Motorina In Rezervorul De Benzina - Alimentare Gresita

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by danmanolache View Post
    oare de ce trebuie sa schimbam uleiul odata pe an ?, ca nu inteleg, de ce se duce asa de rapid.....
    Pierde din proprietati chiar daca nu ai facut foarte multi kilometrii.Asa scrie in manual la benzinare la 1 an sau 15 -20 mii in functie de anul in care e facuta masina(ph1 -ph2).Eu schimb anual desi am avut ani cand am facut doar 6000 km intru-un an.Asta din cauza ca folosesc un diesel pentru oras unde merg preponderent.

    Comment


    • #17
      Originally posted by danmanolache View Post
      oare de ce trebuie sa schimbam uleiul odata pe an ?, ca nu inteleg, de ce se duce asa de rapid.....
      conspiratie, ca sa dai bani la serviceuri.Cel mai e bine e sa il schimbi odata la 4-5 ani sau 500 mii km .
      Acum lasam gluma la o parte , de unde dzeu scoateti ideile astea? Uleiu nu se consuma asa mult intr-un an ,dar nu mai are aceleasi proprietati .Daca vrei sa te tina motorul cat mai mult ,il schimbi ,daca nu mergi cu ea asa,si il schimbi cand iti amintesti .
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #18
        hai ma cristi nu mai fi rau ... nu toata lumea asculta motoru si simte mersul masinii ... lasa ca dupa aceea apar threaduri noi cu : "aud un zgomot ciudat" "vibreaza motoru pe ture mari" "nu mai trage" "bat tachetii"

        Multi au dat forja si talpa si limitare la logan (1,4 ; 1,6 ;1.5) dar au avut grija sa o si intretina cu un ulei bun schimbat nu la timp ci mai devreme ...

        Comment


        • #19
          Legat de subiectul topicului - cred ca multi au patit asa - mai ales la cei 400ml pe langa 42 litri - nu este absolut nici o problema.

          Ca sa stai tu linistit, poti sa completezi mereu la amestecul initial - mai adaugi 5 ..5 litri etc .. si in felul asta chiar ca nu are ce sa se intample .. evident in service iti recomanda sa golesti rezervorul dar in acest caz chiar ca este absolut in siguranta sa mergi .. cativa ml motorina imediat se amesteca in cei cativa zeci de litri de benzina - stai linistit nu este nici o problema.

          Comment


          • #20
            tu i-ti faci probleme cand altii inainte puneau intentionat motorina in benzina ziceau ei ca pt ungere asa ca trece important sa nu se mai intample.
            pa.

            ,,DE_TOATE,,

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google