A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • S-a grăbit Costi să zică că este Dacia/Logan.

    Comment


    • Originally posted by prometheus View Post
      Reviziile cat a fost in garantie masina (Renault Fluence an fabricatie : 2011) s-au efectuat in reprezentanta , masina a fost cu 3 sau 4 ani garantie , la vremea respectiva agregatul nu avea nimic si in jur pe la 30k. Prima constatare cu zgomotul perceptibil s-a facut la DacoServ(de unde s-a ridicat masina de noua) , au confirmat ca este din cutie problema , cand au fost intrebati daca se poate face ceva eventual sa comunice cu fabrica poate se rezolva cumva impartind costurile intre fabrica si client din moment ce masina nu mai este in garantie, au ridicat din umeri !! Asta inseamna Renault/Dacia.

      Cutia sh este o varianta insa cine garanteaza ca tine macar 43k ?? omul nu are timp de pierdut prin service-uri, principalul motiv pentru care si-a luat masina noua ca sa fie sigur ca-l tine cel putin 100k fara probleme majore.
      sigur nu este de la rulmentii de la roata? M as mira sa fie rulmentii din cutie la asa kilometri...eu zic sa incercati mai intai rulmentii de la roti, pana sa demontati toata cutia bucati.
      laureate 1.5l, albastru marin

      Comment


      • S-a mers in 3 service-uri , toate au confirmat probleme in cutie . S-au verificat rulmentii de la toate rotile si sunt in stare foarte buna. Uleiul are pilitura in el , factorul cel mai graitor.
        Last edited by prometheus; 14 March 2018, 12:44.
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • nu stiu ce sa zic... aceeasi problema am avut o si eu... toti din service imi spuneau ca e de la rulmentii din cutie si noroc ca prin intermediul unor prieteni am decis sa schimb rulmentii de la roti, care ce crezi? Cand aveam masina ridicata pe cric si o bagam in viteza, sunetul clar ziceai ca vine din cutie... deci te inducea total in eroare... am schimbat rulmentii de la roti( stanga+dreapta) si problema a disparut. La mine era un huruit dupa 70 km/h, sub viteza asta nu se auzea nimic, doar rulajul cauciucurilor care si acum se aud. M as mira sa cada niste rulmenti la un numar de kilometri atat de mic... oricat de prosti ar fi...
          laureate 1.5l, albastru marin

          Comment


          • @prometheus:
            Ai putea, te rog, sa ne spui cum s-a vazut si cum arata pilitura din uleiul de cutie?

            Comment


            • Oricum daca schimbi oloiu la cutie vei vedea ca e cu pilitura (la toate) , nu exista sa fie cristalin.

              Comment


              • uleiul la cutie nu se schimba, se completaza decit daca pierde ( citat din "maimutica gigel" de la daciaservis )

                Comment


                • Eu am schimbat de 2 ori uleiul in cutie si ce sa vezi , cutia merge impecabil si am cu ea 70200 km , clar nu dauneaza sa faceti un schimb de ulei.
                  Last edited by prometheus; 25 March 2018, 15:00.
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Eu am schimbat de 3 ori uleiul la cutie, de dou ori cu elf si o data cu motul. Rezultatul ca undeva la 140mii am schimbat 3 rulmenti în cutie ( unul conic si gemenii ) L1 Ph1


                    Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                    Comment


                    • Originally posted by george.sce View Post
                      uleiul la cutie nu se schimba, se completaza decit daca pierde ( citat din "maimutica gigel" de la daciaservis )
                      Partial corect; cum rau nu-i face si nici nu-i o avere un schimb, votez pentru.
                      Eu l-am schimbat la 55 de mii; acum am 130 si nu am in vedere alt schimb.
                      Last edited by IancuMIC; 25 March 2018, 17:25.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Salutare!
                        Mecanicii din servive stiu ei ceva ca e garantat pe viata, dar de fapt se are in vedere perioada de garantie ( de vreo 5 ani).. e totusi un fluid care se supune legilor fizicii si nu e un capat de tara (3 litri de ELF 75W80), dureaza maxim 30 de minute.
                        Am schimbat atat la un Logan (la 6 ani 40.000 km) cat si la un Nissan Micra (10 ani si 160.000 km), erau la nivel, dar se simte o imbunatatire.
                        La Logan culoarea era spre maroniu, la Nissan (10 ani) era negru de-a binelea, am lasat la ambele sa se decanteze ulterior si nu aveau span sau pilitura.
                        Dupa schimb la Logan parca intra mult mai bine si in marsarier desi eu mai tot timpul o aliniez (pe loc, cuplez a 3-a si apoi marsarier), asa am invatat de la un mester..

                        Comment


                        • Am observat și eu ceva similar când încercam schimbarea vitezelor cu motorul oprit.

                          Comment


                          • Salutare tuturor !
                            Eu mi-am cumparat masina de servici Ph2 1.5dci care are 186k km la bord multumit fiind de fiabilitatea acesteia ( doar revizii si un singur capat de bara schimbat pana acum )
                            Ma gandesc ca saptamana viitoare sa schimb si uleiul in cutie , el nefiind schimbat pana acum .
                            Vreau sa va intreb care este tipul de ulei ce trebuie folosit avand in vedere ca nu stiu care este tipul cutiei de viteze de pe masina . Multumesc

                            Comment


                            • 75w80 ai nevoie.

                              Eu mi-am cumparat masina de servici Ph2 1.5dci
                              Asta e tare.
                              Mie mi-a luat firma masina de servici, eu mi-am luat numai masini personale.

                              Comment


                              • MrK, nu ai inteles...el a folosit acest auto, pus la dispozitie de societate, pentru interesul acesteia; la finele unei perioade angajatul, user-ul poate sa o achizitioneze, pentru folosul personal.
                                Chiar a precizat: a fost multumit de ea
                                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google