Facturi RCI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    stie careva cum se calculeaza cat ai mai avea de platit daca platesti in avans...?
    pe scandentar is urmatoarele rubrici:
    capital (rata leasing "cheala")
    valoare reziduala la mine..doar la sfarsit pana in 10 euro cu tva
    dobanda
    servicii atasate=comisionul de gestiune lunara
    tva
    plata de leasing cu tva
    sandero 1.4 owner

    Comment


    • #77
      Am intalnit vreo 2-3 masini pana acuma care erau in leasing la RCI Romania ! Dupa 2 telefoane , am reusit sa le pot face RCA`urile mai ieftina cu aprox 2-3 milioane ! Avantajul a fost ca , leasingurile erau de 2-3 ani , iar in contract era stimulat numai CASCO obligatoriu ! Deci , cititi bine contractul , si vedeti ce clauze contractuale ati semnat! Orice clauza poate fi interpretata !
      Rci Leasing , a fost singura firma la care am intampinat probleme , in rest...mai toate au acceptat (bine , nu asa usor...) , si am reusit sa le inchei clientilor Rca`uri mai ieftine!
      Deci...nu va cramponati , numai in ce zic aia de la Leasing ! Vor face tot posibilul pentru a plati in continuare la ei !Dar daca cercetati putin drepturile , si le veti arata ca nu va lasa-ti cu una cu doua....o sa cedeze !!
      Succes !!!
      Inchei Orice Tip de Asigurari !

      0740510556

      Comment


      • #78
        La cei cu leasing la RCI LEASING , uitati-va in contractul de leasing , la punctul 9 ! Acolo este specificat Obligatia utilizatorului de a plati asigurarea! Daca nu este specificat negru pe alb - Asigurare RCA - atunci aveti voi sa faceti in alta parte - unde vreti voi ! In multe contracte am intalnit stipulat la acest paragraf numai asigurarea CASCO FULL ! Chiar daca cei de la societate va zic la telefon ca nu aveti voi ..etc...etc...doar va intimideaza , ca sa nu plecati de la ei ! Deci...cititi contractul !!!
        Succesuri !!!
        Inchei Orice Tip de Asigurari !

        0740510556

        Comment


        • #79
          Originally posted by gionik View Post
          @rontz_rontz
          1. Predarea de leasing, se face doar in cazul in care ai gasit tu un client caruia ii convine sa preia leasingul de la tine. Pe langa asta, mai sunt si niste taxe implicate (un comision, si alte taxe de schimbare a certificatului de inmatriculare, etc)
          2. Daca nu iti platesti leasingul.......asta e alta treaba, probabil ca intra in discutii/negocieri cu tine, pt o amanare a platilor, sau ceva de genul, iar daca tu esti in imposibilitate de plata, presupun ca vor veni sa ia masina, si cu asta basta!!
          Repet, la partea a2a nu sunt 100% sigur ca asta este procedura.....ca sa afli mai exact, ori vb cu cineva care a pierdut un leasing, ori discuti cu ei direct

          Nu va amagiti, ca nu scapi usor de ei. Mie mi-au luat masina de 2 ani, timp in care n-am mai primit nimic de la ei, iar acum m-am trezit cu scrisoare de la firma de recuperare, sa le dau 36000 ron. Adika exact cat mai aveam de dat ca sa nu-mi ia masina. 8150 de euro.Sunt disperata si nu stiu ce sa fac. Am sunat la RCI si mi s-a spus ca nu mai e dosarul la ei.Nici macar nu m-au avertizat de asa ceva si nici nu m-au anuntat ca intre timp au vandut masina cu 3150 de euro. Sunt niste hoti. Daca ma poate ajuta cn cu vreun sfat.....va rog din suflet.

          Comment


          • #80
            Originally posted by oanarindunica View Post
            Nu va amagiti, ca nu scapi usor de ei. Mie mi-au luat masina de 2 ani, timp in care n-am mai primit nimic de la ei, iar acum m-am trezit cu scrisoare de la firma de recuperare, sa le dau 36000 ron. Adika exact cat mai aveam de dat ca sa nu-mi ia masina. 8150 de euro.Sunt disperata si nu stiu ce sa fac. Am sunat la RCI si mi s-a spus ca nu mai e dosarul la ei.Nici macar nu m-au avertizat de asa ceva si nici nu m-au anuntat ca intre timp au vandut masina cu 3150 de euro. Sunt niste hoti. Daca ma poate ajuta cn cu vreun sfat.....va rog din suflet.
            Cred ca cel mai bun lucru este sa te adresezi unui avocat ! E ciudat faptul , ca-n 2 ani de zile nu ti-au zis nimica , iar acuma , cand e criza ...hop apare si o factura de aprox 8000 euro !Adica...banii astia ce reprezinta ? Normal taxa recuperatorilor variaza de la 500 ( Autoparma ) -1500 ( gold&platin -opel) -3000 ( atlas motors )...dar in nici un caz 8000 euro !Doar nu ti-au ridicat-o cu avionu ...sa fim seriosi ! Si nici la ei in parcare nu a stat , pentru ca tu ne-ai zis ca a vandut masina...deci n-a ocupat nimic in tot acest timp ! Cel mai bun lucru...adreseaza-te unui avocat ! )

            Succesuri... !!!
            Inchei Orice Tip de Asigurari !

            0740510556

            Comment


            • #81
              Originally posted by aditzugl View Post
              Cred ca cel mai bun lucru este sa te adresezi unui avocat ! E ciudat faptul , ca-n 2 ani de zile nu ti-au zis nimica , iar acuma , cand e criza ...hop apare si o factura de aprox 8000 euro !Adica...banii astia ce reprezinta ? Normal taxa recuperatorilor variaza de la 500 ( Autoparma ) -1500 ( gold&platin -opel) -3000 ( atlas motors )...dar in nici un caz 8000 euro !Doar nu ti-au ridicat-o cu avionu ...sa fim seriosi ! Si nici la ei in parcare nu a stat , pentru ca tu ne-ai zis ca a vandut masina...deci n-a ocupat nimic in tot acest timp ! Cel mai bun lucru...adreseaza-te unui avocat ! )

              Succesuri... !!!
              Asa-i ca-i ciudat?
              Tre sa ma interesez undeva, la un avocat cum zici tu. Da io zic ca-s dobitoci la faza asta. M-au terminat psihic. Iti multumesc pentru sfaturi.

              Comment


              • #82
                oanarindunica, dupa cat timp de la neplata facturilor ti-au ridicat masina? De ce nu ai incercat o predare a leasing-ului?

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google