Chip Tuning

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Chip Tuning

    Recent m-am contrazis cu un prieten ca daca ai chip tuning turatiile motorului vor scadea fatza de ceea ce a fost odata masina la aceeasi viteza... am luat exemplul lui de masina 1.5 dci 65 de cai am zis ca daca la 120 km/h are 3000 de RPM-uri dupa chip tuning cand va avea 84.58 de cai la 120km/h va avea mai putine turatii? Astept raspuns cat mai rapid si mai ferm... si acept raspunsuri numai de la cei ce au Logane diesel chipuite

  • #2
    Chiptuningul nu-ti modifica rapoartele cutiei de viteze, deci oricati cai ai avea sau orice limitari ai scoate, cu aceeasi masina vei avea aceeasi viteza la acelasi nr de rotatii. Asta iti spune unul care nu are Logan cipuit.

    Comment


    • #3
      Fara suparare ... prin ce calcule miraculoase ai ajuns la acei 84.58 cai din dci 65hp? Si asculta de jeff ca stie ce zice desi e logic ca remaparea obd nu umbla la turatia motorului umbla la timpii injectiei la amestecul de aer la altceva ... corect jeff?
      Last edited by DeLuXe; 24 March 2008, 02:20.
      sigpicMy ride

      Comment


      • #4
        Poi nu e nici un calcul miraculos... e numarul de kilowatti obtinuti dupa remapare impartit la 733 de watti exact un cal putere... adika 62 kw(TRANSFORMATI IN WATTI ADICA 62.000 WATTI) : 733= 84.58 kai... atata spun cei ce fac OBD FLASH TUNING sau chip tuning... am vazut pa net ca atata ajunge un dci de65 de cai

        Comment


        • #5
          Nu o lua chiar asa cu zecimale, ca nu e o stiinta asa exacta. S-ar putea sa fie 82CP sau 85 sau 80... Nimeni nu poate sa iti garanteze o valoare fixa. Ba mai mult, daca masori la aceeasi masina cu acelasi tester dinamometric si acelasi combustibil in zile diferite, vei obtine valori putin diferite, datorita diferentei de temperatura sau a altor factori.

          Comment


          • #6
            Da, dci65 poate ajunge la 85 de cai, dar la turatiile de dinainte de chipuire vei avea aceeasi viteza si dupa chipuire. jeff are dreptate, nu-ti face nimeni chiptuning la cutia de viteze
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #7
              Si cum se eplica faptul ca la aceesi viteza, ai turatii diferite inainte si dupa cipuire?
              sau e doar o iluzie ca motorul e mai putin turat?

              Comment


              • #8
                Ai turatii diferite daca se umbla in alta parte decat hartile de injectie, avans si turbo. un soft bun nu ar trebui sa arate alta turatie la aceeasi viteza. urechea te "fura", uita-te pe turometru. daca ai diferente, ti-a bulibasit tunerul softul...
                cum explici tu ca rapoartele de transmisie sunt tot alea in cutia de viteze si totusi ai turatii diferite? 3000/3 nu face intotdeauna 1000? vorbim de roti dintate, care nu sunt schimbate prin chiptuning...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #9
                  Da, asa e, si cred ca totusi senzatia asta de mai putin turat vine de la faptul ca puterea e disponibila la turatii mai joase...aham, cred ca asta e

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google