PRETURI Si CALITATE La Firmele De Montaj GPL - FEED-BACK-uri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Probabil montatorul care reuseste sa mentina cel mai mic pret pentru instalatia Euro5 configuratia: Tomasetto/Stag300plus/Toroidala 52 litri
    In Bucuresti, Soseaua Chitilei nr. 327A sunt cei de la
    supergaz-gpl.ro
    Pret 2.500 lei
    Bravo lor daca au un montaj/reglaj ok si totodata cel mai bun pret.
    Poate aflam cate ceva despre ei,de la posesorii de instalatii GPL care au facut montajul la firma mentionata.
    Last edited by Busgan; 2 February 2011, 17:20.

    Comment


    • #17
      sa va feriti de majore! marele service e de fapt un garaj amarat, undei doi pustiulici instaleaza gpl si un sef cam artagos. am scris ceva mai sus cum am cerut niste bujii de gaz si mi s-a raspuns scurt 90 lei, fara marca, fara tip

      Comment


      • #18
        Originally posted by razvanamza View Post
        sa va feriti de majore! marele service e de fapt un garaj amarat, undei doi pustiulici instaleaza gpl si un sef cam artagos. am scris ceva mai sus cum am cerut niste bujii de gaz si mi s-a raspuns scurt 90 lei, fara marca, fara tip
        @razvanamza , multumim pentru atentionare.

        Comment


        • #19
          Cred ca mult mai ok ar fi pt cei care au posibilitatea sa se deplaseze personal sa vada despre ce e vorba si sa se convinga singuri. Chiar daca e garaj sau mai stiu eu ce. cand mi-am schimbat filtrele (eugen si fiul parca ) tot un garaj era dar oamenii extrem de corecti.

          Comment


          • #20
            La Ultragaz mi-am montat eu.Laurentiu,patronul,monteaza de pe vremea cind nici nu se prea auzise de gpl.Prima data mi-am pus gpl pe o Nova,si asa l-am cunoscut.Pe vremea aia lucra pentru altul.Cind mi-am mai lucrat cite ceva la masina(se bulise butonul de trecere pe gpl),isi facuse el service.Acum, de cind am instalatia pe Logan,probleme nu am avut cam deloc.Adica schimbat odata filtre,si odata mi-a curatat un pistonas,care nu mai lasa sa treaca automat pe gaz.In anii astia de cit monteaza,nu cred ca mai exista secrete la instalatii.Chestia e ca pune de cele mai multe ori chiar el mina la montaj,nu face pe boierul,asa ca eu am fost multumit de el.In ceea ce priveste garajele de montat gpl,mare lux nu cred ca o sa gasiti pe nicaieri,iar problemele de montaj apar datorita faptului ca intinliti mecanici fara experienta care sint angajati de putin timp,si habar nu au ce fac.In ceea ce priveste Tomasetto si Milano,cea din urma e totalmente Turcia,iar Tom.e Poloneza.Pina acum Tom.s-a dovedit fiabila si usor de reglat.Eu am asa ceva,si cred ca pot spune ca e ok.De asemenea pretul la filtre e bun,90 de lei cu montaj cu tot(la Ultragaz),auzisem ca la Landi R.ar fi vreo 200 de lei.

            Comment


            • #21
              hehe, daca-ti zic ca rulam pe gpl in 1986 pe masina tatalui meu vei spune ca nu se stia de gpl? acesta exista de mult. rusii il folosesc din '60. chiar si la noi au fost vestitele "lansatoare de rachete", autobuzele cu gaz, tot prin aceeasi perioada. idea este veche, doar instalatiile secventiale sunt mai noi

              Comment


              • #22
                gpl

                Originally posted by razvanamza View Post
                hehe, daca-ti zic ca rulam pe gpl in 1986 pe masina tatalui meu vei spune ca nu se stia de gpl? acesta exista de mult. rusii il folosesc din '60. chiar si la noi au fost vestitele "lansatoare de rachete", autobuzele cu gaz, tot prin aceeasi perioada. idea este veche, doar instalatiile secventiale sunt mai noi
                Cind scriam ca nu se auzise de gpl ma refeream la publicul larg.Pe vremea lui Nea Nicu,prima instalatie de gpl am vazut-o la un unchi de al meu ce lucra la ITIA(transporturi international).Ii adusese asa ceva un sofer de tir,dintr-o cursa din Italia.Cind am vazut cum umplea rezervorul de gaz,am ramas masca.Atirnase intr-un pom o butelie de aragaz cu gitul in jos,si printr-un racord curgea gazul in rezervor.Asa baga 2 butelii.Cum pe vremea aia ratia de benzina pe luna era de 21 de litrii in provincie si un plin in Bucuresti,asa ceva era mana cereasca,mai ales ca o butelie costa cam 50 de lei,si daca plateai ceva in plus luai fara probleme.Mai erau si instalatii rusesti dar nu erau de calitate.

                Comment


                • #23
                  am inteles treaba cu euro 5 si stag 300 , eu am euro 3 loganu meu e 2005 si de aceea am spus ca la bz instalatia stag200 este ieftina , mai ieftina decat in alte parti . cel putin acum un an cand am montat eu a fost cel mai mic pret si ca montaj super frumos fata de alte montaje vazute de mine cand am facut identificarea si omologarea gpl. basca ca atunci la montaj eu am vrut toroidala mare cea mai mare , baietii au pus un mcm 32sau 35 si au spus cum primesc buteli mari ma anunta sa o schimbe si dupa vreo luna jumate au pus o saka de 52 l fara sa dau un ban in plus si bonus un plin de gpl pentru ca eu aveam butelia plina cand m-au chemat ( facusem un plin cu cateva ore mai devreme) . deci drum bun si fara radare .

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by tataieb12 View Post
                    cel putin acum un an cand am montat eu a fost cel mai mic pret si ca montaj super frumos fata de alte montaje vazute de mine cand am facut identificarea si omologarea gpl. basca ca atunci la montaj eu am vrut toroidala mare cea mai mare , baietii au pus un mcm 32sau 35 si au spus cum primesc buteli mari ma anunta sa o schimbe si dupa vreo luna jumate au pus o saka de 52 l fara sa dau un ban in plus si bonus un plin de gpl pentru ca eu aveam butelia plina cand m-au chemat ( facusem un plin cu cateva ore mai devreme) . deci drum bun si fara radare .
                    Sunt din Bucuresti , timp de doua saptamani am tot cautat informatii referitoare la pret si calitate montaj GPL am facut si cateva deplasari la cativa montatori,in final,in urma cu doua zile mi-am facut programare pentru instalatre GPL la Buzau. Am constatat ca in Buzau sunt firme de montaj GPL care pot da CLASA firmelor din Bucuresti la preturi si in acelasi timp beneficiezi de un montaj PROFESIONAL adevarat. In urma constatarilor pe care le-am facut referitor atat la preturi cat si la calitatea montajului,firma din Buzau " ProGaz" ( instalatii-gpl-auto.ro) a iesit castigatoare Sunt in topuri referitor la notele primite de catre cei care au apelat la ei pentru montaj/reglaj/service GPL .
                    Mai sunt si altii tot in Buzau si sunt sigur si in tara,desigur si in Bucuresti exista montatori cu note bune referitor la calitatea montajului.
                    Bravo celor din Buzau.
                    Last edited by Busgan; 7 February 2011, 15:26.

                    Comment


                    • #25
                      busgan, gandeste-te ca la fiecare problema sau revizie adaugi 50-60 de lei gazul pana la buzau. ce dai pe mere pierzi pe pere, ca sa zic asa. in 4 revizii scoti si diferenta de bani intre orase. iar brc nu are retea autorizata de reparatii. tomasetto are. gandeste-te ca esti in concediu la cluj si crapa brc-ul. pui benzina de 2-3 milioane pana la buzau cantareste-ti bine optiunile. dupa cum s-a spus si pe forum, erau si montatori mai ieftini in buc decat agrom, unii cica la fel de buni.

                      Comment


                      • #26
                        Salut.
                        Plus ca la tomasetto gasesti softul pe net,mai cumperi si cablu interfata si-ti faci singur unele mici ajustari.
                        Acum fiecare face ce doreste si cum considera el ca e mai ok pentru el
                        Si eu am vrut initial brc,dar montatorul mi-a recomandat sa pun landi renzo,si sunt multumit pina in clipa de fata,sper sa fiu si pe viitor.
                        Numai bine.
                        Un Logan----YNG-----
                        Numai bine.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by razvanamza View Post
                          busgan, gandeste-te ca la fiecare problema sau revizie adaugi 50-60 de lei gazul pana la buzau. ce dai pe mere pierzi pe pere, ca sa zic asa. in 4 revizii scoti si diferenta de bani intre orase. iar brc nu are retea autorizata de reparatii. tomasetto are. gandeste-te ca esti in concediu la cluj si crapa brc-ul. pui benzina de 2-3 milioane pana la buzau cantareste-ti bine optiunile. dupa cum s-a spus si pe forum, erau si montatori mai ieftini in buc decat agrom, unii cica la fel de buni.
                          stai linistit brc am si eu montata pe un logan de 1,4 tot la progaz buzau din septembrie 2010, am deja 14000 pe gaz si nici o problema si prima revizie cand trebuie sa ma duc e la 30000, asa ca fiecare cum e norocul.
                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by razvanamza View Post
                            busgan, gandeste-te ca la fiecare problema sau revizie adaugi 50-60 de lei gazul pana la buzau. ce dai pe mere pierzi pe pere, ca sa zic asa. in 4 revizii scoti si diferenta de bani intre orase. iar brc nu are retea autorizata de reparatii. tomasetto are. gandeste-te ca esti in concediu la cluj si crapa brc-ul. pui benzina de 2-3 milioane pana la buzau cantareste-ti bine optiunile. dupa cum s-a spus si pe forum, erau si montatori mai ieftini in buc decat agrom, unii cica la fel de buni.

                            Montajul instalatiei BRC il fac la ProGaz Buzau. Preturi MINIME pentru un montaj la o calitate de TOP.

                            Reviziile care includ schimbarea filtrelor pot sa le fac in orice oras la oricare din montatorii agreati de importatorul BRC.
                            In Bucuresti de exemplu la montatorul Marpaco pot sa fac reviziile fara sa fie necesara o deplasare la Buzau.

                            Pentru Loganul Euro5, instalatia BRC Sequent 24 MY07 este castigatoarea din punctul meu de vedere ( si nu numai al meu) la raportul calitate/pret
                            Am citit ce spun si cei de afara ( Polonezii, Rusii, Englezii) fie despre BRC fie despre Tomasetto,fie comparatii intre cele doua.
                            Ambele instalatii sunt excelente,dar locul 1 il ocupa BRC-ul (nu numai in clasamentul meu)
                            Last edited by Busgan; 8 February 2011, 19:38.

                            Comment


                            • #29
                              nenea, nimeni nu-ti baga pe gat o anumita instalatie doar te ajutam cu sfaturi. nici landi nu cred ca e rea. doar tu stii cel mai bine ce si cum.

                              Comment


                              • #30
                                fiecare montator lucreaza pentru o firma importatoare de instalatii si in principiu fiecare importator are cam in fiecare oras cate o reprezentanta care asigura montaj si garantie .
                                acum depinde mult si de nenea mecaniciu cat de treaz este dimineata la prima ora dupa pranz cand binevoieste si el sa se apuce de treaba ca acus apune soarele si trebuie sa plece acasa la nevasta

                                de exemplu instalatiile tomaseto care se vand prin practiker se monteaza la anumite firme agreate de agrom si sunt peste 50 la nivel de tara , cel putin una in fiecare judet
                                Last edited by tirum76; 8 February 2011, 23:06. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google