Senzor airbag

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Senzor airbag

    Imi poate spune (arata,o poza ceva) unde sunt pozitionati senzorii airbag-urilor frontale si a celor laterale de pe Logan?Va multumesc.
    Am pus aceasta intrebare deoarece am auzit multe "legende" referitoare la nedeschiderea airbag-urilor la diferitele accidente in care au fost implicate Loganuri.
    sigpic

  • #2
    hmmm...pai la loganu meu nu s-au activat airbagurile intr-un accident) , dar bine masina a fost lovita din spate, deci airbagurile se deschid doar la accidente frontale, astfel senzorii sunt pozitionati in "botul" masinii
    ---== LoGaN dRiVeR ==---

    Comment


    • #3
      Senzorii pt airbagurile frontale sunt pozitionati in bara fata (la 10 cm in interiorul barei, pentru a nu se deschide airbagul la cel mai mic soc), cei pentru laterale... habar n-am (probabil in stalpii dintre usi)

      Comment


      • #4
        declansarea aribagurilor nu are nimic cu sokul ( lovitura) propriu zisa!!
        airbagu se declanseaza la deaccelerare brusca
        cine nu ma crede sa ia un baros si sa inceapa sa dea cu el in bara fata sa vada daca se va declansa airbagu
        ...am fost maine voi fi ieri cine sunt eu ?...
        YO2MKL
        sigpic

        Comment


        • #5
          @valeriuciprian: Te referi la senzorii de impact sau senzorul accelerometric.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            care e diferenta andrei? pe logan exista ambele tipuri???

            sigpic

            Comment


            • #7
              @andrei ma refer la senzorii care declanseaza airbag-urile in momentul impactului frontal si lateral oricare ar fi acestia...senzorii de impact sau senzorii accelerometrici.
              sigpic

              Comment


              • #8
                La Logan sunt senzorii de presiune (soc), care sunt externi (in fata si lateral) si mai este si senzorul de decelerare, care se afla pe ECU-ul de airbag situat intre scaunele din fata.

                Comment


                • #9
                  Senzorul de decelereare se gaseste in UCE Airbag cum a zis si vali007. Principiul de functionare al acestuia este: exista o bila de mercur care se afla in stare de repaus intr-un suport. In cazul in care decceleratia vehiculului depaseste o anumita valoare bine definita mercurul se deplaseaza in directia opusa deccelerarii incercand sa-si mentina miscarea uniforma si actioneaza un "buton" care declanseaza airbagurile.
                  Senzorii pentru airbagurile laterale sunt cei din poza urmatoare si asezati in stalpii centrali ca in poza 2.
                  Attached Files
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google