Amintiri din copilarie ...by Seba,Tavi & cine mai vrea

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    cacica e jocul ala cu o bucata de lemn mica ascutita la capete, lovita cu o coada de matura s-o ridici in aer, apoi faceai "duble, triple, cvadruple, etc" si-i paleai una. masurai distanta si inmulteai cu 100 si cu 2 la dubla, 3 la tripla, etc si alea erau punctele. apoi trebuia cu lemnul mic sa dobori de pe doua caramizi lemnu; mare cu care loveai "pucul"
    evident ca se lasa cu geamuri indoite, eventual capete sparte si urechi lungite cand se juca pe strada si se intampla intamplarea nefericita
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #77
      daca nu ma insel aici se numeste turca (tzurca). nu am jucat niciodata asta. In schimb am jucat frunza, stocrai (ascunsea pe echipe), 9 pietre si sporturi cu motor-carucioare cu rulmenti, ce imi mai rupeam pantalonii la treaba asta )
      pe mine nu m-au facut pioner.... cand sa ma faca a venit revolutia si am ratat. Am fost doar Soim.

      am observat din ce ziceati voi ca in funtie de zona exista amintiri diferite legate de produsele de "import" .... aici mai multe din turcia la voi de la sarbi. La noi turbo era si inainte de 89, mai exista si tipi tip . care cumpara seminte la cornet de la colorati si acadele?
      Last edited by yrman; 9 June 2010, 15:54.
      sigpic

      Comment


      • #78
        tot de ţurca stiam si eu
        Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

        Comment


        • #79
          turbo era si la noi si ciocolata cipiripi. si abtibilde cu fotbalisti. de la sarbi, normal...turcismele au aparut dupa '89.oricum, copilaria nu s-a sfarsit in '89. a durat pana prin '97 si uneori am impresia ca nici azi n-as avea minte mai multa in anumite imprejurari
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #80
            @symmm si care mai sunteti interesati, faceti topic separat de pistoale cu apa. sau mergeti pe "discutii banateni".
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #81
              bravo celor care au propus acest thread...
              Am si eu o propunere...ce spuneti de un lapte gros?
              Ce vremuri!!!!!!!!!!!!

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google