Sistem auto antiderapant

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by csebalyn View Post
    sock-urile alea cred ca-s niste aberatii. cum sa ai aderenta mai mare cu crampoanele anvelopei imbracate de un material textil? in ce se mai infig crampoanele? faza asta cred ca-i ca si aia din batrani sa-ti tragi sosete peste pantofi ca sa nu aluneci iarna. ceea ce e ok primii pasi, dupa care, datorita frigului, apa din tesatura ingheata si ajungi ca suprafatele in contact sa fie de fapt gheata/gheata in loc de cauciuc/gheata...ghici in care situatia ai aderenta mai mare? oricum, gheata uda luneca mai tare decat gheata uscata. raman la parerea ca lanturile sunt cea mai buna varianta cand esti in rahat evident, alea acu profil romb...
    Totusi sunt avizate TUV, mai multe amanunte in pagina.

    AutoSock is TUV
    approved and tested.

    Eu am apucat sa vorbesc cu cineva care avea ceva in genul asta, la stop, adica doar niste X'uri pe circumferinta din acel material alb si le folosea acum cand a fost zapada mare pe toate drumurile si imi spunea ca nu se compara cu lanturile.

    Comment


    • #17
      Totusi,eu cred ca tot cauciucurile de iarna raman de baza.
      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

      Comment


      • #18
        mi-am expus doar parerea, bazata pe niste fapte traite de cunoscuti de-ai mei. cum inca n-am vazut pe nimeni cu asa ceva, imi rezerv dreptul sa fiu reticent, avand in vedere pataniile cu alte solutii tehnice asemanatoare. faptul ca-s aprobate de tuv nu cred ca e decat o confirmare a faptului ca fabricantul respecta standardele iso9001 si/sau 16949, (care vizeaza politica de calitate a unei firme, nu performantele produselor respective) adac-ul sau dot-ul daca le-ar confirma, ar fi altceva. pt romania, rar sau anr. o copie postata pe site, dupa certificatul de calificare al respectivului produs, in urma testelor efectuate de tuv, mi-ar "rupe gura" definitiv...
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #19
          Si eu as merge pe lanturi clar... totusi vad ca avantaj al acelor curele faptul ca se moneata mai usor decat lanturile (cam asa as zice eu dupa poza).
          Am mers si cu lanturi iar diferenta de la anvelopa cu si anvelopa fara lanturi este foarte mare... dar cu s-a mai zis, lanturile doar in situatii in care nu prea ai de ales, in rest anvelopele de iarna se descurca destul de bine
          Don't touch! Never ever steal
          Unless you're in for the kill

          Comment


          • #20
            Eu daca nu vedeam ceva similar (autoSock) in trafic nu postam. Stiam de AutoSock de anul trecut si eu ezitam.
            Probabi ca orice lucru facut de mana omului trebue sa aibe si puncte slabe.

            Mie personal mi s-a parut mai buna/sigura varianta cu arcul folosit in aviatie de la Vulcan SCC Super Z-6, doar ca se monteaza mai anevoios.

            Comment


            • #21
              Stai putin, ca nu inteleg... ai vazut, ai mers cu cineva care are, sau ai tu? Desigur ca orice lucru are si puncte slabe, dar ai mai multe informatii despre cum se comporta autoShock-ul, daca zici ca e similar cu asta?
              Don't touch! Never ever steal
              Unless you're in for the kill

              Comment


              • #22
                Originally posted by Adriann View Post
                ...Mie personal mi s-a parut mai buna/sigura varianta cu arcul folosit in aviatie de la Vulcan SCC Super Z-6, doar ca se monteaza mai anevoios.
                asa ma gandesc si eu. tot un fel de lant, pana la urma...probabil ca suntem "fani " lanturi. par mai rigide si dau senzatia ca te-ar putrea scoate din aproape orice rahat
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #23
                  Pot sa aduc asa ceva, cu dimensiuni exacte la cauciucuri Pewag sunt fel si fel de modele , atentie sa va uitati doar la cele de turisme.. sau ce aveti nevoie.Pentru mai multe info in privat
                  Modelul sport:
                  Attached Files
                  http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

                  Comment


                  • #24
                    sunt de parere ca niste amvelope de iarna sunt mai bune dar depinde si de stilul de condus.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by golanu View Post
                      Stai putin, ca nu inteleg... ai vazut, ai mers cu cineva care are, sau ai tu? Desigur ca orice lucru are si puncte slabe, dar ai mai multe informatii despre cum se comporta autoShock-ul, daca zici ca e similar cu asta?
                      Da, am vazut in trafic in Buc, si nu am reusit sa aflu decat la un stop ca sunt luate de undeva din Austria. Acestea imbracau roata partial, in principal doar pe circumferinta si aveau doar niste X'uri din acel material special pus pe materialul sintetic.
                      Tipul a apucat sa imi spuna ca pe zapada nu se compara cu nimic si era super multumit de ele....

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google