motorul huruie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • motorul huruie

    salutare!
    de cateva zile observ ceva ciudat. in mers, in timp ce accelerez, se aude un zgomot ciudat, ca un huruit sau un vajait, asemeni zgomotului produs de vantul care trece printr-un geam spart. masina pare fortata si parca se chinuie sa mareasca viteza. de asemenea, in timpul mersului, volanul cam tremura. care ar putea fi cauza acestor doua probleme? ar putea fi legate de senzorul de turatie? (mentionez c-am avut ceva probleme cu el in trecut). precizez ca huruitul nu se aude decat cand accelerez. astept raspunsurile voastre. multumesc anticipat!

  • #2
    daca volanul incepe sa tremure de la 130 in sus ,trebuie echilibrate rotile,huruitul nu e cumva de la vreun rulment ?
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #3
      Originally posted by Cristi_Xp
      daca volanul incepe sa tremure de la 130 in sus ,trebuie echilibrate rotile,huruitul nu e cumva de la vreun rulment ?
      Nu stiu daca e de la vreun rulment. ma gandeam c-ar putea fi acel senzor de turatie, ca la revizie mi s-a spus ca ar fi ceva probleme cu el

      Comment


      • #4
        pai fati o programare la servici si vezi ce iti descopera in neregula

        Comment


        • #5
          Ar mai putea fi si o problema de carburant (carburant foarte prost si/sau apa in el), dar mai bine faci ce zice SUPERCAR, te duci la service si pe urma sa ne spui si noua ce problema s-a descoperit...

          Comment


          • #6
            E dci sau mpi?

            Comment


            • #7
              Da, daca rotile tremura pe la 130 sau mai sus e nevoie de o echilibrare, ca asa face si la mine, iar cu huruitul mai bine la un service.
              Daca masina trage usor intr-0 parte (dreapta in cazul meu) care ar fi problema? Am verificat presiunea in pneuri sa fie egala si tot trage. Ma gandeam sa nu fie de vina inclinarea soselei, vantul sau ungiu de fuga (nu stiu daca unghiu are legatura cu asta)

              Multumesc.
              Don't touch! Never ever steal
              Unless you're in for the kill

              Comment


              • #8
                Nu trebuie nici o echilibrare. La Logan asa tremura volanul, pe la 130, dupa 150-160 nu mai face. E si de la tocirea neuniforma a cauciucurilor si de la proiectarea puntii fata.
                Vajaitul de care se vorbeste in primul post nu are nici o legatura cu senzorul de tuartie, dar poate fi din cutia de viteze.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #9
                  la mine nu tremura nici la 180 cand sunt echilibrate rotile...acu am avut pana si nu am echilibrat face ca dracu ...
                  Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google