Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nici eu nu-mi aduc aminte decat de Dacia Oil 5W30 (de care am si pus acum niste ani, chiar si in 2005 pe primul Logan) si de 10W40. Dar cred ca era o treaba simpla de cautat pe google si se lamurea imediat. La preturile actuale, cred ca nici nu mai merita mentionat acest ulei avand in vedere ca Elfu e p-acolo ca pret, ca sa nu mai zic de altele cu cativa lei mai scumpe dar mai "de firma".

    Comment


    • După cum am promis în urmă cu câteva zile, am întrebat la Vocea clientului despre uleiul de primă umplere utilizat la Logan Ph2. Azi am primit răspunsul că a fost vorba de Dacia Oil 5W-30.
      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

      Comment


      • acum te faci ca nu intelegi ? el a zis de uleiul de umplere de pe ph1, in special din anii 2004-2006.

        Comment


        • La o simpla cautare cu Google pe intervalul 2004/2006 o sa vedeti ca nu se gasesc discutii referitoare la Dacia Oil 5w40 ci doar 5w30 :-)
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Originally posted by B997NDL View Post
            acum te faci ca nu intelegi ? el a zis de uleiul de umplere de pe ph1, in special din anii 2004-2006.
            Pe mine nu m-a interesat acest aspect la ph1. Discuția cu uleiul de primă umplere a plecat de la afirmația făcută de mine, cum că primul proprietar al mașinii mele mi-a zis, când am cumpărat-o, că motorul n-a văzut alt ulei în afară de Elf 5W-40 de când a ieșit pe porțile fabricii. De aici a plecat contradicția, eu aspectul ăsta am vrut să-l clarific, pentru că mașina mea e ph2. E clar că omul s-a exprimat greșit (sau poate chiar n-a știut, o fi crezut că mașina lui nou-nouță avea 5W-40 în motor).
            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

            Comment


            • Eu stiu ce am spus, nu m-am exprimat gresit, dar nu vad importanta actuala a faptului ca a fost sau nu 5w40. Inclin sa cred ca era DaciaOil 10w40 uleiul de prima umplere in 2004.
              Nici IancuMic nu poate demonstra ca uleiul d eprima umplere era 5w30 in 2004-2006.
              Dar, peste toate astea, va place sa bateti apa in piua si sunteti cei mai mari carcotasi din cati am intalnit pe forumuri, va place sa disecati o afirmatie cateva zile la rand.

              Ceea ce conteaza acum, in prezent, e ca Dacia pune la revizie 10w40 in motoarele noi, care teoretic au nevoie de un ulei superior unui semisintetic pentru a putea respecta intervale de schimb de 20.00 km.
              Dar, Dacia stie mai bine, doar clientul plateste ce se intampla cu motorul dupa ce masina iese din garantie.
              Last edited by catalonia; 19 June 2018, 10:32.

              Comment


              • Din surse sigure va zic ca la Logan 1, intre 2004 - 2006, uleiul de prima umplere care s-a folosit avea norma 10W40!
                Last edited by Kojak; 19 June 2018, 22:03.

                Comment


                • Catalonia, foarte bine punctat.. in completare subliniez din nou ca "tratamentul" cu 10w40 este doar la colegii care beneficiaza de pachetul cu 5 ani revizii gratuite..Dinc ea am vazut la ceilalti colegi, ce au platit, revizia s-a efectuat cu ulei 5w..
                  Acum, sa speram totul va fi bine..

                  Comment


                  • 10w40 nu e norma de ulei, e clasa de vascozitate.

                    In 2004 recomandarile erau A1 si clasa API SJ/SL; singurul ulei din portofoliul dacia care respecta aceste cerinte era 5w30.
                    In ultimii ani, odata cu aparitia noilor game de motoare apare ca recomandare clasificarea A3/B4; dacia oil 10w40 este uleiul (din portofoliul producatorului) care respecta standardul cerut de producator.
                    ...
                    Evident ca un 5w30 A3B4 cu HTHS>3.5mPas, care este un parametru important cand vorbim despre protectia motorului, era o solutie preferta de utilizatori; cum in gama de uleiuri elf(dacia), nu se regaseste un asemenea ulei, singura optiune a ramas 10w40.
                    Cum recomandarea producatorului se refera doar la clasificarea A3/B4, teoretic se poate pune orice ulei care respecta aceasta clasificare. Monopolul dacia nu ar trebui sa se extinda si asupra marcii de ulei folosite, dar aici apare teama privind eventualele probleme aparute la motor in perioada de garantie, caz in care producatorul poate transfera raspunderea in sarcina utilizatorului.
                    Garantie=reprezentanta decide asupra consumabilelor, dupa expirarea acesteia, utilizatorul are si alte optiuni.
                    Last edited by IancuMIC; 20 June 2018, 12:28.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Originally posted by Kojak View Post
                      Din surse sigure va zic ca la Logan 1, intre 2004 - 2006, uleiul de prima umplere care s-a folosit avea norma 10W40!
                      Din surse la fel de "sigure", in reprezentante (defapt una singura unde a verificat sursa mea "sigura"), intre 2004-2005 (perioada verificata; aleator fisele de service a mai multor masini din acea perioada) se folosea DaciaOil 5w30 pentru reviziile in garantie (la inceput il aveau la butoi si apoi l-au primit in bidoane). Iar din fabrica mai mult ca sigur ca tot cu 5w30 venea pentru ca nu se stia nimic de 10w40 in acea perioada.

                      Nu e parerea mea ci doar a unei cunostinte ce lucreaza intr-o reprezenta Dacia (de pe vremea Dacia Nova si pana in prezent; a lucrat la aprovizionare iar acum e director, tot la aprovizionare).
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • Ideea este ca noi tindem spre lucruri mai bune calitativ si sa indeplineasca ceva norme, imi este greu de crezut ca un ulei 10w40 duce 20mii km in ziua de azi.
                        La dci ul meu din 2007 spuneau ca revizia este la 10mii ( 5 -10w40) , acum la 20mii. Nu cred ca mai investeste nimeni in 10w40 sa ii ridice perfomantele.

                        Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                        Comment


                        • La 60-65 lei, cat costa un bidon de 4 litri de Elf 10W-40, cate de tampit poate fi cel care "face economie" tinandu-l in motor zeci de mii de km "fara numar", ca pe urma sa ajunga sa bage bani din greu pentru rezolvarea problemelor motorului cauzate de uleiul prea uzat?
                          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                          Comment


                          • Cine isi poate imagina ca intr-un benzinar iesit pe poarta fabricii, pune cineva un 10w40?

                            In 2004 recomandarile erau A1 si clasa API SJ/SL; singurul ulei din portofoliul dacia care respecta aceste cerinte era 5w30

                            Dacia oil 5w30, by Texaco; cu asta au fost unse internele primelor modele de logan in perioada 2004-2006.
                            Attached Files
                            Last edited by IancuMIC; 20 June 2018, 13:06.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Dacia oil 5w30, by Texaco
                              Pe vremea aia. Acum Dacia Oil se face la Brasov (Lubrifin) de catre Total Lubricants.

                              Comment


                              • daca nu stiati, a venit Fane sa va explice cine si unde il face.
                                Fane, sunt sigur ca stie toata lumea.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google