Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Atunci cand da prima zapada, in zona unde locuieste fiecare. dai fuguta la vulcanizare, si faci rocada. Pentru cei ce au deja un alt rand de roti complete pregatite, este mult mai simplu , si cred ca si le schimba singuri.
    , sunt cu ochii pe voi !
    :thumbsup:

    Comment


    • #17
      pai eu asa vrea sa le pun din timp...in caz ca nu da zapada si circul cu alea de iarna sar intampla ceva?
      sigpic

      Comment


      • #18
        da nu e bine pentru gume se uzeaza inainte sa te bucuri de ele...

        Comment


        • #19
          gumele de iarna e bine sa le schimbam nu doar la prima zapada.la temperaturi sub 10'c sunt bune.cauciucul e mai moale si franezi mai bine chiar si pe uscat cand e frig.
          eu ma gandesc in noembrie sa le pun.am jante de tabla pe alea de iarna si vara astea de alu.
          acum nici eu nu am studiat exact treaba asta doar din auzite.unii la vulcanizari spun sa nu treci de 20'c cu alea de iarna ca atunci se uzeaza prematur.
          astea stas de pe logan am vazut din experienta ca la frig se intaresc deci spatiul de franare creste.

          Comment


          • #20
            cine a auzit de anvelopele dayton si ce parere are ?
            sigpic

            Comment


            • #21
              eu am auzit despre anvelopele daytona. stiu ca sint negre si atit. de ajutor am fost? :d
              Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

              Comment


              • #22
                ha ha... esti nostim..
                sigpic

                Comment


                • #23
                  Am avut 2 ani cauciucuri Debita Navigator 2 - all season pe DSN si s-au cumportat foarte bine pe zapada, polei si uscat (nu si pe ploaie). Cred ca e un compromis de luat in calcul daca trebuie sa schimbi cauciucurile pe masina, dar daca sunt bune cele de pe masina, indicat este sa cumperi de iarna , cel putin pe rotile tractoare.
                  Dacia Logan ABS+, 1.6MPI

                  Comment


                  • #24
                    Eu am alta intrebare, cat de late pot fi pneurile care sa intre si sa si vireze masina? mi s-a parut ca am vazut de 205/65 R??? prin bucuresti, si arata foarte bine, dar as dori si alte pareri.
                    Mersi
                    Don't touch! Never ever steal
                    Unless you're in for the kill

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by golanu
                      Eu am alta intrebare, cat de late pot fi pneurile care sa intre si sa si vireze masina? mi s-a parut ca am vazut de 205/65 R??? prin bucuresti, si arata foarte bine, dar as dori si alte pareri.
                      Mersi
                      poti pune 205/55/16" pe jenti de 16" vin super misto dar daca esti fan al liniutelor si nu vrei sa pierzi din demarak iti recomand 195/55/15" sau 195/50/15"

                      Comment


                      • #26
                        Frate-meu si-a schimbat cauciucele (60000 mai aveau ''carne'' dar erau descentrate). 190 RON/buc, cu tot cu manopera (schimbat, echilibrat). Sunt facute de Continental, dar tot Kormoran sunt. E mult?

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by crististreulea
                          corect mareom, cu cit mai inguste rotile, cu atit mai bine iarna pe zapada.
                          parca am vazut pe ceva logane si jante de 14", aveau capace doar pe prezoane. dar nu sint sigur.
                          atentie la jante de 14" e posibil sa nu va intre pe fata de etrierul de frina!
                          explicatii mai exacte despre detaliile unei roti.
                          Jantele pe 14'' intra linistit.fara probleme, ca exemplu marea majoritate a loganurilor ce s-au exportat in Ungaria aveau jante pe 14''(165/80/14), defapt apare ca varianta si in certificatul de inmatriculare...

                          Comment


                          • #28
                            Azi am pus DUNLOP, cam tot la banii astia!

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by iulian_vis
                              Azi am pus DUNLOP, cam tot la banii astia!
                              all season sau de vara? si ce model sunt?

                              Comment


                              • #30
                                Cred ca sunt all season. Nu stiu exact pentru ca s-a ocupat soferul de la firma de asta. M-a intrebat doar daca e bine. Oricum tre sa vina aia noua si nu ma mai intereseaza foarte mult.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google