Abs

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Si marmota?
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #17
      Loganurile au EBR (repartitor electronic al fortei de franare)?????

      PS:ma refer la alea cu ABS
      ...de doi lei :p

      Comment


      • #18
        Te referi la EBD.

        Da, are.
        numar secundele

        Comment


        • #19
          Au si AFU.;)
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #20
            banuiesc ca EBD(electronic brake distribution) si AFU(asistare la franarea de urgenta) sunt acelasi lucru......
            numar secundele

            Comment


            • #21
              EBD si AFU nu sant acelasi lucru din cate stiu eu. EBD repartizeaza forta de franare in functie de coeficientul de frecare al fiecarei roti (roata care il are mai mic franeza mai putin) incat efectul este ca traiectoria ramane stabila la franare. AFU reprezinta aprinderea avariilor cand franezi foarte brusc incat cel din spate sa fie avertizat de pericol, sa stie ca decelerarea ta este puternica si sa se protejeze pe tine si pe el pastrand distanta si franand adecvat.

              Comment


              • #22
                my bad.

                deci, andrei, Logan nu are AFU ;)
                numar secundele

                Comment


                • #23
                  Daca AFU este ce spune domnul baldur (desi ma indoiesc), Loganul are asa ceva.
                  Deci Marius_N, Loganul are asa ceva ;)
                  Last edited by andrei; 21 December 2006, 16:03.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #24
                    Nici la masina mea si nici la un alt Logan pe strada nu am vazut sa se aprinda avariile la franarea de urgenta..... Nici Dacia nu zice ca masina ar avea asa ceva.

                    Cat despre AFU :Sistemul Asistare de Franare de urgenta este extrem de precis in caz de pericol si mai ales atunci cand conditiile de aderenta se degradeaza. Functia sa este aceea de a asista soferul in cazul unei franari dificile.

                    Daca AFU va determina daca forta de apasare a franei nu este suficienta si o va creste pentru a acoperi lipsa detectata.

                    In cazul unei situatii de urgenta numerosi soferi nu exercita instantaneu o presiune suficienta pe pedala de frana. Sistemul de asistare de urgenta accentueaza franarea in functei de viteza de apasare a pedalei de frana. AFU permite atingerea aproape instantanee a presiunii de franre maxime.

                    sursa: citroen.ro
                    numar secundele

                    Comment


                    • #25
                      Nu am zis nici un moment ca Loganul are AFU. Nu stiam exact cum actioneaza dar ii stiam efectul cu avariile. Stati linistit ca daca Loganul ar avea ceva in plus am afla asta pe toate canalele posibile ca Dacia n-ar rata ocazia sa-si faca reclama.
                      Off topic... daca nu ma domnesc eu tu de ce o faci?

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by Marius_N
                        Nici la masina mea si nici la un alt Logan pe strada nu am vazut sa se aprinda avariile la franarea de urgenta..... Nici Dacia nu zice ca masina ar avea asa ceva.
                        Sunt sigur ca are asa ceva, pentru ca scria pe site-ul Dacia mai demult, inainte sa apara noua colectie Logan. Ori l-or fi scos de cand cu faceliftul, ori nu au vrut sa-l mai puna pe site...
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #27
                          Nu are asa ceva loganul,reno megane stiu ca are si am vazut la un prieten cu un passat care m-a depasit si a trebuit sa franeze brusc la calea ferata.N-am vazut logan la care sa se aprinda avarii in caz de franare brusca,prima data am citit despre chestia asta pe siteul reno,cand ma uitam la reno megane,da nu mai stiu cum se numeste

                          Logan are ABS(Sistemul de antiblocare al rotilor) si EBD(Repartitor electronic al fortei de franare )...fara AFU (Asistare de Franare de urgenta ) care actioneaza la franari foarte violente cand se aprind si avariile
                          Last edited by Cristi_Xp; 19 February 2007, 13:11.
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • #28
                            din cate am auzit...mai nou..ABS-ul se poate monta...la orice service autorizat Dacia-Renault...

                            Comment


                            • #29
                              Da, pentru vreo 1000 de euro.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google