Curea Distributie

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    la amg 1500 ron am inrebat saptamina trecuta.

    Comment


    • #32
      prietene revulsin,daca vezi tu ca sunt un copil,atunci cumparati ochelari nene,te asigur eu ca iti trebuie.faci cumva parte din generatia anilor 50 din randul careia multi cred ca au dat gaura la macaroana si sunt mandri cu realizari de 6000 kg la ha in timp ce tinerii din ziua de azi nu sunt buni de nimic ca de n-au expeienta vietii? halal experienta ai tu,te faci de ras nene daca afirmi ca ai schimbat distributia doar de doua ori in 210 000km,cred ca iti plac senzatiile tari.iti spun eu ca am avut un vw si l-am tinut pana la 240 000 km dar la fiecare 60 000 i-am schimbat kitul distributie,mergea ca uns si am facut asta pentu ca asa am fost sfatuit de mecanici cu mult mai multa experienta "de viata" ca tine.Ca merge o curea 100 000 km,se poate,dar e cu un mare risc asa ca nu da exemple ce duc"tinerii" in eroare conform sintagmei ce ne-a facut faimosi pe vremuri luminoase "las-o ma ca merge asa"

      prietene revulsin,daca vezi tu ca sunt un copil,atunci cumparati ochelari nene,te asigur eu ca iti trebuie.faci cumva parte din generatia anilor 50 din randul careia multi cred ca au dat gaura la macaroana si sunt mandri cu realizari de 6000 kg la ha in timp ce tinerii din ziua de azi nu sunt buni de nimic ca de n-au expeienta vietii? halal experienta ai tu,te faci de ras nene daca afirmi ca ai schimbat distributia doar de doua ori in 210 000km,cred ca iti plac senzatiile tari.iti spun eu ca am avut un vw si l-am tinut pana la 240 000 km dar la fiecare 60 000 i-am schimbat kitul distributie,mergea ca uns si am facut asta pentu ca asa am fost sfatuit de mecanici cu mult mai multa experienta "de viata" ca tine.Ca merge o curea 100 000 km,se poate,dar e cu un mare risc asa ca nu da exemple ce duc"tinerii" in eroare conform sintagmei ce ne-a facut faimosi pe vremuri luminoase "las-o ma ca merge asa"
      Last edited by amitaf; 17 January 2010, 21:46. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #33
        Nu inseamna ca daca ei (service-ul) spun ca trebuie schimbata la 60000 km, cureaua nu tine mai mult, ma refer strict la km si nu la ani.
        Adica vreau sa zic ca la noile loturi nu sunt alte kituri/curele de distributie, cu toate astea au marit intervalu la 90000 km (si 80000 km la 1.2).

        Comment


        • #34
          Originally posted by lars View Post
          la amg 1500 ron am inrebat saptamina trecuta.
          pai eu am intrebat in Brasov la reprezentanta si mi-au zis baietii 550 cu tot cu manopera (fara pompa de apa.) doar cureaua si intinzatorii.
          De unde aveti voi preturile astea?

          Comment


          • #35
            BogdanBCV in ritmul acesta, daca astepti sa faci nr de km, adica 60.000 distributia va avea 10 ani vechime. iti imaginezi?
            Originally posted by Revulsin View Post
            Ca sa dormi linistit o schimbi la 60.000 km sau 4 ani, dar ea tine pana la 80.000 sau 5-6 ani fara probleme. Am testat eu asta, fara sa vreau, pur si simplu am uitat sa o schimb dar nu la Dacie.
            Fabricantul da un termen rezonabil pentru a nu intra in conflicte cu posesorii de masini.
            Daca ar lungi aceste termene atunci exista riscul ca la unele masini sa cedeze cureaua si sa intre la plata.
            Un kit costa cateva sute de lei, un motor sa-l faci dupa ce se rupe cureaua cateva mii de lei, asa ca nu merita sa lungesti termenele doar din zgarcenie.
            bun, acum cum facem ca sa mergem pe mana ta? dai in scris ce ai spus mai sus si cu subsemnatul ca nu se va intampla nimic? valabil si celorlalti care spun ca aceasta curea de distributie este conceputa sa reziste mai mult pe logan. si cum facem, aplicam la doar cateva masini sau la sute de mii e loganuri?

            oricum, se discuta acelasi subiect si pe alt topic
            Last edited by bogdan_1984; 23 January 2010, 01:39.
            sigpic

            Comment


            • #36
              Oameni buni, eu v-am povestit ce experienta am trecut cu acea curea uitata neschimbata.
              Pur si simplu am uitat sa schimb la timp cureaua de distributie din cauze diverse. La acea data aveam trei masini pe care le exploatam divers.

              [QUOTE=amitaf;499472]prietene revulsin,daca vezi tu ca sunt un copil,atunci cumparati ochelari nene,te asigur eu ca iti trebuie.faci cumva parte din generatia anilor 50 din randul careia multi cred ca au dat gaura la macaroana si sunt mandri cu realizari de 6000 kg la ha in timp ce tinerii din ziua de azi nu sunt buni de nimic ca de n-au expeienta vietii? halal experienta ai tu,te faci de ras nene daca afirmi ca ai schimbat distributia doar de doua ori in 210 000km,cred ca iti plac senzatiile tari.iti spun eu ca am avut un vw si l-am tinut pana la 240 000 km dar la fiecare 60 000 i-am schimbat kitul distributie,mergea ca uns si am facut asta pentu ca asa am fost sfatuit de mecanici cu mult mai multa experienta "de viata" ca tine.Ca merge o curea 100 000 km,se poate,dar e cu un mare risc asa ca nu da exemple ce duc"tinerii" in eroare conform sintagmei ce ne-a facut faimosi pe vremuri luminoase "las-o ma ca merge asa"

              Cred ca suferi rau in durerea ta. Celor care se tem ca depasirea cu 1000 de km a termenului de schimbare a distributiei face rau masinii am vrut sa le dau un exemplu ca nu se intampla absolut nimic, chiar la termene mult mai mari.
              Prin asta nu am sfatuit pe nimeni sa faca, ceea ce am uitat eu sa fac cu ani in urma, ci recomand respectarea termenelor prescrise de producator.
              Asa ca nu ma lua pe mine cu generatia anilor 50 ca nu dovedesti nimic cu asta, ci dovedesti ceea ce am spus mai devreme si te-a deranjat.
              Poti sa fii mai putin recalcitrant si acuzator la adresa membrilor pentru ca este posibil sa existe si membrii din generatia amintita care nu se vor simti bine cand vor citi elucubratiile tale.
              Last edited by Revulsin; 23 January 2010, 16:48. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #37
                eu ieri am schimbat tot chitul ,cureaua orig. nu e uzata vizibil deloc , dar a trebuit fiidca am 66000 km asa si tu daca srie asa dute si schimba tot chitul

                Comment


                • #38
                  Gugumanii de la Dacia sp asa: la 40000 km sau 4 ani, unul din termeni atinsi, se inlocuieste distributia. fiecare face cum considera de cuviinta.

                  Comment


                  • #39
                    Am un cunoscut care are un Logan din 2005, are la bord aprox 130000km și abia acum a schimbat distribuția!!Si are un stil de mers...mama-mama..!!dar uite ca a rezistat.

                    abs+ 1.4 mpi a/c alb glace

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by FlorinVadeanu View Post
                      Gugumanii de la Dacia sp asa: la 40000 km sau 4 ani, unul din termeni atinsi, se inlocuieste distributia. fiecare face cum considera de cuviinta.
                      guguman esti tu . 60000 sau 4 ani pacat ca esti din GALATI

                      Comment


                      • #41
                        Parerea mea este sa va abtineti sa mai faceti comentarii de genul asta pe forum. Nu-i deloc un gest frumos , si daca ai ceva de transmis o poti face intr-un mesaj privat, e mai "elegant".
                        Scuze de off topic.
                        , sunt cu ochii pe voi !
                        :thumbsup:

                        Comment


                        • #42
                          Ar trebui schimbata

                          Distributia ar trebui schimbata la 60.000 sau 4 ani. De ce zic ar trebui? Poti sa nu o schimbi dar pe urma daca se rupe si iti face praf vreo 2 supape si un piston spart o sa zici ca e o masina de rahat....dar de fapt.... Mai sunt unii aici care abia stiu sa schimbe o roata si vor sa faca distributia....Fratilor, cureaua de distributie nu e ca o curea de la alternator si nu fluiera...cand fluiera inseamna ca patineaza...iar cureaua de distributie daca sare un dinte deja incepe un tacanit sau o bataie...si daca e bataie aia e de la un piston care bate intr-o supapa. Nu vreau sa supar pe nimeni dar cei care nu au facut asa ceva niciodata ii sfatuiesc sa nu se bage si sa o schimbe la timp. Doar un sfat...fiecare face ce vrea. Drumuri bune!

                          Comment


                          • #43
                            va salut
                            am un logan de 1.4mpi si sunt la a2a distributie la 67000de mii de km ,acum ultima mi sa rupt in drum spre munte cu tot deranjl cu suape etc un sac de bani reparatia si nu cu piese de origine.intrebarea mea este cine imi poate spune c-am cati km(mii) cu aceasta distributie as putea face???

                            Originally posted by tataieb12 View Post
                            ieri am schimbat distributia adica cureaua si rola intinzatoare . acum am o problemuta intre cele 750 ture in relati si 1000 ture adica foarte putin accelerata se aude ca un frecus daca insist cu turatia dispare . am intrebat pe baieti din servis si au spus ca daca nu dispare in 100 km sa ma duc sa mai dea drumul putin la curea din rola intinzatoare , ca orisicum cureaua se intinde in timp ce sa fac ma duc peste ei sau mai astept pana fac cei 100 km si ce se poate strica rola pompa de apa
                            nu, se poate rupe cureaua eu am patit asa,aia cu sa-i dea drumul ca se lasa e vrajeala daca e prea intinsa se rupe nu se lasa ! nu o lasa asa altfel vei vedea!

                            Originally posted by tataieb12 View Post
                            ieri am schimbat distributia adica cureaua si rola intinzatoare . acum am o problemuta intre cele 750 ture in relati si 1000 ture adica foarte putin accelerata se aude ca un frecus daca insist cu turatia dispare . am intrebat pe baieti din servis si au spus ca daca nu dispare in 100 km sa ma duc sa mai dea drumul putin la curea din rola intinzatoare , ca orisicum cureaua se intinde in timp ce sa fac ma duc peste ei sau mai astept pana fac cei 100 km si ce se poate strica rola pompa de apa
                            nu, se poate rupe cureaua eu am patit asa,aia cu sa-i dea drumul ca se lasa e vrajeala daca e prea intinsa se rupe nu se lasa ! nu o lasa asa altfel vei vedea!

                            e cineva activ ma poate ajuta cineva cu un sfat apropo masina e din2007 aug
                            Last edited by golo; 28 August 2010, 15:52. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #44
                              Trebuie sa-mi schimb si eu distributia. Am un Logan 1,4 benzina din 2005 cu 50000 km parcursi; pana acuma am uitat ca trebuie facut si acest lucru. Acuma, insa, de cateva zile a inceput sa fluiere ceva pe-acolo, am crezut c-ar fi de pe la cutia de viteze, dar nu, este totusi de pe la curele, s-ar putea sa fie de la cureaua de alternator. V-as ruga sa-mi spuneti ce contine chitul de distributie? Cureaua de distributie, rola de intins si mai ce? pompa de apa, cureaua de alternator?
                              La "UNIX" Cluj sunt toate piesele astea, de la diferite firme si cu preturi diferite.
                              La Dacia Service, mi-au spus ca operatiunea asta ar costa 550 ron, dar erau foarte evazivi cu lamurirea "clientului" cu ce contine chitul, ce firma le produce, spuneau ca stiu ei ce fac, sa duc masina si-o fi bine.
                              Voi ce ziceti?

                              Comment


                              • #45
                                Vezi aici http://www.loganclub.ro/forum/vand_t...ht=distributie

                                Vorbeste cu el si iti trimite tot ce ai nevoie la preturi bune.
                                Sau mai cauta prin forum ca sunt destule discutii despere asta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google