Trecerea De La Euro 4 La Euro 5 La Dci!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Trecerea De La Euro 4 La Euro 5 La Dci!!

    Am vazut de cateva zile ca pe siteul dacia si anume la configurator de masini sa modificat puterea motoarelor diesel. si anume a crescut cu cate 5cp, de asemenea au modificat si la date tehnice acestea fiind trecute euro 5, si cu alt cod motor dar doar la pick up si van..cred

  • #2
    o sa fie toate motorizarile euro5 in cateva saptamani. Singura mare noutate e ca deja 1.4 8v s-a scos, iar ambele dci-uri o sa aiba filtru de particule (dpf).
    Aa si caii aia 5 in plus la fiecare dci.
    Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

    Comment


    • #3
      deci o sa trebuiasca curatate frin forja la un numar de km?

      Comment


      • #4
        Trebuie regenerat filtrul...
        In principiu, prin "forja" se curata.
        Insa incercati sa nu mai reparati tot prin "forja". Nu tot ce-i stricat se repara cu ciocanul.

        Comment


        • #5
          Originally posted by Maxy View Post
          deci o sa trebuiasca curatate frin forja la un numar de km?
          Foarte multi ati inteles aiurea termenul de curatare prin "forja"
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • #6
            Regenerarea filtrului DPF se face maxim o data sau de doua ori pe parcursul duratei sale de viata. Asta presupune mici diferente in functie de cum a fost proiectat. In unele cazuri e necesara conectarea diagnozei inainte de regenerare si apoi folosirea unui anumit regim de turatii pe un anumit numar de km SAU daca computerul este unul mai "destept", va initializa regimul regenerare in functie de stilul de mers adoptat la un moment dat, in functie de timp.
            Eu tare sunt curios ce uleiuri vor fi recomandate la aceste motorizari cu DPF, dat fiindca e necesar continut de cenusa scazut si anumite criterii pe care uleiul respectiv trebuie sa le intruneasca. Spre exemplu un 10w40 nu va mai fi compatibil cu DPF.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #7
              Poate m am exprimat gresit, ma referam ca o data pe sapt trebuie scoasa din oras si circulat intr o viteza inferioara cu motoru mai turat. Am un prieten cu o Octavia RS diesel care in felul asta o curata cand se aprinde martorul din bord. Oricum pt cinea care sta in Bucuresti poate fii un deranj i ar pt unu ce merge subturat tot timpu e si mai nasol k se umple filtru mai repede

              Comment


              • #8
                sunt uleiurile solaris 5w40 de la elf, si se gasec si-n magazine in romania, Norauto de ex. si la pret e cam la fel cu 5w40 , nu foarte scump, bine mai scump ca Dacia Oil; bine sunt si de la alti producatori, am mentionat de solaris ca este made by elf si agreement Renault.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google