Problema Electrica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Electrica

    Salut,

    Mi s-a spart masina si mi s-a furat casetofonul. Individul a taiat cablu de la casetofon si l-a luat cu tot cu cablu iar acum observ ca mi se reseteaza ceasul la bord si nu merge lumina in habitaclu. Pe forum am gasit ca ar fi de vina siguranta F28 dar asta nu e arsa. Care ar fi problma? Ca sa leg din nou casetofonul ar trebui sa cumpar o mufa ISO si s-o leg de cablul taiat, dar asta ar fi o improvizatie. Se poate scoate cablul taiat cu totul din bord si sa montez altul nou in locul acestuia? PS 'Maestrul' a desfacut usa din butuc, l-am gasit iesit din usa, probabil ca a ntrodus o cheie in butuc si prin apasare s-a deschis usa. Ma gandesc sa-i astup la ambele cu ceva.. oricum nu deschid usile niciodata cu cheia.

  • #2
    a fost taiat cablul de iluminare si plus permanent, care merg si la tabloul de bord. valabil si pentru cablul informatie viteza vehicul. Improvizatia d ecare vorbesti e solutia ok, tocmai ca unele semnale ajung la bord via cd-player.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      deci daca montez mufa ISO se rezolva problema? mi-a mai spus cineva care a patit-o la fel ca dupa ce a montat mufa nu a mai avut probleme cu resetarea ceasului.

      ieri a mai aparut o problema, ledul de la combustibil ramane in permanenta aprins iar la nivel nu e nicio liniuta, desi am alimentat cu motorina.
      Last edited by ovyxdiu; 20 February 2018, 00:55. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #4
        probabil de la lipsa plusului. nu stiu exact cum sunt legate firele, ce-mi amintesc acum e ca sunt cateva care merg la bord trecand pe la casetofon, iar daca au fost taiate firele, foarte posibil ca bordul sa "vada" avioane. Cauta manualul de service, vezi acolo pe schema electrica...eu nu pot sa-l incarc acum, ti-l pot trimite pe mail daca vrei. banuiesc ca e vorba de logan1, pt logan2 n-am nici un fel de documentatie, doar colegul torquemada te poate ajuta la logan2.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #5
          Am cumparat mufele astea doua din poza dar nu stiu cum sa le montez la firele de la masina. Unele culori nu corespund. E cineva care stie cum le pot conecta la firele de la masina?



          Mufa nearga
          1,2,3 liber
          5 antena
          4 +dupa contact
          6 +permanent
          7 +lumini pozitie
          8 masa

          Mufa verde
          1 +dif spate dreapta
          2 +dif fata dreapta
          3 +dif fata stanga
          4 +dif spate stanga
          5 -dif spate dreapta
          6 -dif fata dreapta
          7 -dif fata stanga
          8 -dif spate stanga
          Attached Files

          Comment


          • #6
            La Dacia
            galben= +APC(apres contact) sau +ACCesorii
            rosu = plus permanent
            albastru = pozitii

            Atenție la A1 trebuie să ai 2 fire (e intrare iesire VSS = semnal info viteză )
            Attached Files
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • #7
              Deci inteleg ca firul galben din bord il leg la firul 4 din mufa neagra, rosu din bord il leg la firul 6 si albastru la firul 6 din mufa neagra? si celelalte firele?

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google