimb la 15 mii.
                        Daca nu ma insel, prin 2006 se turna 10w si la masinile noi, asa ca orice e posibil.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Originally posted by IancuMIC View Post
                          ...
                          Daca nu ma insel, prin 2006 se turna 10w si la masinile noi, asa ca orice e posibil.
                          Si acum se toarna 10w40 in masini noi daca proprietarul nu tine mortis sa se toarne altceva. Oricum, in carte, e mentionat ca recomandat in functie de modul si conditiile de utilizare al vehiculului.

                          Comment


                          • Mi-am comandat Mobil 1 0W40, dar vanzatorul mi-a zis ca la km mei (163.000 km) e posibil sa-l haleasca si sa tzacane dimineata culbutorii la rece. Deja e al doilea vanzator care ma descurajeaza..dar oricum il pun in motor.

                            Comment


                            • Am ajuns la 6000 km cu Ravenol SSL 0W-40 si am avut surpriza sa constat ca nivelul pe joja a scazut cu aproape 1 mm. Ce-o fi insemnand asta?20180311_133736.jpg
                              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                              Comment


                              • Originally posted by andreyi View Post
                                Mi-am comandat Mobil 1 0W40, dar vanzatorul mi-a zis ca la km mei (163.000 km) e posibil sa-l haleasca si sa tzacane dimineata culbutorii la rece. Deja e al doilea vanzator care ma descurajeaza..dar oricum il pun in motor.
                                Nu tacane nimic.
                                Nu-ti haleste nimic.


                                Am ajuns la 6000 km cu Ravenol SSL 0W-40 si am avut surpriza sa constat ca nivelul pe joja a scazut cu aproape 1 mm.
                                Nimic deosebit, orice motor arde niste ulei, cantitatea e infima in cazul tau. Ai forjat motorul in ultimii 6.000 km?
                                Last edited by mr.K; 12 March 2018, 12:06.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google