Cum/unde Pot Scoate Surubul Care Tine Discul De Frana Pe Fuzeta?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum/unde Pot Scoate Surubul Care Tine Discul De Frana Pe Fuzeta?

    unul din cele 2 suruburi care tin discul pe fuzeta refuza sa se desfaca, respectiv in urma insistentelor mele am reusit sa-i rotunjesc capul de torx.
    unde si cum pot sa il scot? URGENT!!!
    Fuarte Nervos !!!

  • #2
    DomnulK cea mai buna si ieftina solutie ar fi sa faci rost de un cap de torx (sau torx) de calitate mai buna (de preferat din import)! Un pic de WD40 pe unde se poate si mai poti pune o bucata de lemn pe mijlocul discului (in zona surubului de preferat) si sa-i dai vreo 2-3 ciocane.

    Comment


    • #3
      nu mai am pe ce sa folosesc torx-ul, este rotund....am incercat cu tot ce era uman posibil, inclusiv wd40, lichid de frana, ciocane, dalti, dornuri....
      imi trebuie o solutie pentru un caz extrem.... pe principiul " un ciocan mai mare"!!!
      Fuarte Nervos !!!

      Comment


      • #4
        Salut.

        Incearca sa sudezi o piulita pe el si dal afara.Piulita o pui peste surub si sudezi in interiorul ei.Am vazut ca aceasta tehnica tine in astfel de cazuri......sunt patit cu asa ceva , si asa mi-a facut un mecanic.Dai si tu o bere la un tinichigiu , si cred ca se rezolva.Indicat ar fi sa-i dai si 2-3 ciocane in cap inainte de sudarea piulitei.

        Succes!
        real power..... diesel power by

        Comment


        • #5
          Nu vreau sa fiu "pocit", dar cred ca o sa trebuiasca sa cumperi alt disc + alta fuzeta! Mult succes in alte incercari!

          Comment


          • #6
            Originally posted by DomnulK View Post
            .... pe principiul " un ciocan mai mare"!!!
            O masina de gaurit si un burghiu de fi 5 mm rezolva problema rapid.
            Citul surubului se scoate apoi usor cu un papagal mic folosit de instalatori.
            Acele suruburi necesita inainte de desfacere cateva lovituri bine aplicate de ciocan. ;)

            Comment


            • #7
              Originally posted by vasile78 View Post
              Nu vreau sa fiu "pocit", dar cred ca o sa trebuiasca sa cumperi alt disc + alta fuzeta! Mult succes in alte incercari!
              Asta in cel mai rau caz,daca ai 2 maini pe stanga si esti in pustiu.....
              Poti incerca sa sudezi o piulita cum zicea colegu sau orce alceva,exista in unele magazine suruburi pe invers(ce urat suna) dai o gaura decat e surubu si bagi surubu asta.Variante sunt.......
              sigpic

              Comment


              • #8
                sper sa reusesc ceva maine...ca daca nu dau foc al masina.....o sa-mi schimbe casco tot....
                Fuarte Nervos !!!

                Comment


                • #9
                  si te-am invatat cum sa scoti suruburile alea...dar n-ai vrut sa ma asculti

                  Comment


                  • #10
                    vorbea tomu..speriatoare de surube

                    Comment


                    • #11
                      daca nu merge cu piulita sudata incearca cum a zis @turbojack. Dai gaura prin miezul surubului dupa care o sa iasa mai usor. De preferat ar fii sa te duci la un mecanic bun safaca el operatiunea. Mai bine dai o bere decat sa schimbi fuzeta pt ca daca dai cu spiralu aiurea se duce draq filetul de acolo si nu prea mai ai ce sa ii faci decat improvizatii. Si nu cred ca te risti cu improvizatii la frana.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        am scos surubul.... am sudat un imbus in gaura aia si am folosit o teava de un metru ca sa reusesc sa am forta sa-l desfac.
                        Fuarte Nervos !!!

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google