Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Silviu tu ce ulei ai pus, 5w30sau5w40? sa inteleg ca ai facut deja prima revizie? Tu ai programul acela cu 5ani fara griji?Cum a fost

    Cei care au 5ani fara griji, in contul my dacia, la Garantie Dacia, cat va apare?

    sigpic

    Comment


    • La garantie Dacia apare 36 de luni(desi trebuie sa fie 60) ma mai si intreaba daca vreau garantie extinsa, desi eu stiu ca am asa ceva.
      La servicii suplimentare: Contract de intretinere 60 luni. Eu am sunat la VC si mi s-a comunicat:Stati linistit in baza noastra de date figurati cu 5 ani fara griji.Te sfatuiesc sa suni si tu si sa verifici. Eu trebuie sa trec pe la dealer sa iau contractul de garantie extinsa.

      Comment


      • Eu o sa le dau mail, ca sa fie pe scris confirmarea, dupa ani si ani sa pot sa le dau cu el in cap, acum cat e proaspat.

        sigpic

        Comment


        • Dar ce nu este in regula, garantia sau contractul de intretinere?

          Comment


          • Nu este in regula, ceea ce apare pe site pe MyDacia.

            sigpic

            Comment


            • Astazi am efectuat ultima revizie in perioada de garantie la Daperom Pitesti (masina are aproape 3 ani si 95 de mii de km). Ma declar multumit de interactiunea cu dealerul si cred ca o sa continui sa trec pe la ei si in post-garantie.

              Revizia a constat in operatiunie standard (schimb ulei, schimb filtre, verificat jocuri, desprafuire tamburi, reglaj faruri, masurat tensiune baterie, masurat calitate lichid de frane si antigel). Suplimentar am solicitat inlocuire bujii si verificarea instalatie de AC (banuiam ca am lipsa de freon, insa dupa cum s-a constatat problema e in alta parte).

              Manopera pentru revizie, inlocuire bujii si verificare AC a fost 195 de lei. Uleiul (M1 0w40 fs) si filtrele le-am adus eu.

              Pe ansamblu, sareta se prezinta destul de ok! Nu au fost identificate probleme importante cu exceptia unei chestiuni neclare ce tine de mecanismele care directioneaza fluxurile de aer in habitaclu.

              Concret, sesizasem inca din toamna ca sunt ceva probleme cu instalatia de aer conditionat, asa ca am cerut acum o verificare suplimentara a instalatie. In urma acesteia s-a constatat ca sistemul functioneaza in parametrii, insa exista o problema in zona tubulaturiilor sau a clapetelor care directioneaza fluxurile de aer. Se pare ca exista ceva ce optureaza acolo. Concluzia aceasta a fost intarita si de faptul ca rotita (comanda) de pe consola centrala care ghideaza aerul se invarte foarte greu, ca si cum ar agata ceva. In consecinta, marti am fost programat pentru investigatii suplimentare in vederea identificarii si remedierii chestiunii. Urmeaza sa-mi fie desfacut bordul pentru a putea fi identificat ce anume e acolo. Operatiunea intra in garantie.

              Comment


              • Ieri am efectuat a-4a revizie in perioada de garantie la Allmas Valenii masina are aproape 80.000 (77.000). Ma declar multumit de interactiunea cu dealerul si o sa continui sa trec pe la ei si in post-garantie .
                Revizia a constat in operatiunie standard conforma fise de intretinere:
                schimb ulei
                schimb filtre (aer,ulei,habitaclu)
                verificat jocuri
                masurat tensiune baterie
                schimb distributie
                schimb pompa apa
                schimb accesorii
                schimb antigel
                schimb lichid frana (+ stand franare)
                igienizare ac plus complectat freon 100g
                comandat (72 ron / buc) si montaj (bonus) tubulatura incalzire pasageri spate
                tester

                562.08 ron manopera

                Pozele cu factura diseara!
                Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                Comment


                • Ar fi interesantă operația asupra AC. La Norauto costă 100 de lei. Pe la un service de cartier era cam 50 de lei.
                  Ieftine conductele. Le-au montat cu deranj asupra scaunelor sau mochetelor?

                  Comment


                  • Au scos doar scaunele si tunelul mocheta a ramas ,au departat putin pana au clipsat conductele,dupa montaj totul a picat la fix.
                    Au avut ceva de lucru cca 1.3 ore
                    Last edited by bobbyred; 4 April 2018, 08:23.
                    Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                    Comment


                    • Pui te rog si niste poze cu lucrarea finala? Ma gandesc si eu sa pun dar nu sunt inca convins ca estetic arata bine

                      Comment


                      • A durat cam mult, in 30 minute se monteaza foarte usor si sunt necesare, deoarece racesti/incalzesti mai repede habitaclul masinii.

                        Comment


                        • Nu are nici o treaba cu esteticul
                          E singurul loc unde sa vad
                          Attached Files
                          Last edited by 77sky; 13 April 2018, 14:24.
                          sigpic

                          Comment


                          • Pai parca se vad acolo unde ies din bord, pe langa tunel, nu ?

                            Comment


                            • Nu
                              Totul este sub mocheta
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by sadicu View Post
                                Pai parca se vad acolo unde ies din bord, pe langa tunel, nu ?
                                Glumești sper

                                poze ©stoicanu











                                Atenție la data postării
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google