Zgomot Ciudat (cred Motor), Urgent !!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot Ciudat (cred Motor), Urgent !!!!

    Salut. Am un Logan 1.6, si o problema care ma seaca de nervi dupa cum urmeaza : tin sa mentionez ca ziua anterioara NU a avut aceasta problema :
    Ieri dimineata am observat ca se aude un zgomot de genul a ceva care este desprins si joaca (un zdranc), atunci cand accelerez sau decelerez (numai din acceleratie, nu frana - accelerez, iau piciorul de pe acceleratie si in vit. 1 - in 2-a nu am incercat). In concluzie cand pun motorul in sarcina sau invers. Eu m-am gandit la ceva de genul ca motorul cand intra in sarcina sau invers, ceva de sustinere s-a rupt, sau si-a facut joc, si in momentul acela se aude sunetul respectiv.
    Va rog sa imi dati un sfat ceva care aveti idee. Trebuie sa ma duc la service sau .....

  • #2
    ia uitate la cutia de la filtrul de aer sa nu fie cumva slabit.
    Toţi cei care folosesc strada poartă în memorie imaginea unui accident de drum impresionant.

    Comment


    • #3
      sau tamponu motor , dupa cum descrii tu situatia.

      Comment


      • #4
        sau nici una si e bieleta care preia cuplul sau suportul cutiei de viteze dupa cum ii zice:

        asta:



        iti vibreaza masina putin mai violent la relanti?



        ar mai putea fi si scutul,, are 6 piulite de 10, care daca se desfac .. iti dai seama ce zdrangane
        Last edited by DeLuXe; 29 August 2009, 12:57.
        sigpicMy ride

        Comment


        • #5
          Gata, am rezolvat problema. Nu o sa va vina sa credeti. Erau desfacute 3 suruburi de la roata fata stanga (se desfaceau cu mana). N-am idee cum naiba se poate intampla asa ceva.
          Dupa toate astea e posibil sa se fii ovalizat gaurile de la janta ?

          Apropo de vibratie, se simte cand stau cu mana pe manerul de la usa si cateodata si masina, dar mi-se intampla rar, sau nu am realizat eu. Daca o urc pe un elevator, se poate vedea daca bieleta aia are vreo problema ?

          Comment


          • #6
            Salutare! De curand pe franare aud si eu un sunet dar doar pe sfarsitul franarii si nu in tot deauna (nu afecteaza forta de franare!)! La inceput parca se auzea din spate da acum nu mai sunt asa sigur! In momentul in care scriu la Discovery e Fift Gear si concureaza cu o Honda pe un circuit si de fiecare data cand trag la boxe se aude si la ei fix la sfarsitul franarii acel zgomot! Ei nu is fac griji )dar eu sunt cam speriat!
            sigpic

            Comment


            • #7
              Originally posted by stefyi2001 View Post
              Gata, am rezolvat problema. Nu o sa va vina sa credeti. Erau desfacute 3 suruburi de la roata fata stanga (se desfaceau cu mana). N-am idee cum naiba se poate intampla asa ceva.
              Dupa toate astea e posibil sa se fii ovalizat gaurile de la janta ?

              Apropo de vibratie, se simte cand stau cu mana pe manerul de la usa si cateodata si masina, dar mi-se intampla rar, sau nu am realizat eu. Daca o urc pe un elevator, se poate vedea daca bieleta aia are vreo problema ?
              eu zic sa nu mai tii janta aia ca mai devreme sau mai tarziu o sa cedeze.Eu am patit-o cu dacia veche cand din cauza ca mi -s-a slabit roata pe un drum rau ,am reusit sa o aduc cu timpul pe dreapta fata unde mi s-a rupt in jurul la prezoane.noroc ca nu aveam decat 50-60 la ora si roata mi-a ramas sub aripa.
              CT-97-VIPsigpic

              Comment


              • #8
                stati asa......exact problema aia am observat-o azi la mine...:|,cand accelerez in a1a,a2a,a3a...se aud bataile alea ca si cum ar fi sparta toba...dar nu e sparta...:|se aude de la filtru de aer....am desfacut tot...capac...tot...si tot asa se aude...:|luni o duc la dacia service sa vad ce se intampla...aaa...si nu-mi sta nici la relanti:|
                http://www.loganclub.ro/forum/ms_41_nzn-t12171.html? Logan 2000 16v

                Comment


                • #9
                  daca oscileaza motorul in suporti sau s-a desprins scutul, atunci atinge evacuarea in scut si cloncane
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #10
                    nu e nici tiba nici scutu...:|am verificat azi....:|
                    http://www.loganclub.ro/forum/ms_41_nzn-t12171.html? Logan 2000 16v

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google