RESOFTAREA??? Un Lucru Bun? Sau Rau?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • RESOFTAREA??? Un Lucru Bun? Sau Rau?

    am mcv dci 85cp, l-am resoftat adica i-am dat ceva caluti plus, ok
    imi place cum merge, trage grozav, DAR totusi sunt niste intrebari la care dupa ce am raspuns logic si dupa anumite lucruri care le-am simtit sau auzit la motor am ajuns la concluzia ca: nu e bine, lasatile cum sunt
    si sa argumentam putin cu niste intrebari la care daca eu am gresit va rog sa ma contraziceti, sa-mi demonstrati contrariul
    1. piesele: injectoare, pompa de injectie, pistoanele, turbina, etc oare au fost proiectate pentru plusul pe care l-am dat???
    INJECTOARELE: fac zgomot foarte tare cand motorul este rece, oare cat mai rezista la presiunea mult mai mare care trece prin ele???
    POMPA DE INJECTIE: cat o sa suporte surplusul de presiune care trebuie sa il creeze? suporta modificarea avansului? sau nu din ea se face avansul?
    PISTOANELE: suporta explozia mult mai puternica care se creeaza de la debitele marite de combustibil si aer?
    TURBINA: functioneaza tot timpul, o aud o simt, lucra de la 1000rot/min, este proiectata pentru asa ceva? este proiectata pentru surplusul care trebuie sa il creeze???
    cum raspundem la aceste intrebari?? ce se modifica exact in parametrii in momentul resoftarii???

  • #2
    Asa am fost si eu mai suspicios.Dar vazind argumentele si parerile celor care si-au remapat motorul si acelor care realizeaza remapare ,m-am convins sa fac si eu remaparea.Dute la <<remapat sau nu >> si ai sa te lamuresti si tu.Citeste explicatiile date de DOC si te vei convinge.

    Comment


    • #3
      nu cred ca ai postat unde trebuie. mai exista un thread cu acelasi subiect.

      kit tuning dacia logan,evacuare dacia logan,spoilere dacia logan ,jante dacia logan, chiptuning dacia logan

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google