Curiozitate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Curiozitate

    Astazi din lipsa de ocupatie miam studiat si eu motoru...si am observat o chestie interesata, toate suruburile sunt marcate cu doua picaturi de vopsea, una galbena si alta verde.. care e scopu lor?.. sunt puse cu scop de a fi sigiliu sau un semn ceva?...
    sigpic

  • #2
    Cu siguranta e chestie de garantie. Daca desfaci un surub isi dau seama ca ai umblat la motor si ciuciu garantie in caz de ceva !

    Comment


    • #3
      flori de tei...si cand iti umbla ei in service la ea...crezi ca mai sigileaza inapoi ?
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #4
        Eu as spera ca e si o verificare din fabrica. Dupa ce au verificat surubul, l-au vopsit semn ca e ok. )
        People's problem is not that they are mortal, but that they are suddenly mortal...

        Comment


        • #5
          suruburile difera dar au aceias inscriptie...
          sigpic

          Comment


          • #6
            la a mea si suruburile de la roti erau marcate unu cu verde altu cu galben, dar sa fim serios, daca ai vreo problema si tre sa pui rezerva, tot le desfaci ;). Poate ca au facut asa sa fie mai colorat pe acolo :P.


            Very off topic: ceasu ala al forumului e cu o ora in urma?????
            Don't touch! Never ever steal
            Unless you're in for the kill

            Comment


            • #7
              eu as crede
              desi nu stiu cum sunt vopsite
              sunt ptr a detecta suruburile slabite... dupa ce masina ajunge la dealer toate suruburile pe care linia surubului cu cea de pe obiectul care-l fixeaza nu mai sunt aliniate inseamna ca au o problema si ca trebuie stranse sau verificat filetul...

              sigpic

              Comment


              • #8
                Originally posted by sonykel
                eu as crede
                desi nu stiu cum sunt vopsite
                sunt ptr a detecta suruburile slabite... dupa ce masina ajunge la dealer toate suruburile pe care linia surubului cu cea de pe obiectul care-l fixeaza nu mai sunt aliniate inseamna ca au o problema si ca trebuie stranse sau verificat filetul...
                punctele de vopsea nu sunt pe filet...sunt pe capu surubului
                sigpic

                Comment


                • #9
                  bun si dupa capul surubului nu coboara si spre ``in jos`` spre ce fixeaza???

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Semnele alea sunt puse sa vezi daca nu se desfileteaza un surub si pentru a vedea cei din service daca ai umblat in motor si nu numai.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #11
                      bai cata dreptate am... pfuu nene deja ma umflu in pene...

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        pai si mai sus s-au tras aceleasi concluzii dar unii au inceput repede sa carcoteasca.

                        Comment


                        • #13
                          ), pai inseamna ca ar trebui sa puna semnele alea si pe suruburile de la scut, ca la mine in primii 3000 km am crezut ca se dezmembreaza masina, ca s-au slabit alea si zdranganea mai ceva ca o caruta )
                          Don't touch! Never ever steal
                          Unless you're in for the kill

                          Comment


                          • #14
                            si scaunele daca va uitati la sine sunt marcate.altfel pui scaun rupt de pe logan vechi pe unul in garantie si faci scandal.nu sunt ei prosti.e normal.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google