Video - Sectiune De "how To"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Video - Sectiune De "how To"

    Asemanator topicului legat de poze, aici se va discuta orice tehnica de editare video, de montaj, unghiuri de filmare.
    Pe mine ma intereseaza un tutorial pentru un doley (sina pe care se misca o camera). Are cineva?
    sigpic

  • #2
    Vad ca nu e nimeni pasionat de filmari si de tehnici de editare.
    O sa urc eu doua filmulete (2 pentru ca atatea am facut) si daca vreti sa le comentam tare m-as bucura.
    Editarea e facuta in SONY VEGAS si filmare bruta e facut cu un aparat foto bridge (mai multe).

    Last edited by andy_x3m; 25 May 2009, 18:00.
    sigpic

    Comment


    • #3
      minutu 1:00-1:02 in dreapta , ce sa fie oare????? in al2lea film

      sigpic

      Comment


      • #4
        Andy sunt ok montajele...ai folosit prea multe efecte parerea mea,dar na,fiecare cum crede.
        Eu am lucrat pe MAC in Final Cut(audio/video) si acum pe Windows pe Pinnacle ( care e foarte simplu ) si pe Adobe Premier,care ar fi echivalentul Final Cut pentru Windows.
        Nu am un anumit filmulet facut de mine pentru ca am facut destule pentru job,dar cu prima ocazie cand voi avea timp sa fac vreunu o sa il postez.
        Numai bine.
        1 point 6 litre 8 vsigpic

        Comment


        • #5
          Sunt multe efecte folosite pentru ca sunt primele incercari. Pe viitor poate o sa mai fac ceva, dar...
          sigpic

          Comment


          • #6
            salut ! as vrea si eu un sfat de la cunoscatori. am inregistrat de pe camera video (cu caseta ) pe calculator 30 min. , un filmulet , care mi-a ocupat 9 gb. din memorie. cum pot compresa acest filmulet asa incit sa-l pot pune pe un dvd ? multumesc.

            Comment


            • #7
              Exista programe...unul dintre ele e Ashampoo...vezi ca au versiunea demo.
              sigpic

              Comment


              • #8
                Sau pinnacle...trebuie sa il faci .mpg ca extensia asta din cate stiu ocupa cel mai putin.
                1 point 6 litre 8 vsigpic

                Comment


                • #9
                  Originally posted by antonicamrs View Post
                  salut ! as vrea si eu un sfat de la cunoscatori. am inregistrat de pe camera video (cu caseta ) pe calculator 30 min. , un filmulet , care mi-a ocupat 9 gb. din memorie. cum pot compresa acest filmulet asa incit sa-l pot pune pe un dvd ? multumesc.
                  Ce ai facut tu se numeste captura. Dupa dimensiune, tind sa cred ca ai facu o captura necomprimata pe care o folosesti la editat, dar nu in cazul nostru, al amatorilor.

                  Eu te sfatuiesc sa instalezi in calc o suita/un pachet *(zi-le cum vrei) de codecuri gen K-lite de AICI si ca soft de captura mergi pe ce e mai simplu. Eu foloseam odata cu succes Yuri's Lab, nush de unde sa-l iei dar discutam pe PM!!! Daca vrei sa treci pe editare/montaj eu lucrez cu SONY Vegas, dar sunt zeci de softuri la diferite niveluri.

                  Bun, gata cu vorbaria. Din softul de captura alege un codec *(eu prefer si recomand Xvid, pe langa ca e gratuit isi face si treaba) si ca rezolutie un maxim de 720x480 sau 640x480 *(camerele video pe caseta parca asa trag, nu garantez, dar asa cred). Cu rezolutia asta o sa ai cam 8-10 mega pe minut.
                  Succes!

                  LE - daca vrei sa eviti o noua captura, deschide filmul necomprimat cu windows movie maker *(pe asta il ai sigur, sau daca nu cu ce preferi din cele enumerate) si la make movie ii dai setarile de Xvid de care am vb si astepti (in functie de sistem... si o noapte)
                  Last edited by andy_x3m; 26 December 2009, 19:18.
                  sigpic

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google