Despre Amortizoare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Despre Amortizoare

    Ce parere aveti despre amortizoarele monroe, puse pe logan ? am deja 92.000 km si ma gandesc sa-mi schimb amortizoarele...Vreau sa stiu daca se merita monroe.

  • #2
    hai ma nimeni ?

    Comment


    • #3
      Originally posted by WLW View Post
      Ce parere aveti despre amortizoarele monroe, puse pe logan ? Am deja 92.000 km si ma gandesc sa-mi schimb amortizoarele...Vreau sa stiu daca se merita monroe.

      cum se comporta amortizoarele tale la 92.000 km? S-au lasat, e stabila masina, ce te nemultumeste ?

      eu am doar 10.000 km cu a mea si din pacate nu am cum sa te ajut ca nu stiu....

      asa ca te rog da-mi te rog tu un feedback de la 92000 km !


      multumesc

      Comment


      • #4
        Sunt ok sincer sa fiu, nu topaie masina ca tractoru doar ca ma gandeam preventiv sa le schimb...Numai eu stiu prin cate gropi le-am trosnit

        Comment


        • #5
          hai ma nu-mi da nimeni nici un sfat ?

          Comment


          • #6
            Pai cat te costa un set nou de amortizoare ?

            Comment


            • #7
              Nu le schimbi in functie de cat costa...Daca masina e barca, jos cu ele. Altfel, nu cred ca are rost. Apropo, bogdan, cred ca monroe are loganul din fabrica, deci daca nu le-ai schimbat tu cu altele, nu vad care-i problema.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #8
                Ma gandeam ca daca sunt in jur de 8 milioane ... Mai bine mai strange putin din dinti si isi cumpara direct unele sport.

                Comment


                • #9
                  In ideea asta, da. Am vazut la cineva telescoape BOGE, cu bucse SACHS, facute in germania, 200ron/bucata, hibride gaz-ulei. Le comprimi greu cu mana si se destind singure, nu raman ca cele pe ulei in pozitia in care le pui. Excelente pt condus sportiv...Dar daca nu mergi la raliu cu masina, atunci amortizoarele stock isi fac treaba foarte bine, mai ales pe drumurile noastre
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #10
                    Amortizoare sport pentru cine are nevoie de asa ceva. Daca esti familist si folosesti masina pentru plimbari cu siguranta nu o sa alegi amortizoare sport. Eu am ~46.000, amortizoare standard si sunt multumit. Mai bat parca un pic, mai ales cand iau o groapa mai sanatoasa, dar e posibil sa se comprime la maxim si atat, masina nu e barca de loc, adica e la fel de stabila ca una noua cu amortizoare stock.
                    Cand le-o veni vremea eu cred ca o sa leg tot amortizoare standard.
                    Numai de bine
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by WLW View Post
                      hai ma nimeni ?
                      Amortizoare monroe are cineva de pe forum din constanta,nu stiu cat a dat pe ele dar stiu ca sunt ceva gen bilstein putin sport.

                      Comment


                      • #12
                        Din cate stiu eu, si amortizoarele din fabrica sunt hibride gaz/ulei. Cel putin cele de dupa 2005.

                        Comment


                        • #13
                          Eu am schimbat arcurile la ambele masini, ambele facute dupa 2006 si am observat cu surprindere ca telescoapele sunt pe ulei. Inclusiv cele de pe fata de la prestige. Myth busted, cum ca ar fi pe gaz
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #14
                            Asa stiam si eu, ca astea standard sunt pe ulei, iar cele pe care vreau sa mi le iau sunt pe gaz. Oare fac bine ?

                            Comment


                            • #15
                              Daca nu vrei sa le schimbi neaparat, cred ca ar trebui sa faci intai un test la amortizoare, sa vezi cum stai. Eu cand am fost la ITP mi-a zis mecanicul ca amortizoarele sunt cam la 75%.
                              Daca vrei sa le schimbi oricum, sfatul meu este sa te documentezi bine pentru a pune unele mai performante.
                              It's nice to be important but it's more important to be nice!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google