[SPLIT] Pinioane tr. V de pe dCi pe MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • [SPLIT] Pinioane tr. V de pe dCi pe MPI

    la treaba asta ma gandeam si eu stimabile, oare ce cutii au dieselurile ca alea la o turatie mai mica au viteza asemanatoare.

  • #2
    In primul rand nu stiu daca se pot schimba pinioanele de la cutii diferite. In al doilea rand din putinele mele cunostinte de mecanica diferenta o face mai mult grupul conic(sau diferentialul). De aceea de ex. Cielo are demaraj slab dar viteza maxima o depaseste pe a Loganului de 1,4.
    Cel mai lent 1,6 8v

    Comment


    • #3
      Se poate face schimbarea, chiar foarte usor, doar prin desfacerea capacului CV.
      Umbla niste zvonuri ca prin fabrica este destul de frecventa schimbarea pinioanelor pentru treapta a V-a, la masinile angajatilor.
      Din aceasta modificare se castiga cam 10 km/h in plus si vreo 300-400 rpm in minus in treapta V.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        am vb cu unul din pitesti si mi-a spus ca si-a pus la un service pinion dupa dci de a 5 a pe un prestige. o sa ma mai interesez despre asta
        Last edited by andrei; 23 February 2008, 16:16.

        Comment


        • #5
          da mai se face... Unel(e banat) a facut aceasta modificare el a fost la mioveni pe la 11noaptea toata operatiunea a durat cam 20min mai mult a durat pregatitu sculelor... are un consum mic ture mici , si si-a facut si un chip tuning tot cu baietii de la mioveni , toata afacera 4.5 mil acum am inteles ca e vreo 5.5mil

          sigpic

          Comment


          • #6
            se aude prin pitesti ca in mioveni se modifica loganurile pe toate partile dar nu am avut timp sa ma duc sa ma interesez pe acolo.
            Last edited by andrei; 23 February 2008, 16:15.

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google