De verificat la livrare

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • DE verificat existenta Barei ANTIRULIU (BARA STABILIZATOARE)

    Salutam.
    Consider ca trebuie verificata si exiztenta barei stabilizatoare sau bara antiruliu. Este vorba de o componenta mecanica a sistemului de stabilitate care este prevazuta in proiect dar pe care DACIA o monteaza dupa bunul plac doar pe variantele 1,5 DCI sau 1,6 16V. Daca depistati ca nu vi s-a montat aceasta bara puteti depune o plangere la OPC (ANPC) si in o luna maxim 2 luni veti fi sunati de dacia si vi se va face programare pentru a se monta acest ansamblu mecanic.
    Avantaje bara antiruliu:
    1. cresterea nivelului de siguranta - cresterea stabilitatii autoturismului
    2. reducerea uzurii amortizoarelor.
    3. reducerea uzurii pneurilor fata.

    Dezavantaje:
    1. masina devine mai rigida, se simt gropile mai bine si denivelarile

    Pentru a monta bara stabilizatoare (antiruliu) la cererea clientului costul este de aproximativ 1050 RON

    Pentru detalii referitor la modalitatea de a depune plangere puteti sa imi lasati mesaj

    Comment


    • Dragos multi au bara stabilizatoare pe masini, au trecut cu ochii pe langa ea si nici macar nu stiu cum arata. Nu mai bine cumparam kit-ul de la dealer si asamblam masina acasa? Asa vedem mai exact ce lipseste...

      Comment


      • Originally posted by darksid3 View Post
        Eu stiam ca doar un triunghi reflectorizant, dar de cand am luat eu Logan-ul (azi se fac 11 luni si o zi) poate s-a mai adaugat un triunghi desi m-as mira!

        Mie, cand am ridicat masina de la IPSO, mi s-a facut o scurta prezentare, de la bord pana la portbagaj incluzand toate comenzile si s-a facut controlul tuturor comenzilor electrice si AC!Reprezentantul nu a vrut sa puna mana pe cheia masinii spunand ca nu el e proprietarulFoarte frumos servit si oamenii de acolo foarte amabili!
        Cred ca nu erai in Romania, eu cand am luat-o parca nu le dadeam bani parca le stateam pe cap cu toate verificarile. Pana la urma trebuie sa fii nebun la cap sa verifici toata masina asa, sa mi-o dea o saptamana inainte sa o verific si apoi sa o iau, dar cu hotii astia mai ai vreo siguranta.?!

        Comment


        • Cand am cumparat masina mi-a dat un triunghi,trusa medicala si stingatorul. In legatura cu benzina... si mie tot asa mi-a zis cel de acolo ca este doar pana la cea mai apopiata si ...SURPRIZA!! Acolo nu avea benzina asa ca am fost nevoit sa risc si am mers pana la urmatoarea..Daca ramaneam in drum cu masina ce faceam?Radea lumea de mine uite pe ala cu loganu' nou nout a ramas fara benzina

          Comment


          • La livrare, in genere, pot spune ca si-au facut destul de bine treaba !
            Totusi, un pic plictisiti mi s-au parut si mie, insa unde mai vezi in Romania oameni care sa-si faca treaba cu zambetul pe buze ?!

            Comment


            • Salutare...

              Astazi ma duc sa-mi ridic Loganul. Va rog din suflet sa-mi spuneti la ce sa ma uit si pe unde, inainte de a pleca de la dealer. Se merita sa pun acele aparatori de noroi si plasticele pe aripi?
              Inca o intrebare...la un Logan din showroom, la rotile pe fata se vedea printre spite, pivotul ruginit, sau la brat inferior. Cred ca era pivotul, nu sunt sigur. La ambele roti. Am vrut sa fac o poza dar erau aia cu geana pe mine. Ce mi-a mai sarit in ochi este scutul. Avea rugina pe el. Pe solenza de 7 ani scutul nu are rugina deloc. Ce materiale folosesc astia in ziua de azi de apare rugina la scut si roti la o masina nefolosita ce sta in showroom?
              In mare stiu ce sa verific, pe mine ma intereseaza primordial daca gasesc rugina si pe unde.Si pentru ca am luat o Dacie, va rog sa-mi spuneti pe unde sa bag vaselina, si ce alte locatii trebuiesc acoperite si cu ce substante. Macar sa previn un pic.
              Multumesc...

              Comment


              • Salut !
                Nu te chinui sa dai cu vaselina si alte smacuri pe masina noua.
                In schimb, la fiecare revizie sa le ceri sa faca si controlul ala in vederea depistarii ruginii, pe care ar trebui sa-l faca ei automat, dar daca nu le zici si nu stai langa ei nu-l face nimeni.
                Si nu asa sa vina unu si sa se uite in scarba de la un km si sa zica e bine dom'le...ii spui sa noteze in carnetul de intretinere ca s-a facut inspectia si nu s-a depistat rugina.
                Daca nu faci asta, cand o sa apara rugina (ca apare inevitabil, chiar destul de repede) vor da vina pe tine ca nu ai facut controlul la timp, sau daca l-ai facut nu e specificat nicaieri, de parca ar fi treaba ta sa-i instruiesti p'aia sa-si faca meseria, sau de parca nu ar mai rugini masina daca n-ar mazgali ala ceva in carnet.
                Keyboard error or no keyboard present.
                Press F1 to continue or DEL to enter setup...

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google