Ce banca sa aleg

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Intentionez ca in cateva saptamani sa imi achizitionez un Logan Laureat 16v, pretul in acest moment cu optiunile alese este de 9605 minus 600 discount'ul pe care Dacia il ofera in aceasta perioada, rezultand 9005. Doresc sa dau un avans de 40% dar nu m'am decis la ce banca sa apelez. Asi dori un credit pe o perioada de 48 luni. Imi poate da cineva un pont? Nu prea dispun de timpul necesar pt. a colinda bancile.

    Comment


    • #77
      De obicei cei de la dacia lucreaza cu BRD-ul dar cred ca se poate alege si alta banca mai asteapta pana in mai poate mai scade euro asa a zis basescu cand vine prima transa de bani de la FMI!

      Comment


      • #78
        Am facut o vizita la un dealer Dacia dar si la cateva banci... Se pare ca BRD'ul este cea mai ok la credite si totodata si RCI'ul la leasing avand o dobanda fixa, dar mai astept sa mai scada nitel euro.

        Comment


        • #79
          recomand cash

          Eu recomand evitarea creditului dar daca tot trebuie recomand RZB cautati pe finzoom pentru comparatie.
          Cand spun RZB ma refer exclusiv la credite auto pentru ca sunt cele mai ok (presupun ca mai strangeti si voi 300 de Euro pentru numere , asigurare ,inmatriculare altfel dupa parerea mea nu va permiteti masina )
          BRD-ul a fost banca care m-a tratat pe mine ca client cel mai prost posibil(credit de nevoie personale pe 10 ani) drept pentru care am facut tot posibilul sa il platesc si am sarbatorit cand l-am lichidat (de cateva saptamani).
          La credite auto nu stiu dar la alea personale in ciuda ofertei aparent bune cu dobanda de 16 % au un DAE de 30 % cred .. deci recomand atentie maxima la COMISIOANE la BRD.

          La AlphaBank iarasi erau la paritate cu RZB ca dobanzi inclusiv la DAE dar cereau mult mai multe acte si am renuntat cu gratie. Dar oare ce s-a intamplat cu cumpararea Logan-ului cu bani cash ? Ca doar de-aia nu ne luam BMW nu ?

          Comment


          • #80
            Ce banca sa aleg? Va dau eu cel mai bun raspuns posibil:

            NICI UNA

            Comment


            • #81
              Originally posted by MihaiCL1981 View Post
              Dar oare ce s-a intamplat cu cumpararea Logan-ului cu bani cash ? Ca doar de-aia nu ne luam BMW nu ?
              Aoleu cum le mai place la unii sa-si faca griji de banii altora.Dar tu ti-ai pus problema cat pot produce 9-10.000 de euro "cash" in 10 ani?De ce sa blochezi banii astia printr-un consum direct, mai ales pe praful care exista acum, cand poti frumos sa-i investesti in ceva iar cu o parte din profit sa-ti achiti ratele.
              99%dintre oamenii care isi cumpara un Logan(pentru ca asta si-au dorit) si au banii cash il iau tot in rate iar cei care isi permit sa dea 9-10.000 de euro cash pe o masina nu isi iau Logan, ii da p-astia ca avans si de 20.000+ fac rate ca sa-si ia BMW-ul de care spui.Te asigur ca cei 20.000+ euro pot produce mai mult decat o rata la un BMW.

              Comment


              • #82
                @mihai sunt destul de sceptic in ceea ce priveste RZB (raiffeisen). Din ce stiu eu sunt una dintre cele mai scumpe banci de la noi din tara. Poate oferta lor suna frumos dar......... Se poate sa ai dreptate nu zic nu, dar sunt rezervat. E cineva printre noi care lucreaza acolo? Eu lucrez in alta banca.
                sigpic

                Comment


                • #83
                  Originally posted by michee View Post
                  Banca si cazinourile tre sa fie intotdeauna pe profit
                  Ei bine, afla ca nu intotdeauna cazinourile ies pe profit... ;)

                  Originally posted by cory View Post
                  Daca v-ati luat recent Logan prin credit ajutati-ma si pe mine cu un sfat. Ma gandeam sa fac un credit de nevoi personale deoarece nu prea vreau sa dau inca 100 ron pe luna la casco pentru credit auto.
                  Casco este bun pentru tine... poate o sa ai nevoie si o sa platesti inzecit daca nu o sa il ai.
                  Principala diferenta intre creditul de nevoi personale si cel auto este dobanda... Evident ca dobanda pentru banii scosi cash din banca este mult mai mare decat dobanda pentru creditul auto.

                  Originally posted by Octavian___30 View Post
                  Asa a spus si fratelo la un mom. dat, ca nu-i mai trebuie casco si a ramas cu parbrizu spart si o aripa spate facuta armonica (noroc ca a facut-o pe asigurarea celuilalt...numai aripa: 16 mil reparatiile).
                  Preturile lucrarilor efectuate pe casco sunt multi mai mari decat cele facute in regie proprie ;)
                  Nu am idee de pretul unei aripi insa vopsitul te costa 300 roni... aripa doar nu o fi 1300 roni. Daca e asa mai bine o iau de la dezmembrari.

                  Tata a fost la Adras si a vorbit cu cei de acolo. A luat 2 masini in rate, un Sandero si un Logan. Le-a luat pe amandoua fara avans. Stiu ca a facut rate la Transilvania intrucat cei de la Adras lucrau cu ei in conditii favorabile.

                  Procedura a fost cam urmatoarea:
                  S-a dus la dealerul respectiv intrucat era cel mai apropiat de casa...
                  Le-a explicat ce isi doreste
                  A inceput sa faca dosarul... cea mai importanta fiind adeverinta de venit.
                  Banca a aprobat dosarul si dealerul a lansat comanda.
                  Masinile erau deja pe stoc asa ca au asteptat doar cat sa intre banii... adica vreo 24 de ore.
                  S-a dus la dealer si a ridicat masina...

                  Am mai citit pe aici, nu mai stiu exact unde un post in care cineva intreba cum se plateste masina. Eu am avut euro cash cat sa cumpar masina... m-am dus cu gandul ca intru ca la supermarket si plec cu masina. Ei bine, lucrurile nu au stat deloc asa... pe langa faptul ca nu aveau culoarea dorita de mine si am facut un compromis in acest sens intrucat imi doream masina cat mai repede, nu am putut nici sa platesc la ei. M-au trimis la Banca Centrala ( cred??) si acolo a trebuit sa schimb euro in lei ( am pierdut ceva milioane la curs) Am trimis banii in contul Dacia Pitesti si abia dupa 24 de ore au ajuns banii la ei in cont si am primit si eu masina.
                  Last edited by sinx; 11 July 2009, 17:45. Reason: Automerged Doublepost
                  sigpic

                  Comment


                  • #84
                    sa ma bag si eu ca musca in lapte(cred),dar am vazut ca aici se discuta de creditesi tot asa....ideea este:am fost la credit europe bank si la 3500euro pe 5ani platesc 84euro/luna!acolo ziceau ca DAE 15,1%.dobanda fixa primul an dupa aceea......asta vroiam sa va intreb!cat poate ajunge rata maxim,in viitor?va multumesc anticipat!
                    "CAND VIATA E PREA GREA....LAS-O JOS!"un batran logan de 1.4!:drunk

                    Comment


                    • #85
                      Originally posted by sinx View Post

                      Am mai citit pe aici, nu mai stiu exact unde un post in care cineva intreba cum se plateste masina. Eu am avut euro cash cat sa cumpar masina... m-am dus cu gandul ca intru ca la supermarket si plec cu masina. Ei bine, lucrurile nu au stat deloc asa... pe langa faptul ca nu aveau culoarea dorita de mine si am facut un compromis in acest sens intrucat imi doream masina cat mai repede, nu am putut nici sa platesc la ei. M-au trimis la Banca Centrala ( cred??) si acolo a trebuit sa schimb euro in lei ( am pierdut ceva milioane la curs) Am trimis banii in contul Dacia Pitesti si abia dupa 24 de ore au ajuns banii la ei in cont si am primit si eu masina.
                      Nici o masina noua indiferent de marca, cumparata printr-un dealer autorizat din ROMANIA nu pate fi platita in euro ci doar in moneda nationala iar pentru masinile de import cursul de schimb este stabilit de catre firma importatoare pentru marca respectiva care intotdeauna va fi mai mare decat cursul oficial BNR.

                      Aviz amatorilor care achizitioneaza un credit in euro pe nevoi personale cu scopul de a cumpara o masina noua.

                      odorog, toate bancile practica urmatoarea formula Dobanda= Euribor+xpuncte

                      Euribor=dobanda interbancara si este revizuibila la 3 luni.
                      Deci poti sa ai surprize foarte mari.
                      Last edited by Cromatic; 21 July 2009, 21:15.

                      Comment


                      • #86
                        Mie la leasing mi-a scazut dobanda calculata la 3 luni euribor de la 4,82 pe an la 4,41 sper sa mai scada ca de o vreme tot mai mica este!

                        Comment


                        • #87
                          Am si eu o intrebare pentru cei ce si-au facut credit auto la brd. Daca ai creditul de la brd inseamna ca doar la asiban trebuie sa-ti faci asigurarea casco. Daca e adevarat ma intereseaza daca firma asta de asigurari este in franciza, si daca da cat la suta din ea. In afara de asta ,din cate am auzit de la lume ca sunt de evitat cei d ela asiban.
                          fara reclama in semnaturi

                          Comment


                          • #88
                            Cei de la omniasig sunt de evitat nu ai inteles tu bine!

                            Comment


                            • #89
                              eu am credit auto la brd si casco la asiban. am facut un accident si cei de la asigurari s-au miscat f repede. am dus devizul de plata la ora 16.00 si a doua zi la 9.00 m-au sunat sa ma duc la ei sa iau devizul ca este semnat si parafat. deci, eu nu am nimic de zis de rau despre ei. poate e si o chestie de la agentie la agentie, cum e si la benzinarii. la aceeasi firma la o statie e intr-un fel benzina, iar la alta statie parca e cu totul alta zeama.
                              sigpic

                              Comment


                              • #90
                                Vreau sa va spun de ce am zis RZB. Nu vreau sa le fac reclama mai ales ca am inchis orice relatie cu ei. Avantajul era pe vremea aceea ca nu trebuia sa fac CASCO pentru un imprumut sub 10.000 Euro.
                                In felul asta am facut Casco doar pe 6 luni si apoi sa redirectionez banii spre credit ( Am comparat in analiza pe finzoom ..nu am eu informatii confidentiale pentru celelalte criterii)
                                Si acum legat de credit.
                                Tot aud de chestia asta ca daca ai 10.000 Euro pentru masina sa imprumuti alti 10.000 Euro pentru credit si sa ii rulezi pe aia 10.000 .
                                Personal ca om fara business-uri (sunt angajat cu un salariu ok) nu vad absolut nici un sens in a face asta pentru ca exceptand investitii cu profit de peste 10% pe an .. nu stiu poate la bursa nu ai cum sa egalezi costurile creditului. Iar costul creditului este clar si garantat pe cand rezultatul investitiei 90% nu.
                                Clar eu am fost unul din prapaditii care am facut credit ca nu aveam bani acum incerc sa remediez .
                                LE : Nu am somn .. e clar de aia ma apuca analiza financiara
                                Last edited by MihaiCL1981; 25 February 2011, 01:01.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google