Mai Multe Locuri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai Multe Locuri

    Buna ziua,

    Am un logan van din 2007. L am folosit la transportat diferite lucruri iar acum am ajuns sa am nevoie sa transport mai mult de 1 om.
    As dori sa montez o bancheta in spate dar in conditii legale.
    Daca stie cineva care sunt operatiile necesare, aprobarile aferente sau macar daca am voie....va multumesc anticipat
    Mi ar placea sa cred ca daca aveam bani de alta masina o luam, sau daca stiam ca am nevoie sa transport si persoane luam altceva de la inceput....cum nu e cazul va rog sa va limitati la raspunsuri la subiect.
    Va multumesc

  • #2
    aceasta obtiune am facut o si eu cand am luat masina si am ales cu 5 locuri 7 nu prea folosesc ,,,din cate stiu sa montezi bancheta pentru 5 sau 7 locuri trebuie legal vorbind,sa mergi pe la RAR,pentru omologare

    Comment


    • #3
      ok. merci.

      Comment


      • #4
        de ce neaparat legal ,nu poti monta o bancheta originala de la un MCV si gata(daca urmaresti sa scapi de denumirea din certificat de autoutilitara cam greu si costa cat nu face )
        Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

        Comment


        • #5
          Mergi la o firma care modifica microbuze...din Microbuze de marfa in Microbuze de persoane...si cred ca te pot informa cu pasii care trebuie facuti dupa modificare ca sa fii in regula.
          sigpic

          Comment


          • #6
            multumesc pentru ideea cu modificarile microbuzelor.
            @petroman....vad ca tu ai sapte locuri...nu stiu cat de mult mergi, dar statistic la cat de mult merg este inevitabil sa fiu oprit pentru un control de rutina....si nu as vrea sa fiu precum oul kinder...cu surprize...daca se poate sa fie legal

            Comment


            • #7
              buna ziua, ati aflat ceva cum se poate monta bancheta de MCV LEGAL ?? Din cunostintele mele, pentru a putea monta bancheta mai ai nevoie de usi complete cu geamuri, carpeta, plafon din material textil... Va multumesc si astept si eu lamurire!

              Tin sa precizez ca il am de 2ani jumate si am aproape 60.000km cu ea si sincer... decat sa o vand pe asta cu maxim 4000E, sa mai pun minim 3000E sa iau un logan MCV, as prefera sa dau la rar 1000E ca sa o omologhez(aceasta suma e pentru ORICE omologare individuala)!

              Am trimis ieri un email la RAROM si am primit raspunsul acesta!!!

              Referitor la scrisoarea dumneavoastra, va comunicam ca incadrarea unui vehicul in categoria de folosinta se face in functie de configuratia in care vehiculul este prezentat la RAR tinand insa cont de omologarea de tip a modelului respectiv de vehicul.
              In cazul vehiculului dumneavoastra, daca pe placuta constructor exista numar de omologare CE de tip sau reprezentantul autorizat al constructorului in Romania emite un document prin care sa ateste faptul ca vehiculul in cauza (particularizat prin numarul de identificare) a fost construit in aceeasi configuratie ca si varianta autoturism a modelului respectiv si modificarea categoriei de folosin?? a unui vehicul s-a efectuat în atelier specializat, autorizat conform legisla?iei în vigoare, reprezentantii RAR vor reomologa autovehiculul.
              Mentionam ca pentru a fi omologat ca autoturism, vehiculul respectiv trebuie sa indeplineasca conditiile impuse pentru aceasta categorie prin Reglementarile privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor rutiere - RNTR 7, aprobate prin Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2132/2005, conditii dintre care mentionam obligativitatea echiparii cu centuri de siguranta in trei puncte (abdominala si transversala) pentru toate locurile.
              Last edited by fuguletz; 11 March 2011, 11:10. Reason: Automerged Doublepost
              sigpic

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google