Fotografii A/N

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu cauta o explicatie concreta pentru ca nu cred ca o vei gasi.Fotografie in alb negru poate fi o arta, poate fi o provocare de a vedea lumea si din alta perspectiva decat cea de zi cu zi ( la fel si cea color ),depinde de viziunea fiecaruia.Oricum fotografia in general este o arta. Una este sa faci poze si alta este sa faci fotografii.Aici gasiti daca vreti lista cu saloanele de fotografie din intreaga lume si mai departe de acolo poze de la soloanele de fotografie.
    sigpic
    Oglinzi MCV / Led Tuning / Activari functii LOGAN / HIDXenon / Leduri SMD / Accesorii Audio / ...

    Comment


    • #17
      Nu caut explicatii concrete...ci doar pareri subiective...:-). Sunt perfect constient de acest aspect... tie de ex de ce iti place fotografia A/N, sau de ce nu-ti place...?

      Care este diferenta dintre: poza, imagine, cadru, fotografie, impresionarea mediului de captare etc. ? Fizic este aceeasi, artistic, difera de la om la om...Per total, nici una :-).

      Fotografia A/N a ramas o nostalgie din vremurile de demult, in care orice fotografie se facea cu truda in laborator. Ai idee ce inseamna sa faci o panorama din mai multe cadre in camera obscura? Ce inseamna sa folosesti diferite retete de revelator, in functie de ceea ce vrei sa iasa? Stiai ca o picatura de otet in fixator imbunatateste contrastul si rezistenta imaginii finale?

      Una peste alta...acum toata lumea poate face fotografie (digitala), A/N sau color (un clic distanta) si mai ales se pot alege cele mai bune cadre din....mii...

      Fotografia A/N a ajuns la nivelul de arta si a ramas acolo tocmai din cauza fotografilor...

      Si sa fiu in ton cu threadul...o poza A/N, facuta pe film 6x6, scanat... Face parte dintr-o serie de poze "test" cu un aparat SLR, medium format. :-)
      Attached Files
      e-mail: office@stickere.info

      Comment


      • #18
        Ideea era urmatoare: poze fac toti, fotografii nu ma refer din punct de vedere artistic.Fotografia A/N nu este o nostalgie este un mod de exprimare ( aici nu ma refer la cei care fac poze ci la ma refer la adevaratii fotografi ).Da stiu ce inseamna sa developezi filme si poze in laborator.Am facut asta cand singurele aparate de marit de pe piata erau cele rusesti Krokus si revelatorul il faceam cu balanta de farmacie.
        Vreau sa te corectez azi toata lumea face poze nu fotografii.
        Fotografie in sine este o arta si asa va ramane.Prin fotografie se transmit stari,trairi si sentimente nu doar o simpla imagine.
        sigpic
        Oglinzi MCV / Led Tuning / Activari functii LOGAN / HIDXenon / Leduri SMD / Accesorii Audio / ...

        Comment


        • #19
          e doar un mod de a spune...poze sau fotografii...tot aia...... Asta e o alta discutie pe care o putem continua pe alt thread, daca doresti...aici suntem doar ptr fotografia A/N, pentru care eu doar am cerut o parere... nu sa facem o dezbatere, poza vs. fotografie....sau altele.

          Eu am un stil mai aparte de a pune problemele si de a cauta raspunsuri...unii pot sa le numeasca acide, altii nu.

          Tu ce faci? Poze sau Fotografii...Te asteptam cu fotografiile tale la Portofoliu... :-)
          e-mail: office@stickere.info

          Comment


          • #20
            O manastire din Botosani !
            Attached Files

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google