Logan Van Ambulanta Veterinara

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan Van Ambulanta Veterinara

    Buna ziua, si tot odata bine v-am gasit.
    Un prieten bun are un cabinet veterinar si de cateva luni a inceput sa stranga bani pentru a achizitiona o ambulanta VET. Dupa ce am stat noi zile intregi si ne-am batut capul cu ce masina sa cumparam ne-am gandit ca un logan van NOU e perfect e ieftin e bun e nou si piese se gases pe toate drumurile, in fine acum trebuie sa ne gandim la echipamente, dotari accesorii sa punem pe el e foarte mult de munca in curnad o sa postez echipamentele, accesoriile si lucrurile la care ne-am gandit noi, DAR, strict pentru masina nu de uz veterinar, pe alea le achizitionam mai tarziu. ) Asa ca daca exista dornici sa ne ajute sa facem dintr-un logan van o ambulanta veterinara sa posteze tot felul de idei de la lanturi pentru zapada pana la eleroane, daca arata bine si se afla la un pret rezonabil eu zic ca totu e ok. Loganul pe care il vom cumpara este pe motorina si este de culoare alba.Astazi, sau cel tarziu maine o sa postez ideil mele si ale lui Catalin alaturi de preturi . Avem un buget de maxim 15 mii de euro
    -----
    Set de dezapezire 35 RON

    Estinctor 53 RON

    Aspirator de interior 72 RON

    Girofar [B]100 RON

    Ti-am sters poza cu girofar din context. ( se poate considera reclama).
    Last edited by Cezar; 30 November 2008, 16:43. Reason: Am adaugat pozele si am vrut sa eut dublu post

  • #2
    Dar un MCV ? ... Poate o sa foloseasca masina si la altceva, poate sa dea jos mocheta din portbagaj si sa lase scaunele si obtine acelasi spatiu ca intr-un VAN + ca VAN-ul nu are geamuri in spate si o sa fie destul de intuneric. Nu cred ca o sa transporte animale mari ( un porc sau altceva ) asa ca nu o sa faca mare mizerie si locul din spate poate fi ametanjat cu ceva gen musama sau ninoleu care se curata usor cu apa, eventual schimbat la o luna - doua.

    Un Logan MCV PH2 Laureat 1.5dci 70cp ( inca 450 euro pentru inca 15cp nu se merita, avand in vedere ca aveti nevoie de bani ) + ca optionale Spatiu de depozitare plafon cred ca ar fi perfect.

    Sau in loc de motorina o benzina 1.6 8v cu GPL ( la MCV nu stiu unde se afla rezervorul de GPL )
    Last edited by SilviuB; 30 November 2008, 13:51.

    Comment


    • #3
      Un MCV variaza de la 7 mii pana la 9 mii, second-hand dar el vrea noua pana la urma nu vream sa avem vreo surpriza sa se strice cine stie ce si sa-i moara animalul omului :-?? Ca sa nu mai vorbim sa vrem garantia si un al doilea motiv este ca si cand am fost in state am vazut ca ambulantele veterinare erau VAN noi in spatele masini o sa avem niste custi o sa va prezint proiectul pe parcurs inca mai caut accesorii aa... Si inca ceva am ales logan van pentru ca inafara de faptul ca are acele 2 usi in spate o are si pe cea din dreapta

      Avem o sponsorizare de la o firma si motorina o cumparam la jumatate de pret


      post moderat:
      nu mai posta consecutiv, ai 10 minue sa editezi postul
      Last edited by crististreulea; 30 November 2008, 14:38.

      Comment


      • #4
        Defapt are usa si pe dreapta si pe stanga ... Singura buba este ca nu sunt glisante si se deschid exact cum se deschid si la berlina / mcv.

        Ideile vin pe parcurs ... Eventual in spate ati punea amenaja sau face un sistem pentru a prinde custile, ceva gen rafturi, ca sa nu amestecati saracele animale ... Cam asta ar fi important ... Si la urma fel de fel de dulapioare in care o sa tineti medicamentele, sticlele, etc ... + inscriptionarea masinutei.

        In rest nu vad ce i-ati putea face.

        Comment


        • #5
          Ma bucur ca exista o inima pentru animale si pe aici in sfarsit... Acum un an a trebuit sa fiu de acord cu eutanasierea pisicii pe care o iubeam enorm doar pentru ca veterinarul la care am apelat se grabea sa mearga cu familia undeva si nu si-a luat timpul de-a se ocupa de ea mai mult de atat.

          Tot respectul din partea mea si din partea tuturor iubitorilor de animale!

          ... Scuze pt off-topic.
          Ţăranul de la oraş e cel mai prost animal.

          Comment


          • #6
            Intradevar, ai dreptate in spate ne gandeam sa facem o cusca mare (pentru ca exista si animale mai mari) si deasupra ei 3 custi mici pentru animalele mici de apartament iar in spatelelor ne gandeam sa punem o bancheta si in fata dulapurile cuechimentul veterinar aa.. Si sub dulapuri un suport din acela de care se agata cutiile de manusi de unica folosinta pentru o mai rapida desfasurare :-??

            Comment


            • #7
              O solutie ar fi sa nu tineti toate custile in masina permanent... Dar sa existe un sistem de prindere unde sa poata fi fixate custi de orice dimensiune. Spatiul nu e nelimitat... Si locurile de depozitare eu zic ca e mai indicat sa fie sertare, odata deschis dulapiorul poate sa cada orice din el intr-o curba luata mai brusc. Ce ar mai fi necesar ar fi o masuta sau ceva aseamantor pentru interventii urgente/de scurta durata/care nu necesita transportarea animalului in alt loc. O sa mai trebuiasca si ceva unelte pentru manuirea animalelor agresive - si astea mai necesita ceva spatiu. Iar custile trebuie gandite asfel incat sa nu se poata ataca animalele intre ele. Dar nu cred ca nu v-ati gandit deja la toate astea...
              Ţăranul de la oraş e cel mai prost animal.

              Comment


              • #8
                Nu ai nevoie de mai multe custi ci de una singura modulara
                vei avea nevoie si de o masa de interventie se poate amenaza ceva pe role care sa iasa cam 60 cm in afara masini . Pe usile din spate si cea din dreapta se pot amenaja dulapuri [spatii de depozitare] dar sa fie gen sertar sa nu te trezesti cu instrumentele prin masina
                vei avea nevoie si de o sursa de lunina si una de curent 220v , si de un modul de climatizare [caldura ventilatie ]
                girofar cu lumina albastra nu cred ca ai voie
                stiu ca cea rosie e permisa dar aveti nevoie de autorizatie
                Last edited by mmaxalb; 30 November 2008, 16:27.
                baiatu cu lenuta monteza filtre polen , alarme si alte cele

                Comment


                • #9
                  A facut rost de toate autorizatiile de care avem nevoie, mi-a spus el, dar nu mi-a spus ce culoare trebuie sa fie girofarul :-?? Important este ca pe masina nu se fac interventii, suntem o firma particulara si actionam daor la cerere, nu facem meseria nici a hingherilor si nici a celor ce vor sa mute animale dintr-o parte in alta avem nevoie de ambulanta pentru transportul animalelor la clinica noastra sau trimiterea acestora la o clinica din bucuresti cu care suntem in parteneriat si care ne ajuta sa ne desvoltam la care au echipamentele necesare tratarii aproape oricarui tip de animal. Ai avut dreptate custile trebuie sa se pot despinre, trebuie sa facem si curt la ele In curand o sa va trimite configuratia ambulantei noastra, pana una alta aratati-mi un site un pot sa gasesc ""abtipilde"" ))

                  Comment


                  • #10
                    Ce abtibilde? Alea ti le faci tu la o firma care se ocupa cu asa ceva...Si iti face ce vrei tu, cum vrei, tu doar sa scoti banu'. Imi place ideea cu ambulanta, au dat cei de mai sus niste idei care m-au lasat impresionat sincer. As vrea sa vad poze dupa ce e gata.

                    nu stiu cat de buna e ideea, dar eu unu as face legatura intre cabina si spatiul din spate, printr-un geam cum au si ambulantele...Un geam culosabil ca sa poti sa ai o legatura cat de cat cu ce se intampla in spate...Cred ca un scaun pe una din cele 2 parti laterale ar fi bun, ca in caz ca trebuie sa mergeti cu un animal la bucuresti, sa poata sta cineva cu el in spate daca e in stare grava sau trebuie supravegheat. Doar ca aici trebuie sa fie omologat acel scaun din cate stiu. Si o sursa de ventilare undeva pe plafon ar fi buna dupa parerea mea
                    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                    Comment


                    • #11
                      Buna idee...Bafta baieti

                      Comment


                      • #12
                        ar fi indicata si o sirena pt a atrage atentia participantilor la trafic in cazul transportului unor animale cu probleme grave
                        si mai multe lumini de avertizare nu numai un girofar;)
                        este la mine in oras in Arad o ambulanta veterinara dar e o dacie 1310 break
                        fara bancheta in spate o sa-i fac poza dak o vad
                        PS. cainele meu a fost lovit de masina de politie rutiera (atentie!! intretimp ce mergeam la "plimbare" pe trotoar)

                        Comment


                        • #13
                          Daca va luati VAN-ul pentru transport animale, prevedeti o ventilatie si sper sa aveti aer conditionat si sa faceti un upgrade cu conductele de sub scaunul MCV+prelungire spre spatiul de marfa, altfel va mor animalele vara de cald si nu de boala.
                          Am in herghelie si un VAN, vara este ucigator in spatiul inchis din spate

                          Comment


                          • #14
                            bafta si sunt curios cum va arata
                            deviza Logan Club - Aici toti suntem prieteni !

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google